ASA BANKA

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: IK BANKA ZENICA

Post by insider »

Spajanje bi trebalo biti gotovo do polugodista
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: IK BANKA ZENICA

Post by panzer »

Jel ovo veći promet prije spajanja. Da se ljudi riješe po "prihvatljivoj" cijeni. Odobrenoj od strane asinih lavova.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

U narodu ima jedna malo i bezobrazna izreka za ovakva ponašanja:Obraza nemaju a guzici se ne boje!Eto,sad sam bar načisto zašto je narod skonto ovu mudrost!I niko se ni ne zapita kako to se odjednom pojavi dvadesetak onih koji hoće da prodaju baš po cijeni koju ovi iz ASA PREVANTA smatraju realnom i primjerenom njihovim namjerama.Onaj pokrovitelj svakojakog kriminala na Sase što je dobro rasporedio porodicu po još u cjelosti ne privatiziranim društvima,Hasan A.P.Čelam ovo sigurno smatra regularnom trgovinom.A oni za koje već godinama radi ni ne pokušavaju da izaberu novu Komisiju za vrijednosne papire,unatoč činjenici da im Izvještaj o radu za ovu ne znam ni koju po redu godinu izvan mandata,nisu prije nekoliko dana prihvatili u Parlamentu Federacije!Imaju oni svoga Asima i njemu slične,držaće ih tamo do posljednjeg kilograma starog željeza koje se još može ukrasti ovoj već opljačkanoj zemlji.Što se ASA PREVENTA tiče,sve to u konačnici plate dioničari ZIF Prevent invest,jer jihovo vlasništvo asovi jednostavno koriste i za ova česikanja sa Čelamom i njegovim faraonima!
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: IK BANKA ZENICA

Post by panzer »

Eto izvještaja za 2015.

Asini lavovi su satjerali dobit na nulu..
mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

IK Banka pa-pa, tim "stručnih ljudi dobrih organizatorskih sposobnosti" je došao pokupiti šta im treba. Redovi, redovi naroda zbog dobre organizacije posla i odlazak stranaka. Od velike banke postade šupica.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Ja ne mislim da je banka ugrožena.Ovi iz ASA PREVENT su previše uložili u nju da bi je prepustili propadanju!Ipak se mora imati u vidu da su oni najveća domaća grupacija,nastala skoro pa sa ledine.Druga je stvar način na koji su došli do svega toga,naručito do ove banke!I ne treba se bojati za budučnost novca uloženog u ove dionice.Jednostavno,treba sačekati da i oni počnu vraćati ono što su uložili.Pri tome svakako treba biti prisutan na na sve poznate načine nadzirati zakonitost poslovanja.Na ovim prostorima svi se orjentišu na izvlačenja iz firmi mimo rezultata poslovanja.
Ja svoje dionice nisam prodao a i ne mislim po ovim ili sličnim uvjetima.I nisam jedini koji će biti tu ,neka im se nađe!To isto savjetujem svima kji to mogu podnijeti.U ostalom,dionice mogu biti i trajnije ulaganje.U normalnim sistemima se ulaže zbog dividende.Pustimo ovim našim sadašnjim "investitorima" neka se bave špekulacijama i kriminalnim mešetarenjima.Vjerovatno je da će im se neko konačno i u ime najvećeg vlasnika dionica,države,početi suprostavljati!
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: IK BANKA ZENICA

Post by ummet »

