Analiza finansijskih izvještaja

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Ja sam jedino vidio u tabeli gotovinskih tokova.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

Da, stavka “Odlivi iz osnova isplaćenih dividendi” (429) trebalo bi da je ukupna vrijednost, pa podijelimo sa brojem emitiranih dionica?

Pitanje je da li su podaci o novčanim tokovima iz 2021. relevantni za isplatu dividendi 2022., to je već pitanje računovodstvene prirode.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

I BH telecom i EPBIH trenutno mogu pokazati da li je to tačno. Mogla bi i Cementara Kakanj ali jos nisu objavili izvještaj.
esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by esas »

Za svoju skriptu sam koristio polje "21. Objavljene dividende i drugi oblici raspodjele dobiti i pokriće gubitka" iz Promjena kapitala i dijelio ga sa brojem dionica. Bilo mi je tačno za BH Telecom i još neke firme, ne mogu garantovati da svi emitenti daju tačne informacije u tom polju.

Probaj sa prethodnim izvještajima i objavljenim dividendama.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

esas wrote: 03 Mar 2022, 17:08 Za svoju skriptu sam koristio polje "21. Objavljene dividende i drugi oblici raspodjele dobiti i pokriće gubitka" iz Promjena kapitala i dijelio ga sa brojem dionica. Bilo mi je tačno za BH Telecom i još neke firme, ne mogu garantovati da svi emitenti daju tačne informacije u tom polju.

Probaj sa prethodnim izvještajima i objavljenim dividendama.
Zasad nemam sreće ni s tim poljem, a ni s onim iz promjena kapitala. Za neka preduzeća se poklopi, za neka ne, pogotovo su veće razlike za ranije godine. Moguće da različita preduzeća zavode u različitim rubrikama. Nekad narednih dana ću ozbiljnije pogledati.

Takodjer se postavlja pitanje odakle dobiti broj emitiranih dionica za ranije godine, pošto pretpostavljam da su se u nekim firmama dešavale promjene na tom planu tokom godina…
esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by esas »

Javi ako uspiješ naći, i meni bi pomoglo.

A što se tiče broja dionica, ako neko iskusniji može da me ispravi, mislim da se oznaka emitenta mijenja kada dolazi npr. do splittanja i sl.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Ovi naši, bar koje mi pratimo uglavnom nisu imali dokapitalizacije u zadnjih desetak godina. Eventualno Bosnalijek. A ako nešto hoće da urade po pitanju kapitala onda povećavaju nominalnu vrijednost dionica. FDS je davao dionice kao dividendu a Bosnalijek dodatne dionice radnicima. Ostali emiteti nisu radili ništa slično.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

esas wrote: 04 Mar 2022, 08:29 Javi ako uspiješ naći, i meni bi pomoglo.

A što se tiče broja dionica, ako neko iskusniji može da me ispravi, mislim da se oznaka emitenta mijenja kada dolazi npr. do splittanja i sl.
Ako kod nas pretežno nema izmjene količine emitiranih dionica ni putem “stock split” ni “share repurchase”, barem bez promjene oznake, onda će biti malo lakše. Kad podijelim iznos iz rubrike “Odlivi iz osnova isplaćenih dividendi” (429) izvještaja gotovinskih tokova sa ukupnim brojem dionica, čini mi se dobro za neke od ovih glavnih emitenata, barem za 2021.

Jedino što neki emitenti u 429 stavljaju predznak minus a neki plus, ali tu onda samo uzmemo apsolutnu vrijednost.

Večeras možda ovo implementiram i postavim nekoliko tabela ovdje, pa ostali mogu prepoznati da li se poklapa sa stvarnim historijskim vrijednostima dobiti.
carrot
Posts: 106
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by carrot »

Evo i obećanih rezultata.

