Telekom RS

Truba
Posts: 385
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

super dobit ću 8
a izgubio 30 :D

samo kad ću dobiti 8
a izgubio sam 30 ima ojhaha vremena
vdamir78
Posts: 21
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

zule wrote: 08 May 2024, 11:37 Polovina ,50% od prošlogodišnje dobiti, iz poslovnih aktivnosti (bez prodaje stupova) je 85 mil/2= 42,5 mil.
Trebali bi isplatiti 85/2= 42,5 mil. Po jednoj akciji bi to iznosilo 0,0865 KM, u procentima 6,27 %.
Isto kao prošle obveznice RS (6%), ali si barem miran 5 god. od fluktuacija na tržištu.
Ovo je samo moje mišljenje, i odričem se svake odgovornosti u slučaju korištenja ovih podataka za trgovanje na berzi. :) :) :)
Rekli su da je raspodjela dobiti minimalno 50%, sto na ovaj nekonsolidovani izvjestaj zaista ispada minimalno 0.087...mada, zar bas mora minimalno? Sto da ne recimo 0.11 :)
Truba
Posts: 385
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

racunajte mene za
zule
Posts: 198
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Zna li tko prilikom prodaje akcija M-tela na BL berzi gdje se sve plaća porez na dobit (u RS i-ili FBiH) i koliko (13%, 10%). Ako ste resident u FBiH.
Markodj
Posts: 125
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Ne plaća se porez prilikom prodaje, plaćaš samo proviziju brokerskoj kući. Otkud ti to. Ja tako mislim
Sitna buranija
Posts: 2024
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Nema nikakvog poreza. Ako usvoje novi zakon, biće porez na kapitalnu dobit, ali to znači da si zaradio na prodaji, tj. da si skuplje prodao nego što si platio. Sada nema nikakvog poreza i nadam se da ga neće ni biti, jer tim nekim novim zakonom nisu napravili razliku između špekulativnih kupovina (gdje držiš dionicu kratko vrijeme i ostvariš dobit) i dugoročnog ulaganja u dionice...
zule
Posts: 198
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Markodj wrote: 12 May 2024, 16:21 Ne plaća se porez prilikom prodaje, plaćaš samo proviziju brokerskoj kući. Otkud ti to. Ja tako mislim
U toku porezne godine ako imaš zaradu na kapitalna ulaganja u akcije, fizička lica, i residenti iz RS i neresidenti (dakle i oni koji borave u FBiH i van BiH) plaćaju porez 13% na dobit. Barem po zakonu o porezu na dohodak RS, kako sam pročitao,(https://www.paragraf.ba/propisi/republi ... hodak.html)
u članu čl.36-čl.39.
Dok u istom propisu za FBiH nisam našao da fizička lica plaćaju porez na dobit od kapitalnih ulaganja u dionice (na neka druga kapitalna ulaganja plaćaju).
Pa ako tko ima da je prošao proceduru možda bi htio da pomogne i pojasni.
Last edited by zule on 12 May 2024, 18:33, edited 2 times in total.
zule
Posts: 198
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Sitna buranija wrote: 12 May 2024, 17:29 Nema nikakvog poreza. Ako usvoje novi zakon, biće porez na kapitalnu dobit, ali to znači da si zaradio na prodaji, tj. da si skuplje prodao nego što si platio. Sada nema nikakvog poreza i nadam se da ga neće ni biti, jer tim nekim novim zakonom nisu napravili razliku između špekulativnih kupovina (gdje držiš dionicu kratko vrijeme i ostvariš dobit) i dugoročnog ulaganja u dionice...
Da u F BiH nije oporezovana dobit na kapitalna ulaganja u dionice (dok neka druga jesu).
(https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... k_FBiH.pdf), čl 22 ne navodi dobit od trgovine dionicama
Ali u RS kako sam gore naveo po mom shvatanju porez treba da plate i fizička lica iz RS i F BiH. Pa bih volio znati ako je tko upoznat s tim kroz praksu ili neki dr. način.
novi
Posts: 163
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Telekom RS

Post by novi »

Kupio u ovoj godini dionice preko racuna normalno, porasla cijena pa prodo za vecu lovu i onda opet kupio dionice sve na blberzi ne znam na sta da im platim porez
zule
Posts: 198
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

novi wrote: 12 May 2024, 23:28 Kupio u ovoj godini dionice preko racuna normalno, porasla cijena pa prodo za vecu lovu i onda opet kupio dionice sve na blberzi ne znam na sta da im platim porez
Možda se ne mora platiti ako se zadrži na podračunu pa opet kupe akcije. Uglavnom u fazi sam informisanja pa ću vidjeti da li fizičko lice ima obavezu plaćanja porza na dobit u toku jedne godine.
Post Reply