DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 28 Dec 2023, 16:28 ...
samo ako je moguće da jedno pitanje bude zašto ne dijele i kada će dijeliti dividendu...
hehe
Bilo je u onoj prvoj verziji našeg zahtjeva/pisma i da se traži dividenda ali ne 15 feninga nego mislim 3-4 KM ali je to usput otpalo vjerovatno da bude diplomatskije međutim to je legitiman zahtjev tako da ja od toga ne bih bježao pogotovo ako se od nas traži da naznačimo teme i i pitanja od interesa. Ja ću nabaciti ovdje par nekih crtica pa se može uređivati, oduzimati ili dodavati. Naravno pored onog Trezvenjakovog. I ako ko još ima ali da ne bude predugo.
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by brzi »

I meni je stigao odgovor, koliko vidim poslali su na 19 adresa.
Pitanja ?
Mislim da pitanja o dividendi, i neka slična pitanja ne treba postavljati.
Pitanje svih pitanja je : "Kada će prestati kršiti Zakon o donacijama i Zakon o privrednim društvima i podići cijenu el. energije za domaćinstva bar do nivoa proizvodne.
Podsjetiti ih na cijene u Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori. Podsjetiti ih na 5 poskupljenja u Srbiji.
Drugo pitanje je pitanje proizvodnje uglja i externih kupovina. Šta se radi da se proizvodnja uglja vrati na nivo od prije 6 ili 7 godina.
Treće pitanje je jako bitno. Trgovina,.. koliko se koristi povoljna tržišna cijena vikedom, koliko se kupuje jeftine struje i može li to biti više.
Mislim treba da imaju neki koncept kako isplivati, kako doći do novca potrebnig za investicije.
Gubitak na domaćinstvima od 150 miliona godišnje mora pokriti ili povećanje cijene ili Vlada FBiH koja na tome insistira.
Last edited by brzi on 28 Dec 2023, 20:09, edited 1 time in total.
Truba
Posts: 361
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by Truba »

Pitanje manje vise ...svejedno je kad se sastajete
Hocu pare svoje u udjelu koliko imam dionica
To je moje legitimno pravo i pitanje
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by montypython »

Imam negdje ona Trezvenjakova pitanja pa možda stavim ako trenutno njega nema. Jeste možda malo valja skratiti a možda i ne.
Inače ja ipak mislim da trebamo postaviti pitanje dividende. Mi kao dioničari imamo samo izlaznu cijenu dionice i dividendu, svi dioničari na svijetu pitaju za to i interesuje ih samo to ne znam zašto bi mi sad cenzurisali sami sebe.
Evo par potencijalnih, pitanja, zahtjeva, predloga nabacanih pa vidite šta od toga valja spomenuti.
  • Tražimo tržišno a ne socijalno poslovanje firme ne isključujući brigu za najranjivije kategorije
  • Nijednoj kategoriji stanovništva ne smije se proizvod-struja prodavati ispod proizvodne cijene tj s gubitkom (ovo je u Trezvenjakovim pitanjima detaljno specificirano)
  • Eventualnu zaštitu ranjivih kategorija čiji broj i opseg treba biti jasno utvrđen, sprovoditi iz Vladinog udjela dividende a ne kroz cijenu struje tj na štetu firme. Ukoliko se ipak radi cijenom struje, vršiti to ciljano samo za tu kategoriju populacije a ne za cjelokupno stanovništvo. Besmisleno je ekstremno niskom cijenom struje subvencionirati ljetovanja u Dubajiu, ili Turskoj, kupnju Mercedes ili BMW SUVova i sl, a što se trenutno radi.
  • Kompanija treba težiti dobiti od minimalno 10-15 % od prihoda ili min 120 m trenutno. Svaki iznos dobiti ispod 10 % prihoda u bilo kojoj godini i pod bilo kakvim tržišnim uslovima mi dioničari smatraćemo posljedicom lošeg rukovođenja
  • Isplaćivati dividendu od bar 60-90 miliona (2-3 KM po dionici) dok se poslovanje ne popravi/stabilizuje a onda min 90 redovno
  • Ukoliko uprava/većinski vlasnik ne želi ili smatra da dugoročno nema uslova za tržišno poslovanje te namjerava i dalje poslovati na način da se mali dioničari materijalno oštećuju i drže kao taoci populističkih politika, kupovine glasova i sl tražimo da većinski vlasnik otkupi dionice malih dioničara po minimalno knjigovodstvenoj cijeni
  • Smatramo neprihvatljivim sljedeće prakse: otpis dugova bilo kome na štetu firme i dioničara, enorman pad proizvodnje u rudnicima kao i u TE, kupovinu uglja loše kvalitete od vanjskih dobavljača po enormno visokim cijemama u odnosu na one iz rudnika koncerna
  • Ukazujemo i na neprihvatljivo i štetno nametanje rješenja u energetskom sektoru od strane vanjskih faktora koji nisu dioničari a često ni građani BiH (strane ambasade, EU izaslanici, NVO lobisti finansirani iz inostranstva, tzv Energetska zajednica i dr
Inače slažem se sa svim pitanima iz posta brzog ali ako preskočimo dividendu i dobit podsjećam da oni imaju mogućnost da posluju "po zakonu" a da poslovanje i dalje organizuju oko pozitivne nule.
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by brzi »