1.) Cementara Kakanj

Povučeni su podaci sa stranice Sarajevske berze:
http://www.sase.ba/v1/Tr%C5%BEi%C5%A1te ... mbol/TCMKR

Ukupna dobit dividendi (UD) = Vrijednost rubrike "Odlivi iz osnova isplacenih dividendi - 429" sa kartice "Poslovanje", podkartice "Gotovinski tokovi" (EDIT - Korekcija: ispravnije podake pokazuje rubrika “21. Objavljene dividende i drugi oblici raspodjele dobiti i pokriće gubitka” sa kartice “Poslovanje”, podkartice “Promjene kapitala”)
Broj dionica (BD) = Vrijednost rubrike "Broj dionica i nominalna cijena" sa kartice "Opće informacije"
Dobit po dionici (DD) = | UD / BD |

(Apsolutna vrijednost je neophodna jer neki emitenti unose negativan predznak u dobit po dionici.)

Poredeći sa obavještenjima o dividendama na zvaničnoj stranici Cementare Kakanj:
https://www.kakanjcement.ba/bs/obavijesti_za_javnost
Izgleda da se poklapa. DD sam u tabeli nazvao "Dividend Per Share":

Image

2.) Ostali

Neko ko ima uvid u historijske dobiti BH Telecom i JP Elektroprivreda BiH može potvrditi ispravnost njihovih podataka (kolona "Dividend Per Share"):

Image

Image

3.) Dokapitalizacija, prvi dio

Ovdje imamo problem kod npr. Bosnalijeka, kao što je predvidio kolega panzer. Još nije implementirano, ali evo prijedloga rješenja, pa ako neko vidi da postoji propust može javiti.

Rubrika "Broj dionica i nominalna cijena" za Bosnalijek ima dva simbola, BSNLR i BSNLZ. Oba sadrže linkove na iste finansijske izvještaje, što nam govori da se ukupna vrijednost dividendi dijeli po obe klase dionica.

Klase dionica imaju i svoje nominalne vrijednosti izražene u KM, koje su u ovom slučaju iste (10KM). Međutim (a možda se varam) zamislivo je da neke dionice imaju višu vrijednost od drugih (sa i bez prava glasa?). Rješenje bi možda bilo u nekoj vrsti "ponderisanja" dionica. Ako bismo recimo imali 1000 dionica nominalne vrijednosti 10KM, i 1000 dionica nominalne vrijednosti 20KM, dobit po dionici druge vrste bila bi dvostruko veća. Što bi se izračunalo ovako:

Ukupna dobit dividendi (UD)
Broj dionica klase (BDk)
Nominalna vrijednost jedne dionice klase (NVk)

Dobit po dionici za klasu dionica "k" (DDk) = UD * NVk / (BD1 * NV1 + BD2 * NV2 + ... + BDk * NVk)

Ovo je ujedno i opšti slučaj formule iz tačke 1. Napomena da ovo još uvijek nije implementirano niti testirano na pravim podacima.

3.) Dokapitalizacija, drugi dio

Prethodna tačka pada nam u vodu za stare vrijednosti, prije podjele dionica na klase, zato što nemamo historijske iznose broja dionica različitih klasa.

Dok SASE ne obezbijedi i to, ne možemo prikazati potpuno ispravne podatke za emitente poput Bosnalijeka.

4.) Nastavak

Ako neko ima još prijedloga za relevantne podatke neka javi. U suprotnom, možda sljedeći korak budu grafikoni.
Last edited by carrot on 08 Mar 2022, 18:36, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Analiza finansijskih izvještaja

Post by panzer »

Ovo je odlično odrađeno. Za svaku pohvalu je.

Ono što bi moglo biti zanimljivo obzirom na ove računovodstvene akrobacije koje firme znaju praviti, bilo bi dobro napraviti tabelu omjera EBITDA po dionici.

Na zapadu se EBITDA vrlo često koristi ali ovdje se, radi naše površnosti, uzme neto dobit i to je to.

Mene je to uvijek interesovalo ali se nikad nisam nakanio da precizno izračunam sve.
Post Reply