ASA BANKA

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: IK BANKA ZENICA

Post by savjetnik »

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 8a21c09cdb

Današnje Oslobođenje,jel ima neko kakvih informacija?Ja se taman obradovao dividendi.To je ono što sam govorio u svom predhodnom postu.Bože sačuvaj.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Ovdje je Nadzorni odbor prihvatio da arbitrira između uposlenika i menadžmenta Banke.Kao menadžment nije poštovao društveni dogovor o plačama u finansijskim institucijama.Nekoliko uposlenika je tužilo a neke tužbe još predstoje.Pa pošto se planira isplatiti dividenda,uposlenici se brinu odakle će biti isplačene eventulno presude u njihovu korist.E to je uvažio i NO pa otkazao zakazanu skupštinu!Nisam siguran da je Nadzorni odbor postupio ispravno,a nisam siguran ni da su uposlenici postupili ispravno.Moglo bi im se ovo vratiti kao bumerang.Šta ako novi najveći dioničar odluči banku preseliti recimo u Sarajevo.Ne znam da li će uposlenicima ovo što će dobiti po tužbama biti dovoljno do penzije!Možda neki od više stotina ekonomista sa zavoda za zapošljavanje pristane da radi i za plaću manju od ove predviđene društvenim dogovorom!
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: IK BANKA ZENICA

Post by panzer »

Ako novi vecinski vlasnik odluci da sve preseli u sarajevo onda se moze pozdraviti sa dobiti tj odmah ce poceti raditi sa gubitkom. skori svi javni prihodi kantona,kao i uplate bh telecoma idu preko ik banke I ako prebace sjediste onda ce ovu banku pretvoriti u "novu moju banku" Tj onu marginalnu banku koja je cesto poslovala u minusu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: IK BANKA ZENICA

Post by savjetnik »

Izgleda da se nešto čudno dešava u ASA Finance d.d. Sarajevo.Prema za sada ne potvrđenim informacijama vlasnik ove grupacije je smjenio ove što su mu vodili projekat preuzimanja IKB Banke iz razloga što su mu potrošili ogroman novac,a još uvijek nema kontrolni paket dionica.Ja sam prije mjesec dana objavio da mi nije uopšte jasno kako ovi(nestručni) likovi mogu voditi projekte u kojima nisu u stanju da preuzmu banku iako za to imaju obezbjeđen novac.Volio bih da ako neko ima informacije šta se trenutno zbiva u ASA Finance neka objavi.Imam nešto para i mislim da nije loše kupiti ovih dionica jer sigurno je da ova cijena nije loša za investirati.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Da ,u ASA Finans sklonjen je glavni finansista i još jedan!Tog finansistu sam ja spominjao kao organizatora hadenizacije IKB.
E sad dilema,je li smjenjen što je radio na taj način ili zato što nije uspio.U svakom slučaju mi je drago što su ga sklonili.Možda konačno pređu na onaj hercegovački način:Ako ne može nikako drugačije,onda pošteno!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: IK BANKA ZENICA

Post by savjetnik »

Izgleda da su se ovi iz Preventa dobro prekontali što se tiče preuzimanja IKB Banke,a u vezi cijene koju su ponudili.Sada imaju namjeru da kupuju na berzi pa su navodno otvorili i kupovni nalog na 59 KM.Džaba budali kad pameti nema.Nije mi jasno ko će im dati po toj cijeni ako se nije prijavio na tender gdje nema ni provizije prilikom prodaje.Ja mislim da ovo na 60-62 KM ne bi bilo loše za kupiti.Zna li neko šta je sa skupšitnom IKB Banke?
mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

Ništa, dok se ne riješi s uposlenicima! Kad će biti ne zna se!
mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

Izgleda da je Skupština krajem juna! Ima li iko saznanja?
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Skupština 29.06.u 11 sati.Od dobiti za sudske sporove rezervirano oko 650.000.Predložena dividenda oko 2,6KM.
Biti će interesantna borba za NO.Vidim da je ASA tražila od konkurencijskog vijeća dozvolu da preuzme banku,dakle da kupi većinski paket dionica.Nije mi jasno je li to preuzimanje na upravljanje samo hadenizacijom ili će biti i nešto tržišnih načina!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: IK BANKA ZENICA

Post by proleter »

Eto preuzeše je bez dizanja cijene.
Interesantan je procenta vlasništva zajedno sa povezanim licima - ravno 50 % :D
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... e+IK+banke
Post Reply