Telekom RS

Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Još ništa od objave skupštine...
grovnica
Posts: 48
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Telekom RS

Post by grovnica »

Sitna buranija wrote: 11 Nov 2021, 11:45 Još nema objavljenog revizorskog izvještaja za pola godine, a samim tim ni sazivanja skupštine za izglasavanje dividende. Prethodnih godina je revizorski u pravilu objavljivan do kraja oktobra, dan-dva poslije kvartalni izvještaj za treći kvartal i odmah potom sazivana skupština.

Evo ga, skoro polovina novembra, a ni revizorskog izvještaja, niti skupštine. Naznake problema u raju?
postoji nekoliko momenata koje je nova uprava donijela.
a) smanjenje troškova (na nabavkama su curili milioni, ovi su isfiltrirali dobavljače i sada ih cijede mnogo više)
b) postoje indicije da žele dio dobiti prebacivati u Srbiju jer je Telekom Srbija u finansijskom minusu zbog onoga što su radili s TV pravima...

ne bih se čudio da se u dogledno vrijeme počne smanjivati dobit i odlivati preko Drine.. ja mislim da MTel i nije toliko dugoročno dobra investicija, jer sva njihova dobit dolazi od monopola (zbog političkih blokada Telemacha) i visokih cijena.. prvi put kad se to raspadne (zbog recimo promjene vlasti i otvaranja tržišta)- opast će im i vrijednost dionice
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Jedini zakonit način izvlačenja dobiti je preko dividende. Ako misliš na prelijevanje dobiti u Srbiju kroz napuhivanje troškova ovdje, i to je moguće. Kod Vučića je sve moguće. Pa i da profesora književnosti stavi za direktora telekomunikacione kompanije.

Nego, upravo me ovo neobjavljivanje skupštine malo brine, kontam da nisu neki zaokret napravili, pa da ne počnu dobit izvlačiti na nezakonite načine? Doduše, i ranije su oni ispumpavali, vjerovatno desetine mio KM, kada su kupovali kablovske operatere, ali je to pravdano zaštitom od Telemacha, jer da nisu pokupovali onda bi definitivno izgubili značajne prihode, kao što se to BHT-u desilo. Ali ako krenu da izvlače dobit kroz napuhivanje troškova koje plaćaju Telekomu Srbije, onda ode dionica strmo naniže...
grovnica
Posts: 48
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Telekom RS

Post by grovnica »

tako je. ova dionica po vrijednosti dosta ovisi o dobroj volji vlasnika( kao npr TCMKR), zbog neadekvatne kontrole i nerada državnih organa na drugim emitentima.
nemam sigurne informacije, ali imam sumnje kroz poslovne kontakte. Vučić je poznat da radi centralizaciju moći, i to je razlog zašto postavlja podobne i poslušne na sve ključne funkcije.
ako su to uradili (maknuli kompletnu upravu koja je imala bilo kakve veze sa Banjalučkim firmama) a zatim centralizovali nabavke,sada se sve odluke donose samo u Beogradu. A ja im tu ne vjerujem

čak i ovaj rast u zadnjih nekoliko mjeseci mi je sumnjiv (iako imaju rast profita), jer me podsjeća na neke druge situacije iz Vučićevog doba
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Evo su objavili polugodišnji revizorski. Sada bi trebala ići i objava skupštine. Nadam se...
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Evo konačno i objave skupštine. Prijedlog odluke o privremenoj dividendi 0,05941396 KM po dionici. :)
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Telekom RS

Post by Profesor70 »

Sitna buranija wrote: 23 Nov 2021, 14:35 Evo konačno i objave skupštine. Prijedlog odluke o privremenoj dividendi 0,05941396 KM po dionici. :)
Izvoni, ali gdje si to pročitao?
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Telekom RS

Post by Profesor70 »

Izvini.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Telekom RS

Post by Profesor70 »

Hvala puno.
Post Reply