Telekom RS

Sitna buranija
Posts: 2022
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 29 Feb 2024, 19:30 https://nova.rs/vesti/biznis/telekom-pr ... ompanijom/

Ovdje pise da je transakcija zavrsena 22.01. pa nije jasno zasto su prikazali prihod u zavrsnom obracunu a nisu prikazali umanjenje vrijednosti imovine jer tih 700 stubova ima neku knjigovodstvenu vrijednost.
A nena ni love na racunu, sto bi Fadil rekao, ima je samo na papiru.
Pa prodaja je izvršena prije 31.12.2023. godine tako da imaš na potraživanjima od kupaca to povećanje od 275 mio KM i samim time prihod obračunat u toj godini i posljedično dobit. A 22.01.2024. godine bi moglo biti da je izvršeno plaćanje i zatvaranje potraživanja. Naravno, plaćanje ne znači da je sve u kešu došlo, jer su obaveze za dividendu sigurno prebili sa ovim. Ali bi značajan keš svakako trebao doći. E hoće li ga iskoristiti da smanje ogromne dugove ili će ga dijelom koristiti za isplatu dividende, vidjećemo.

Ono što mene čudi je da u aktivi na ulaganjima imamo povećanje, a ne smanjenje, što znači da su opet nešto kupovali.
Last edited by Sitna buranija on 29 Feb 2024, 22:38, edited 1 time in total.
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

Sitna buranija wrote: 29 Feb 2024, 21:42
brzi wrote: 29 Feb 2024, 19:30 https://nova.rs/vesti/biznis/telekom-pr ... ompanijom/

Ovdje pise da je transakcija zavrsena 22.01. pa nije jasno zasto su prikazali prihod u zavrsnom obracunu a nisu prikazali umanjenje vrijednosti imovine jer tih 700 stubova ima neku knjigovodstvenu vrijednost.
A nena ni love na racunu, sto bi Fadil rekao, ima je samo na papiru.
Pa prodaja je izvršena prije 31.12.2023. godine tako da imaš na potraživanjima od kupaca to povećanje od 275 mio KM i samim time prihod obračunat u toj godini i posljedično dobit. A 22.01.2024. godine bi moglo biti da je izvršeno plaćanje i zatvaranje potraživanja. Naravno, plaćanje ne znači da je sve u kešu došlo, jer su obaveze za dividendu sigurno prebili sa ovim. Ali bi značajan keš svakako trebao doći. E hoće li ga iskoristiti da smanje ogromne dugove ili će ga dijelom koristiti za isplatu dividende, vidjećemo.

Ono što mene čudi je da u aktivi na ulaganjima imamo povećanje, a ne smanjenje, što znaći.da su opet nešto kupovali.
Jesu, kupili su Trion Tel u avgustu:
https://mtel.ba/Investitori/Saopstenja- ... -Luka.html

Sve su kupili, izgleda da nema više konkurencije.
Sitna buranija
Posts: 2022
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Evo sada gledam ove njihove izvještaje, ulaganja u zavisna društva cca 15 mio KM (to bi moglo biti to ulaganje), ali kupovina nekretnina, opreme i nematerijalne imovine još 95 mio KM. A znamo da se na takvim "ulaganjima" najviše para izvuče. A ukupne obaveze na istom nivou, samo su se u strukturi desile neke izmjene. Znači, i dalje je raspašoj.

Mada, mislim da će morati dati neku dividendu. Koliko će to biti 6-7 feninga ili više, vidjećemo. Međutim, mislim da neće dati dovoljno da opravdaju značajniji rast cijene dionice. Ali eto već sutra ćemo vidjeti kako je tržište reagovalo na ovaj njihov "fenomenalan" rezultat...
BiznissBL
Posts: 23
Joined: 03 Jun 2022, 17:52

Re: Telekom RS

Post by BiznissBL »

U bilansu uspjeha za prvih 9 mjeseci ove godine stoji dobit od 69 mil KM. Ukupna dobit za čitavu godinu je 354 mil KM, a od toga 275mil KM se odnosi na prodaju opreme. Razlika je 79mil. KM tako da je u 4. kvartalu dobit oko 10 mil KM ako sam dobro izračunao što je dosta slabije u odnosu na prethodne kvartale.
zule
Posts: 196
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

U svemu tome udio dio dobiti jednog pridruženog lica 27 mil. a gubitka drugog pridruženog lica 6 mil rezultat ukupno 21 mil. u plusu što je bitna novost da ta lica rade u pizitivnom području .

Kamate su za mašalna 28 mil.🎷
Last edited by zule on 01 Mar 2024, 01:53, edited 2 times in total.
zule
Posts: 196
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

BiznissBL wrote: 29 Feb 2024, 23:03 U bilansu uspjeha za prvih 9 mjeseci ove godine stoji dobit od 69 mil KM. Ukupna dobit za čitavu godinu je 354 mil KM, a od toga 275mil KM se odnosi na prodaju opreme. Razlika je 79mil. KM tako da je u 4. kvartalu dobit oko 10 mil KM ako sam dobro izračunao što je dosta slabije u odnosu na prethodne kvartale.
Od prodaje stupova dobiješ 275 mil i platiš porez 27,5 mil. dobit ćeš na ruke 247.5 mil. sad to odbiješ od neto dobiti 354,47-247=107.77 mil. što je prava vrijednost dobiti od poslovanja, dakle bez prodaje stupova.
Ili ako ti je lakše od dobiti prije oporezivanja odbiješ tih 275 mil. pa onda za svaku stavku izračunaš porez od 10%.👍
Dobit u 4 kvartalu je oko 48,77 mil.
zule
Posts: 196
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Računice i podaci nam se malo mimoilaze. :lol: 8-) :lol:
Da li je pisac pročitao izvještaj ?
https://mtel.ba/Press-centar/a33679-m-t ... na-KM.html
Markodj
Posts: 124
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Ok, ali sta je sad sa 50 % dobiti da ce isplatiti svake godine ? ispada za 2023 po akciji 0,33 KM... A para nema , da li ja sad da kupujem ako ce biti 50 % isplate, po njihovoj politici . meni su napravili pomutnju, stvarno ne znam sta raditi ? Da li mozda vi znate
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: Telekom RS

Post by SSenseiSS »

brzi wrote: 29 Feb 2024, 19:30 https://nova.rs/vesti/biznis/telekom-pr ... ompanijom/

Ovdje pise da je transakcija zavrsena 22.01. pa nije jasno zasto su prikazali prihod u zavrsnom obracunu a nisu prikazali umanjenje vrijednosti imovine jer tih 700 stubova ima neku knjigovodstvenu vrijednost.
A nena ni love na racunu, sto bi Fadil rekao, ima je samo na papiru.
Možda je knjigovodstvena vrijednost stubova već odavno amortizovana na nulu.
Porucnik
Posts: 74
Joined: 11 Oct 2021, 11:44

Re: Telekom RS

Post by Porucnik »

Markodj wrote: 01 Mar 2024, 08:56 Ok, ali sta je sad sa 50 % dobiti da ce isplatiti svake godine ? ispada za 2023 po akciji 0,33 KM... A para nema , da li ja sad da kupujem ako ce biti 50 % isplate, po njihovoj politici . meni su napravili pomutnju, stvarno ne znam sta raditi ? Da li mozda vi znate
Ovo je jedino pravo pitanje sada, a odgovora trenutno nema.
Post Reply