Analiza finansijskih izvještaja

carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

Hvala na lijepim riječima.

EBITDA je svakako jedna od tačaka koju sam planirao prikazivati, a kojoj je posvećeno jedno od poglavlja u knjizi o Buffetu.

Kritičan je prema tome kako se taj podatak koristi na Wall Streetu (firme dioničarima to znaju nepošteno predstavljati kao sveobuhvatnu dobit), ali smatra da omjer tog iznosa i ukupnog iznosa poslovnih prihoda daje važnu informaciju (zdrave firme imaju odnos viši od 10%, S&P prosjek je izmedju 11% i 14%).

Evo pokušaja prevoda u naš bilans uspjeha.

EBITDA = Net Income + Taxes + Interest Expense + Depreciation & Amortization

Net Income - Ukupna neto sveobuhvatna dobit perioda (332)
Taxes - Porezni i odloženi(?) porezni rashodi perioda (299, 301)
Interest Expense - Rashodi kamata (236)
Depreciation & Amortization - Amortizacija (220) i Rashodi iz osnova uskladivanja vrijednosti (276). Pitanje je da li se 276 odnosi na nešto drugo.

Ako je to to, sljedeći korak bit će računanje i prikaz tih podataka.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by MAMUSA8052 »

Sve pohvale, ovakvih analiza nam treba što više
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

EBITDA, Dividend Payout Ratio

Za EBITDA su iskorištene rubrike navedene u prethodnom postu. U posljednju kolonu ubačen je omjer sa ukupnom dobiti. Pošto sve stavke zadovoljavaju neki bafetovski omjer za sva preduzeća, postoji mogućnost da smo negdje uračunali suvišne rubrike, npr. kod amortizacije.

Što se tiče omjera isplaćenih dividendi i dobiti, online resursi kažu da iako su iznosi preko 50% kratkoročno dobri za dioničare, ukazuju na to da je buduća porast vrijednosti dionica preduzeća upitna, pa kompanija dioničare zadržava direktnim isplatama. Za ove tri firme gotovo uvijek je dividenda previsoka po tom mjerilu.

Image

Image

Image

EPS grafikon

Zarada po svakoj dionici trebala bi da konzistentno raste. Cementara je tu u porastu, a BH Telecom opada.

Image

Image

Image

Dividend Per Share grafikon

S druge strane, Cementarina dividenda po dionici opada a BH Telecomova raste.

Image

Image

Image

Zaključci

Rezultati bi se diletantski mogli protumačiti na sljedeći način.

Sve tri kompanije isplaćuju visoke dividende da bi zadržale dioničare.

Zarada BH Telecoma po dionici opada. Vrijednost se dioničarima dijeli novčano (dividendama). EDIT: Raste omjer dividende i prihoda, ali dividenda po dionici opada sa zaradom po dionici.

Cementara pokazuje konzistentan porast zarade po dionici, a uporedo smanjuje dividendu.

Grafikone Elektroprivrede je teže tumačiti.

Napomena

Ova vrsta analize sama po sebi je nedovoljna i ne treba se koristiti kao investicijski savjet. Takodjer postoji mogućnost da sam pogriješio u implementaciji programskog koda ili prikazu (npr. tek sad vidim da sam greškom dodao “KM” kao labelu Y-ose na sve grafikone), interpretaciji, ili da izvještaji ne prikazuju stvarnu sliku.
Last edited by carrot on 06 Mar 2022, 11:42, edited 4 times in total.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Vidi sad ovo:
Otvori link tačka 2 revidovani poslovni plan. Strana 6

https://www.epbih.ba/stranica/investitori

Oni imaju drugačije podatke za EBITDA u odnosu na ono što je ova tabela pokazala.

A iako na našim emitentima imamo odličan omjer EBITDA/ukupan prihod , bolji od tih standarda, mene interesuje može li se ubaciti omjer EBITDA/broj dionica
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

Image

Što se tiče nepoklapanja EBITDA (unutar 3-5% razlike), nisam siguran ali vjerujem da je razlog što se u izvještaju ne precizira razlika izmedju plata kao neoperativnih i operativnih troškova, a u to očito ima uvid autor plana poslovanja.

Možda neko s foruma poznaje nekoga tamo ko bi mu znao reći koje se rubrike koriste. Ali mislim da nam je greška u granicama prihvatljivog, barem dok ne pronadjemo tačniju raspodjelu.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Čini mi se da više od 3-5%.

Kod njih( JPES) za 2019. I 2020. oko 203 miliona KM a za 2021. mi se čini da je oko 236 miliona KM. Tačan iznos ćemo vidjeti kad sazovu sljedeću skupštinu dioničara.

Sad, zašto me zanimao ovaj ratio?
Zato što bi se mogao uporediti sa cijenom dionica na berzi i onda vidjeti koliko se koji emitent vrjednuje na SASE ili BLSE.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by brzi »

Ovi grafikoni sa dividendom nisu tačni..
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

Tačno, sad vidim da je odstupanje EBITDA veće. Reorganizacijom formule nisam uspio dobaciti do tačnog broja. Zanimljivo bi bilo ako uspijemo napraviti poredjenje.

EDIT: Napravio sam korekciju grafikona dividendi. Analiza se ne bi promijenila, osim što primjećujem da su dva Elektroprivredina grafikona dosta slična.
Last edited by carrot on 06 Mar 2022, 11:15, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Sad je ovdje pitanje da li uzimati neto dobit ili dobit redovne aktivnosti u EBITDA.

Jer stavka rashodi po osnovu ispravke vrijednosti i otpisa potraživanja kod JPES značajno pravi razliku. Odnosno to je deprecijacija.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by slavuj »

Cini mi se da ste previdjeli da sve dionice jednog emitenta,bez bzira na klasu,imaju istu nominalnu vrijednost.
Neka druga prava mogu biti razlicita za recimo prioritetne ili dionice za zaposlene.
Post Reply