slavuj wrote:U ostalom,dionice mogu biti i trajnije ulaganje.U normalnim sistemima se ulaže zbog dividende.
Nije vezano za temu, ali već nekoliko puta na ovom foumu sam pročitao stav da se dionice kupuju radi dividende. To (po mom mišljenju) nije istina i nebi trebalo da bude vodilja za investiranje. Evo kao primjer uzet ću dionicu koju bi trebao svako imati u svom portofoliu a to je Apple http://investor.apple.com/dividends.cfm
Dividenda se nije dijelila svake godine, što ne znači da investitori nisu zaradili u tom periodu (1995-1999 i 2000-2004, 2006-2012). A na SASE bi najbolji primjer bio FDS, gdje je dionica pala sa 450 na 50, a dijelila se dividenda 2-3 marke godišnje. Šta će ti 20 poena po dionici za 5 godina, ako cijena padne 400 poena??? Također sam mišljenja da dionica individualnih kompanija nebi trebala da bude dugoročno ulaganje. Ako držiš dionicu duže od 2 godine, tu nešto nije u redu! Ovdje dosta ljudi kupi dionicu i čeka 10 godina da mu poraste 300%. To tako neće ići. Odnosno velika je vjerovatnoća za gubitak. A invesitranje se svodi na vjerovatnoću, i tu je procjena 55% u korist dobitka itekako povoljna prilika.
Pravila berzi u svijetu su naravno drugačija nego na SASE jer je trenutno (zadnjih 7-8 godina) berza slaba i jako je loš promet, koji je u većini svog obima rezervisan za
slavuj wrote: Pustimo ovim našim sadašnjim "investitorima" neka se bave špekulacijama i kriminalnim mešetarenjima.
Tako da za "kućnog investitora" nema puno prostora.
Kad bi se bilo gdje u svijetu nakon kiseljenja ponude na npr. 11 i kiseljenja potražnje na 10, pojavio završen nalog na 9,5 (a to je ovdje skoro svakodnevno) u roku od 12h na vrata bi došla policija sa dugim cijevima i odvela učesnike u zatvor. Nije mi jasno kako to prolazi, ali jednostavno prolazi i kako je krenulo prolazit će do samog kraja.
I još nešto, ovog puta vezano za temu, treba bježati od banaka (po mom mišljenju). Tu je sve sjajno-bajno i onda odjednom padne dionica 30% i isplivaju nekakvi nenaplativi krediti koji su do jučer bili AAA klasa. Ja preporučujem (za sigurnu budućnost) namjensku industriju, proizvodnju hrane i plemenite metale, potovo sada rudnike plemenitih metala. Ovo ostalo je kao rulet, a ne kažem da ne treba igrati. A također mislim da će veliki HIT u narednih 3-4 godine biti KAFA !
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slucajni prolaznik »

Kaže mi broker da je jutros pojačano trgovanje na IKB..ide i do 59 KM …ima li neko neku info ?
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: IK BANKA ZENICA

Post by panzer »

Asini lavovi. Dionica, tri, pet i tako to.....
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

(Sticanje vlastitih dionica)

(1) Banka ne može sticati vlastite dionice bez prethodne saglasnosti Agencije.
(2) Sticanje vlastitih dionica bez saglasnosti Agencije ništav je pravni posao.
(3) Sticanje vlastitih dionica banka vrši iz sredstava koja potiču iz dobiti banke.
(4) Banka je dužna da stečene vlastite dionice otuđi u roku od jedne godine od dana njihovog
sticanja.
(5) Ukoliko u roku od jedne godine od dana sticanja vlastitih dionica banka ne otuđi stečene
vlastite dionice, dužna je da te dionice povuče i poništi na teret svog dioničarskog kapitala.
A oni su se odlučili da prodaju,zapravo da se rastale na račun svih ostalih dioničara!Skoro 5 procenata kapitala,31418 dionica,nominalne i kn jigovopdstvene vrijednosti više od 3,2 miliona prodali su za 1.162.466 km.Dioničari su oštečeni za više od dva miliona!Bar pola toga su međusobno podijelili učesnici ove pljačke.Tvrdnja da nisu ogli naći kupca po većoj cijeni pada u vodu samom činjenicom da su prodajni i kupovni nalog uneseni skoro istovremeno.Postavljena je unaprijed dogovorena cijena ,čak manja i od one koja se mogla postaviti kao aktivna na ovom nivou predhodne trgovine ,pa ako nema kupaca,smanjiti nakon toga.Mane lično su,uz svesrdnu saradnju brokerske kuće preko koje trgujem,onemogučili da unesem nalog.
Mogli su ih ,dakle povući i poništiti na teret dioničarskog kapitala.Svi dioničari bi bili na dobitku!Ovako,na dobitku,i to velikom,su oni koji su odredili ovu cijenu i odlučili da se ove dionice prodaju.Naravno,i kupac!Ostaje da sačekamo i vidimo ko je taj sretnik.Za sudovanje ima vremena!Jer njih se mora pokušati zaustaviti!Tačno se može u marku izračunati koliko je dioničare IK banke koštalo ovo spašavanje bankarskog diletantizma ASa lavova!
Post Reply