Ne treba gurati licni interes u prvi plan.
Treba se boriti za Elektroprivredu, njene interese.
Ova Vlada FBiH kao i prethodne radi protiv interesa Elektroprivrede.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by slavuj »

Hitno moramo ovdje izabrati tih pet dioničara da nas predstavljaju na tom razgovoru.A kada to usaglasimo onda definisati nekoliko pitanja koja ćemo tamo postaviti.Nikako ne isticati samo svoje interese u prvi plan.Nikako ne tražiti otkup dionica ili neku veću dividendu,jednostavno zato što to nije moguće.Treba insistirati na transparentnom tržišnom poslovanju i na odgovornosti menadžmenta i članova NO za poslovanje.Naravno posebno za nabavke uglja i za trgovinu energijom!
Podržati menadžment u zahtjevu da Vlada svoju socijalnu politiku izmjesti iz Elektroprivrede.
Ne smije se dozvoliti nekažnjeno populističko odlučivanje o cijenama energije.
U tom cilju uspostaviti hitno kontakt sa predstavnikom jadranskih ulaganja.ili kako se već zovu.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by montypython »

Po meni, zahtjev da firma posluje s nekakvom čak vrlo skromnom dobiti od 10 ak% nije neki lični interes, to je uvijek interes prije svega firme. Dobit je lakmus papir koji pokazuje vodi li se firma dobro ili ne vodi, nema to veze sa guranjem svojih interesa. Inače nam mogu prodavati priču o tome da se i oni brinu o dobrobiti firme i sa pozitivnom nulom kao i dosad. I nije to naš osnovni zahtjev nego bi dobit sama od sebe došla ako bi se tržišno poslovalo. Samo kako mjeriti to tržišno poslovanje? Kako na polugodištu znati da je zauzet drugačiji stav i da se drugačije (bolje) radi ako opet nema dobiti? To je jedino mjerljivo, nemamo uvid u svakodnevno poslovanje nego tako.
A što se tiče traženja da se otkupe dionice ni to nije naš primarni zahtjev nego samo zadnji izlaz (i za njih i za nas) (osim tužbe) u slučaju ako baš oni neće da posluju tržišno. Ali moraju biti svjesni i te mogućnosti jer niko je nikad neće spomenuti ako je mi ne spomenemo. Evo šta ako nam na sastanku otvoreno kažu: ne, nećemo poslovati tržišno, bićemo na pozitivnoj nuli ili gubitku i u 3 godišnjem planu, rek'o Nikšić, naredila Ursula, idu izbori, moramo se uvući građanima i dalje ćemo struju prodavati ispod cijene... Ili ako ne kažu ništa, što je isto kao i prethodno. Da kukamo i plačemo? Da nemamo i plan B ili C?
Što se tiče tih 5 dioničara za sastanak ako smijem predložiti, tu bio Panzer kao administrator i organizator i da ima neko da smiri duhove a razumije se u sve aspekte, Slavuj kao dosta iskusan i sa udruženjima i sa skupštinama i pravnim aspektom. Brzi je upućen i prati detalje oko cijena uglja, struje, proizvodnje a i računovodstva koliko vidim, dakle duboko je u materiji. Trezvenjak je predložio ona pitanja i