ASA BANKA

panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Sve je to ok ali koliko je do sad prilika propušteno čekajući kolaps.

Ja sam od 2018-2019. nešto očekivao i to je došlo sa koronom. Ipak prošlo je poprilično elegantno.

Tako da oprezan treba biti, i bankari su inače oprezni, ali niko ne zaustavlja život i ulaganje radi potencijalno loše situacije.
Pogotovo mi koji prihvatamo značajne rizike.

Sa kakvim sam ja sve dionicama rizikovao, ASA banka je superkonzervativno ulaganje.
slavuj
Posts: 1938
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ASA BANKA

Post by slavuj »

Prvo da rasčistima ove spomenute obaveze po osnovu nečijeg prigovora ili tužbe zbog kupovine Sber banke,
ASA je ovu banku kupila od države,koja ju je preuzela po osnovu obaveze da to uradi kada banka dodje u krizu,To je u ostalom,po evropakim propisima.ASA banka nema po tom osnovu nikakvih obaveza ni prema kome.
Moguće je da su u postupku spajanja banaka napravljeni neki potezi koji su oštetili recimo dioničare dotadačnje ASA banke,ali i za tu priću je kasno!
A što se tiće MREL zahtjeva,Minimalni zahtjev za regulatorni kapital i prihvatljive obveze,ne odnosi se on samo na ASA banku,nego na sve banke kod nas i u Evropi.Koliko sam razabro,bankama je ostavljeno četiri godine da ispune taj zahtjev regulatora.I mogu to uraditi na više načine,pored jednostavnog povečanja kapitala.Ostavimo njima neka se oko toga sikiraju.
Prema meni poznatim informacijama ASA banka će ove godine više od pola dobiti usmjeriti u tom cilju.Ostatak će isplatiti kroz dividendu dioničarima.Najmanje toliko očekujemo i iduće godine.I nema tu ništa čudno,jednostavno smo dugo i čekali!
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

Ja ne vidim da ima ista bolje i sigurnije od banaka.
Čak i kad su u problemu drzava mora uskočiti.
Mi nemamo ovdje nikakve tehnoloske kompanije a Elektroprivrede i telekomi koji bi trebali biti blue chip nisu ni blizu toga zbog mjesanja politike u ekonomiju.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Naivno bi bilo ignorisati dobiti banaka i dividende koje su im već postale redovne i tražiti neke rizike i pravne začkoljice.

Ako je banka ostvarila 50 miliona KM dobiti (ili više) prošle godine, to je znak dobrog poslovanja i tih 50 miliona ne može nestati. Ili će podijeliti kao dividendu ili će povećati kapital. Ili i jedno i drugo, a to je sve svakako i dioničaru u interesu.
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: ASA BANKA

Post by SSenseiSS »

Provjerio sam kretanje broja udjela OIF Lilium-a (https://lilium-dzu.ba/oif_lilium_global ... t_udijela/) i zadnje smanjenje broja izdatih udjela je bilo 04.01.2024. i to za cca. 200.000 udjela po cijeni 1,60 KM. Prema prospektu fonda, rok za isplatu prilikom otkupa udjela je 7 radnih dana a u posebnim slučajevima do 30 dana. To znači da je fond u ovom periodu (januar-februar) morao obezbijediti preko 300.000 KM gotovine, a prema izvještaju od prije pola godine, imali su samo 30.000 KM gotovine, koje su možda već i potrošene na DUF. Kada saberem ove velike transakcije na SASE, čini mi se da su se namirili, barem za ovaj otkup od 04.01. Ne znam kada vrše stvarno ažuriranje broja izdatih udjela, jer moguće je da je bilo još zahtjeva za otkup koji nisu u potpunosti provedeni. Eto odakle dolazi prodajni pritisak - izlazak investitora iz fonda.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

To je dobro primjećeno.

Mada ja očekujem da do kraja ove godine idu na likvidaciju svojih udjela, vjerovatno im je ovo rasulu u fondu čim nemaju kome prodati pakete nego ovako siluju prodaju. Ali uticaj na tržište će biti ograničen jer nemaju nešto značajno.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: ASA BANKA

Post by brzi »

https://www.klix.ba/biznis/finansije/na ... /240220045

Toliko o riziku kod ulaganja u banke.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Iako će ogroman skok profita biti teško ponoviti jer talas visokih stopa popušta, mnoge banke su optimistične da će im rastući prihodi od naknada omogućiti da nastave da uvećavaju profit.
Meni je jutro ovo zapalo za oko. Banka naplaćuje i "pogled na stanje na bankomatu". Logično je da će imati rastuće prihode od naknada. Ljudi su sve više okrenuti uslugama banaka a banke sve više naplaćuju.
SSenseiSS
Posts: 46
Joined: 23 Feb 2023, 12:30

Re: ASA BANKA

Post by SSenseiSS »

panzer wrote: 20 Feb 2024, 09:34 To je dobro primjećeno.

Mada ja očekujem da do kraja ove godine idu na likvidaciju svojih udjela, vjerovatno im je ovo rasulu u fondu čim nemaju kome prodati pakete nego ovako siluju prodaju. Ali uticaj na tržište će biti ograničen jer nemaju nešto značajno.
Ne vjerujem da će DUF likvidirati cijeli fond sve dok je vrijednost iznad zakonskog minimuma od 1 milion KM, sad je na cca. 4,5 miliona KM. Osim toga, dionica ASA banke su imali preko 14%, pa su dobili upozorenje od Komisije da to usklade u zakonskom roku. Ovo će vjerovatno kliziti polako, osim u ovakvim slučajevima kada neko povuče značajan broj udjela. Vrlo je moguće i da je kupac dionica koje rasprodaju isti onaj koji prodaje udjele u fondu, i tako konvertuje miks kvalitetne i nekvalitetne imovine u samo kvalitetnu imovinu. U svakom slučaju, možda je dobra prilika za one koji imaju keša na leru.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ASA BANKA

Post by panzer »

Šta će kliziti?
Post Reply