ASA BANKA

brzi
Posts: 2506
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

Svaka je cijena dobra,. kad prodaješ tuđu imovinu.
panzer
Posts: 11927
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Oni nisu trebali ni postojati nakon prvobitnog kraha. Ali "izlaz" su dijelom našli u slizavanju sa mujom prije nekoliko godina. Sad kad je i to izlapilo daj rasprodaj sve.
I dobro je da nestanu. Nisu finansije za bosanca.

Jer, imati potencijal od desetina milijardi KM u vidu ZIFova, imati berzu u glavnom gradu države. Imati jake banke sa milijardama slobodnog kapitala u tom istom okruženju. Imati niz osiguravajućih kuća. Imati voljnu državu da se bavi obveznicama.

I sve ne ne iskoristiti nego svesti berzu na dnevni promet od par hiljada KM može samo mujo iz viceva. Nije to samo do ovog našeg muje nego do svih koji su zadnjih deset godina imali institucionalni uticaj. Svaki pojedinačno je mujo iz vica.
panzer
Posts: 11927
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Oko 2000 komada su do sad prodali. Ako će ići do kraja onda im je još oko 6000 ostalo. Nije to neka cifra ako se pretpostavi da bi mogla biti neka dividenda. A vrlo brzo ćemo znati hoće li biti.
Maroon
Posts: 28
Joined: 16 Sep 2021, 09:25

Re: ASA BANKA

Post by Maroon »

Načuo sam iz bankarskih krugova kako ASA banka neće moći isplaćivati dobit narednih 5 godina već će istu morati usmjeravati prema povećanju kapitala zbog novih pravila koje uvodi Agencija za bankarstvo. Njihov cilj je s ovim povećati kapitale banaka do procijenjene granice koju oni ustanove kako bi zaštitili sistem (državu) u slučaju kraha banaka i isplate obaveznih iznosa klijentima. Ako je ovo tačno, isplata dividende neće biti moguća u narednom periodu dok se ne poveća kapital.
panzer
Posts: 11927
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Ako godišnje zarađuju 50 miliona KM jel to znači da moraju skupiti do 300 miliona KM? Pod uslovom da sad nemaju ni jednu KM kapitala.

Imaju li ostale banke kapital?
brzi
Posts: 2506
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

Ja koliko vidim u pripremi je jedino ovaj "Prednacrt Operativnih smjernica za izradu priručnika za provedbu instrumenta unutrašnjeg restrukturiranja"
https://www.fba.ba/upload/docs/prednacr ... jr_LHO.pdf

"Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Agencija) je 2022. godine
usvojila dokument Smjernice u planiranju restrukturiranja – Očekivanja od banaka (u daljnjem tekstu:
Očekivanja od banaka) u kojem su navedene aktivnosti koje banke trebaju poduzeti i provesti kako bi
bile pripremljene za eventualnu kriznu situaciju i kako bi nad njima bilo moguće provesti postupak
restrukturiranja u slučaju potrebe.
Instrument unutrašnjeg restrukturiranja je ključni instrument restrukturiranja banaka i on se može
provesti samostalno ili u kombinaciji s drugim instrumentima restrukturiranja, u zavisnosti od
konkretnog slučaja. Njegovo efikasno provođenje zahtijeva potpune, tačne i ažurne informacije koje
trebaju biti pravovremeno osigurane od strane banke. Banke trebaju ispuniti zahtjeve iz Očekivanja od
banaka, posebno zahtjev da imaju dovoljan kapacitet za pokriće gubitka i dokapitalizaciju kako bi se
gubici rasporedili na što širi krug obaveza i kako bi se efikasno primijenila strategija restrukturiranja.
Od banaka se posebno očekuje da na tačan i pouzdan način prepoznaju i kvantificiraju iznos obaveza
koje će se prema preferiranoj strategiji restrukturiranja koristiti za pokriće gubitka i za
dokapitalizaciju."