mislim da se razumije u pravo a i generalno. Stockton i Veliki Dedo su bili na onoj supštini i jasno je da su motivisani i znaju šta pričaju. Ja bih rado došao (čak i kad ne bi bio u toj grupi) ali zbog prirode posla i još nekoliko obaveza u januaru ne mogu garantovati dolazak (iz Mostara). Možda 80% ali ne 100% ako ne znam datum. A vidim i da malo odudaram od ideja drugih pa bolje da ne radikaliziram tamo i počnem priču o namjernom smanjenju proizvodnje i namjernim gubicima.. Ne znam odakle je ko od pomenutih ali svakako bi trebali imati bar 2-3 ljudi iz Sa (ili blizu) u rezervi ako neko ne mogne doći, odustane i sl. A s obzirom kako idu ti sastanci vrijeme se začas izvuče i ne kaže se nekad najvažnije pa može biti da taj pregled pitanja i zahtjeva koji im dostavimo bude važniji od razgovora/sastanka. Svakako im je već i onaj poslani zahtjev ukazao na neke stvari o kojima prije nisu razmišljali.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by panzer »

Iskreno čak i ne znam da li im slati ova taksativna zapažanja, teme i pitanja.

Osnovno što bi nas trebalo interesovati je trenutno realno stanje u koncernu i budući stvarni planovi jer se poprilično izgubila transparentnost.

Ali može se poslati da će teme sastanka biti ovih nekoliko tačaka ali bih i ja za početak minimizirao ili potpuno uklonio pitanje dividende, bar u pisanom tragu.
Na sastanku se svakako može otvoriti diskusija o svačemu.

Pitanje neto profita je nešto što je logika ekonomije i odgovor će se dobiti kada vidimo šta su stvarni planovi poslovanja.

Ako stvarno jesu ono što slušamo u medijima od Nikšića,Lakića i ničim izazvanog Mijatovića onda već ima plan B sa advokatima a on je prisutan od početka

Imena " delegacije" možemo dostaviti nakon što dobijemo termin.
Prije toga se svako ovdje može izjasniti da li u svom rasporedu ima prostora za termin.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by panzer »

I ako hoćete, kontaktiraćemo jadran kapital da i oni pošalju predstavnika.
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: DOPIS PREMA UPRAVI ELEKTROPRIVREDE BIH

Post by brzi »

Toliko je kršenja zakona,.. i to ne samo od Vlade FBiH i Elektroprivrede BiH nego i od ostalih učesnika. U novom, važećem Zakonu o električnoj energiji kaže,.. FERK odobrava ili određuje cijenu električne energije za javno snabdijevanje. Tako da FERK radi svoj posao već poslije prvog poskupljenja uglja bi tražio kalkuciju proizvodne cijene električne energije i odredio minimalnu prodajnu cijenu.
I opet moram da kažem da mi nije jasno šta rade ostali učesnici na tržištu, šta radi CIGRA. Zamislimo da sad bilo koji od velikim proizvođača ili trgovaca prodaje proizvod ispod proizvodne ili nabavne cijene da li bi se ostali učesnici na tržištu pobunili.
Post Reply