Telekom RS

zule
Posts: 171
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Rast cijene akcije uoči izvještaja za treći kvartal?
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Telekom RS

Post by Key »

TLKM je "cash cow" koji je u prethodnih 18 godina isplaćivao dividendu od 10% godišnje u prosjeku. Ljudi imaju pozitivna iskustva i nastavljaju sa kupovinom bez obzira na sve (priličan rast cijene u prethodnom periodu, povećane obaveze itd.). Dosta ljudi koje poznajem su razročili novac u bankama i prebacili se u TLKM, da bar djelimično sačuvaju kupovnu moć od inflacije. Fondovi su jedini prodavali da naplate provizije za upravljanje, a u TOP 10 su se počela pojavljivati fizička lica, među kojima je i vlasnik BN Televizije Vladimir Trišić koji u kontinuitetu kupuje, uključujući i prošlu sedmicu.
zule
Posts: 171
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Ove godine, ako sve bude po istom, privremena dividenda bi trebala iznositi po jednoj akciji 0,0807625 KM. Povećanje bi bilo u odnosu na prethodnu godinu za 26,43 %.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Telekom RS

Post by Key »

Odličan bilans za 3q. Prihodi za 20 miliona veći, dobit za 10 miliona veća. Dugoročne obaveze manje za 11 miliona. Ide ovo bez problema preko 1,60 KM. Ako nastave ovako i na kraju godine izbace 90 miliona neto dobiti, onda idemo preko 1,80 KM.
Markodj
Posts: 118
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Akcija TLKM jeste dobra. Ali Ja ne vidim šta je tebi toliko odlično. Ovaj treći kvartal je lošiji nego prošle godine. Dobit u trećem je minus od pola miliona. Ovih dobiti 10 mil je iz prva dva kvartala…
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Na pola godine su imali 40 mio KM dobiti, a sada na kraju trećeg kvartala 60 mio KM. Prije je za očekivati da dobit na kraju godine bude oko 80 mio KM, nego 90 mio KM. Što je svejedno dobar rezultat i predstavlja 10% trenutne tržišne cijene ove dionice...
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Telekom RS

Post by Key »

@Markodj Iz teksta koji sam pisao jasno je da sam pisao o poslovanju u prvih 9 mjeseci, a ne da gledam samo kvartal. Nakon padanja dobiti i rasta dugova, ovo je odlična promjena. Za mene kao akcionara ovo je odlično. Navedi mi akcije koje imaju prinos od dividende 10% u kontinuitetu? Kada neko toliko isplaćuje dividendu akcionarima to nije dobro, nego kao što sam napisao odlično.
@sitna buranija TLKM u pravilu ima najbolji posljednji kvartal. Prošle godine oko 24 milona KM, tako da ako ostane kao prošle godine onda će dobit biti 84 miliona KM na kraju godine. Lično znam da veliki broj ljudi prelazi na Mtel zbog toga što Telemah/Total nemaju više ništa od ozbiljnog fudbala na Sport Klubu, tako da će se nastaviti rast prihoda i možda iznenade :D
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Ma dobro, ali veći rast im je počeo već prošle godine i nije za očekivati da svake godine mogu opet značajno rasti. Ali i da ostane rezultat kao prošle godine to će biti dobro. Kako reče moglo bi biti 84 mio KM da ostane u 4Q isto kao prošle godine. A to je 16-17 feninga po dionici...
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Telekom RS

Post by novi »

Firma broj 1 u BiH po isplati dividende na ulozeni novac, nacije, ublehe, stranke, red pill ne uzimam u obzir
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Telekom RS

Post by panzer »

Stvari su se tako posložile da se isplaćuje.
Ali ne treba zanemariti ni poslovni rezultat, odnosno ne pridavati mu pažnju jer od preuzimanja pa do sada nisu padali na tržištu nego su rasli a i to je vrlo bitno u cjelokupnom pogledu na ove dionice. Da oni stalno isplaćuju dividendu a godišnji prihodi i dobiti padaju bilo bi drugačije.
Post Reply