I tu ne vidim da se spominje povećanje kapitala ili odnosa kapitala i aktive.
novi
Posts: 162
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: ASA BANKA

Post by novi »

maroon hvala na info, ja cu licno razmislit o daljem ulaganju koje ce bit ali do koje cijene. a sad ce ostali dezurni da te ocrne,ali tebi hvala mislim da je ovaj forum mjesto za takve info
novi
Posts: 162
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: ASA BANKA

Post by novi »

ima logige ipak su preoteli sber (Rusia) banku za male pare treba to nadoknadit ili imati rezervu za tuzbu
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: ASA BANKA

Post by SSenseiSS »

Stopa adekvatnog kapitala za ASA banku je na polugodišnjem izvještaju iznosila cca. 18%, a zakonski minimum je 12%. Pretpostavljam da u drugoj polovini 2023. aktiva nije porasla za 30% pa da se ova stopa približi zakonskom minimumu. Slično stoje i druge banke, procenat gore-dole.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ASA BANKA

Post by montypython »

Maroon wrote: 17 Feb 2024, 21:54 Načuo sam iz bankarskih krugova kako ASA banka neće moći isplaćivati dobit narednih 5 godina već će istu morati usmjeravati prema povećanju kapitala zbog novih pravila koje uvodi Agencija za bankarstvo. Njihov cilj je s ovim povećati kapitale banaka do procijenjene granice koju oni ustanove kako bi zaštitili sistem (državu) u slučaju kraha banaka i isplate obaveznih iznosa klijentima. Ako je ovo tačno, isplata dividende neće biti moguća u narednom periodu dok se ne poveća kapital.
U vezi ovoga možda postoji razlog za opreznost, koji nije uopšte vezan za ASA banku nego je mnogo širi. Neću sad o mojim prognozama kraha u SAD (i Evropi) generalno (koje su po nekima za Red Pill) nego samo ovaj dio o bankama.
Dakle u SAD su zbog inflacije jako podigli kamatne stope, gdje su i sad. Pri svemu, dug je cca 34 hiljade milijardi dolara https://www.usdebtclock.org/ tako da se pri takvom iznosu sama kamata na dug približava hiljadu miijardi dolara godišnje (u njih trilion, naš bilion). Nastavi li se inflacija a izgleda da počinje drugi krug rasta morali bi dizati kamate što je skoro pa nemoguće zbog gore pomenutog. Takođe već podignuti nivo kamata (mislim negdje oko 6%) kojeg su obećali početi spuštati og pa sad odlažu, još prošle godine je počeo izazivati probleme posebno kod banaka jer su obveznice koje mnogi drže (banke, penzioni i drugi fondovi...) jako izgubile na vrijednosti. 3-4 banke su tada propale ali je država to zaustavila ubacujući novu likvidnost. Ima i državni fond od nekoliko stotina miljardi kojim se banke pomažu u slučaju krize. E taj fond ističe 11 marta, već sad je skoro iscrpljen i navodno se neće obnavljati. Mnogi analitičari misle da su mnoge banke u SAD već u krizi koja bi mogla naglo eskalirati vrlo brzo možda u roku nekoliko sedmica ili max par mjeseci. Mogući scenario je pad mnogih regionalnih banaka u SAD i trka građana da podignu novac tj panika. Koja može izazvati pad mnogih drugih. E sad pošto takvo smeće drže mnoge banke u svijetu može doći do domino efekta jer su mnoge banke u Evropi još u goroj poziciji nego američke. I ECB je radila skoro istu stvar dizala kamatne tope zbog inflacije pa su i tu državni vrijednosni papiri izgubili na vrijednosti.
Sumnjam da naše banke (posebno domaće) imaju puno takvih obveznica i sličnog smeća ali svakako ako je onaj lik iz CB prodavao zlato (koje je sad blizu all time high) i kupovao nešto "pametnije" da nas ne vode neki lumeni. Ne znam je li kriza koja se pominje u gornjim objašnjenjima možda ova (hipotetička) o kojoj govorim ali u svakom slučaju ovo je mojih "5 centi". Nisam bankar ni išta slično samo navodim činjenice zašto je potreban oprez. Ovo je da ponovim više za temu bankarski sektor ili možda čak vijesti iz ekonomije ali pošto je gornji post vezan za Asa onda sam i odgovorio ovdje.
Post Reply