ASA BANKA

mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

Koji je slijed događaja sad? :roll:
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Nakon što istekne rok za tender najveći dioničar.ASA-Prevent će pokušati da dobiju podršku nekoliko većih dioničara kako bi išli na izmjenu Statuta.Izgleda da su odlučili da je lakše podkupiti nego kupiti!No sumnjam da će im to uspjeti.Da provedu namjeravanu reorganizaciju nužna im je podrška dvije trečine dionica!
Ortačka skupina dioničara van grupacije ASA,čije je formiranje u toku,ići će na sljedeću skupštinu sa prijedlogom podjele dividende u iznosu od 3,5KM po dionici!
Ukoliko se najveći dioničar odluči za promjenu NO ,ortačka grupa će imati svoje kandidate.Prema tome,svi koji imaju namjeru ostati dioničari i učestvovati u upravljanju
bankom do boljih vremena,trebaju iskoristiti priliku i uključiti se u ortačku grupu odmah na početku!
mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

zna li se kako je prošao tender?
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: IK BANKA ZENICA

Post by savjetnik »

Prema informacijama(nepotvrđenim) do kojih sam uspio da dođem veoma mali broj dioničara se prijavio na tender ponudu za kupovinu dionica.Mislim da sam juče(oslobođenje)pročitao objavu za skupštinu.
Zaista mi nije jasno kako ovi iz asa grupacije prave ovakve greške i igraju se sa dioničarima banke .Siguran sam da će grupa dioničara podnijeti krivične prijave protiv ove grupacije za nezakonito postupanje,a siguran sam i da im zakon o preuzimanju dioničkih društava ide na ruku jer nije do sada zabilježeno da se dva puta raspisuje tender ponuda u roku od samo mjesec dana,a da cijena ponuđena i na prvom i na drugom tenderu je ista.Na upit jednog od brokera koliko košta ovakav jedan tender dobio sam odgovor između10-15.000 KM najmanje.Pa jel to normalno da se neko tako razpacuje parama ili ovi što im vode ovaj projekat preuzimanja nisu NORMALNI.Ako je ovaj Hastor imalo pametan,a jest jer ne bi napravio ovo što ima ove nosioce projekta kao i sve savjetnike mora otjerati(ako prije toga ne odu u zatvor).
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Na poluvremenu utakmice.
Ne znam ni ja koliko su skupili,ali su zvali po nekoliko puta zvali svakog dioničara.Meni su toliko dosađivali mailovima od skrbnika da sam ih morao upozoriti da je to nedozvoljeno,i tek tada su prestali.Ako se tome doda i činjenica da su dvije brokerske kuće koje su radile tendere formirale i održavale cijenu svojim transakcijama po naređenoj cijeni,onda je jasno da su tenderi zapravo bili način da se to plati.A preventovi finansijski stručnjaci zapravo i nisu bili načisto je li lakše kupiti ili podkupiti!Čekaju rasplet istrage oko Hadenizacije Bosnalijeka!
A Hasan A.P.čelam ne miruje.Obezbjedio je da u Federalnoj upravi policije saslušaju čovjeka koji ih optužuje za malverzacije sa dionicama IKB.Policajci su to radili kao svjedočenje,ali vrlo prozirno!kako su krenuli ne bih se začudio da Čelam optuži da je onaj sa naslovnice Oslobođenja od 09.03.2015.godine,zapravo Haden lično.A možda nađu nekoga od šefova iz FUP da to dobro i ispita!A Preventu je posljednji čas da stane.!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: IK BANKA ZENICA

Post by savjetnik »

ASA Finance d.d. Sarajevo stekao je dodatnih 2,38 posto dionica Investiciono-komercijalne banke u tender ponudi koju je proveo za preuzimanje preostalih dionica ove zeničke banke.

Tender ponudu prihvatila su 32 dioničara sa ukupno 11.039 redovnih dionica IK banke, što čini 2,3796 posto od ukupnog broja dionica na koje se tender ponuda odnosila.

Prije tender ponude ASA Finance je posjedovao 29,18% dionica IK banke, što znači da je vlasnički udio povećao na 31,56 poso.
Budući da djeluje sa povezanim licima (ZIF Prevent Invest i Moja banka), ASA Finance je procentualno učešće u IK banci povećao sa 44,8 na 47,2 posto. Kao što sam i rekao u predhodnom postu nisu uspjeli da skupe dovoljan broj dionica koje su obećali.E sada na red dolazi vlasnik ASA grupacije koji će prema(nepotvrđenim) informacijama sa kojima raspolažem ove što su mu vodili projekat preuzimanja IKB dati otkaz.Kako je moguće da u tako jakoj grupaciji rade ovi IDIOTI koji nisu bili u stanju da čovjeku koji je bio spreman da odvoji puno više novca za ove dionice nego su bile na tenderu obezbjede kontrolni paket dionica.Vjerovatno su su mu objasnili kako to kod nas drugačije funkcijoniše nego na ostalim uređenim tržištima.Samo se pitam šta će uraditi dioničari ZIF-a Prevent nakon ove blamaže i da li će podnijeti krivične prijave protiv odgovornih osoba iz fonda?
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: IK BANKA ZENICA

Post by panzer »

Pa to tako funkcioniše više od deset godina. Još od kada su dobili naziv AS(A)ini lavovi.
Sa strane gledajući, u toj njihovoj finansijskoj diviziji nema nikakvih zapaženih rezultata a oni se valjda zadovoljavaju sa tim da rade ili u gubitku ili sa minimalnom dobiti. Ako taj vlasnik to odobrava godinama ili prepušta glavnom direktoru za BIH da odlučuje onda je tako kako jeste.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Da,cijela njihova Finansijska divizija ne može se baš pohvaliti sa nekim rezultatima.Svi ostali u grupaciji su bolji.Ova akvizicija IKB im je zapravo najbolji potez !Ipak su više od dvadeset procenata dionica dobili po izrazito povoljnoj cijeni.Upitno je jedino ono što su uzeli mešetari i drugi koji su mogli utjecati na prodaju!
Mi koji nismo dozvolili da nas ovi mešetari premuntaju na skoro pa sitnolopovski način,čekat će mo bolja vremena,kada recimo Dino i kompanija ne budu u prilici da kupuju i prodaju,nadam se ni na pijaci!Inače,nije mi mrsko što su,ako su,od ovih Slovenaca kupili jeftino,imaju prostora da ostalima plate više.Osuđujem metod hadenizacije koji su koristili!Nama ostaje da se dobro organizujemo i ne dozvilimo daljnju hadenizaciju.Ne smijemo im nikako dozvoliti,da poput Hadena,upravljaju Bankom bez dvotrečinskog vlasništva!
mama
Posts: 14
Joined: 28 Oct 2014, 16:46

Re: IK BANKA ZENICA

Post by mama »

Ima li ikakvih informacija, šta se dešava u IKB?
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: IK BANKA ZENICA

Post by slavuj »

Skupština banke zakazana za 05.05.Na dnevnom redu i podjela dobiti ,isplata dividende u novcu u iznosu 3,8KM po dionici.
Predstavnici Preventa u NO složili se sa tim prijedlogom!Ili i njima trenutno trebaju pare,ili pokušavaju da poprave imidž u okruženju,nakon kriminalnog mešetarenja pri prikupljanju dionica.A šta će poslije toga uslijediti,ovisi o organiziranosti ostalih dioničara!
Post Reply