Anketa o periodu ulaska u tržište

Post Reply

Prvi put sam investirao/la na tržištu SASE ili BLSE u periodu:

prije 2006. godine
7
39%
2006.-2009.
2
11%
2010.-2019.
4
22%
tokom 2020. ili poslije
4
22%
nisam još investirao/la
1
6%
 
Total votes: 18

esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by esas »

Novi sam na forumu i redovno pratim šta se piše. Dosta sam naučio, ali primjećujem da se favoriziraju preduzeća koja su nekad imala dosta veću cijenu dionice, a sad nemaju ni osnove za to po pitanju ostvarene zarade i isplaćene dividende što su glavni razlozi kupovine dionice na duže staze, nasuprot špekulativnom trgovanju, zar ne?

Zato me zanima kad su forumaši počeli s trgovinom na našem tržištu i je li razlog promocije pojedinih emitenata pokušaj vraćanja cijene dionice na onu kad su je kupili?
Last edited by esas on 17 Nov 2021, 11:00, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by panzer »

Šteta što anketa ne radi ako neko nije registrovan na forum. Dosta ljudi samo čita.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by montypython »

Ja ne vidim da se neke dionice promovišu bez osnova. Nekad su neke dionice imale višu cijenu od današnje ali su prije toga imale i nižu cijenu. Tako npr BHTelecom je bio nekad i preko 100 KM ali je prije toga bio 7-8 KM. Ili bio je EPBiH i 200 KM 2007 ali je prije toga bio mnogo niže, ne sjećam se, možda ispod 30. S tim da je tada EP imala dobit od 5-10 miliona godišnje a sad ima 45 miliona na polugodištu a imaće vjerovato preko 150 na kraju. Hidrogradnja bila 35 ali prije toga 3 itd. Nije bitna apsolutna cifra tržišne cijene nego odnos tržišne cijene i npr dobiti kao što je P/E ili neki drugi pokazatelji. Nekad je čak nebitno da li dionica i ima prihod ili dobit, investitoru je bitno da na bazi mnogih pokazatelja predvidi da li će dionica rasti u odnosu na kupljenu cijenu. Evo npr FDS je prije koju godinu bio cca 50 KM po dionici a dobit mu je bila nikakva. Međutim cijena je ipak bila nerealno niska (da ne govorim sad zašto). I šta se desilo, ko je kupio po 50 mogao je poslije prodati preko 200 KM. Nema tu ništa špekulativno to je čista analiza tj logika. Teško se može ikakav zaključak izvesti na osnovu toga ko je otkad na berzi. Evo ja sam na berzi odavno, otprije 2005, telecom sam kupio mislim negdje po 7-8 KM pa sam 2007 prodao sve pa poslije opet kupio kad je pao itd i sl. Dakle ne može se pretpostaviti da želim da bude opet 120 samo zato sam bio na berzi i u to vrijeme, zato što ga i nisam kupio po 100 nego po 7. Ili poslije kad je opet pao, po 10. Slično sa JPESR i nekim drugima. Nikad nisam uradio neku transakciju/kupovinu zato što je nekad neka dionica imala višu (ili nižu) cijenu. Čisto sumnjam da je iko ovdje. Trgovinu na našoj berzi sam počeo jer je mogućnost zarade mnogo veća nego na stranim berzama upravo zbog velikih oscilacija cijene ovdje tako da povremeno vrijedne dionice budu džaba a to malo ljudi primjeti, jer se ne unose, slaba im logika, preveliki je strah itd. Dakle NIJE glavni razlog kupovine na duže staze samo ostvareni prihod i isplaćena dividenda, možda jeste za penzionere ili ljude koji ne žele da se unose a hoće nešto veći prinos nego u banci, pasivni prihod. Za pravu investiciju treba se malo i pomučiti, analizirati, pretpostavljati, pratiti trendove, rizikovati, kupiti kad niko neće. Praktično sve svoje kupovine pri kojima sam poslje imao veći prinos sa odradio kad niko nije smio uložiti ni marku i onda čekao po 3-4 ili 5 godina kad se ništa nije dešavalo. Da bi onda tržišna cijena otišla na x 5. Međutim to nije slučajno, niti sreća, čista analiza.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by Sabur2 »

Niej uvijek špekulacija ili dividenda razlog kupovine.
jednostavno vidiš da je nešto podcjenjeno. Ja na te dionice gledam kao na oročenje u banci.
Čekam 5 godina za nepoznatu dobit.
I evo čekao sam na Bosnalijeku između 8 i 4. Jer sam svo to vrijeme kupovao po 10-12 maraka.
I izašao sa 150% profita. Evo sad se uzela elektroprivreda po 9,15 -9,75
Za 5 godina se možemo vratiti na ovaj post.
esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by esas »

Hvala na odgovorima. Možda i nema neke korelacije između perioda prve trgovine i dionica koje promovirate, ali mi je potvrdilo da ovdje ima dosta iskusnih investitora. Ono što me je najviše interesovalo je koliko vas je prošlo kroz onaj period najvećeg rasta berze, a ovdje vidim da je to preko pola onih koji su se odazvali na anketu.

Ne slažem se da dividenda nije glavni razlog kupovine. Možda nije "prvoj ruci", jer planira prodati kasnije nekom drugom, ali ta druga osoba će onda kupiti radi dividende, inače su u pitanju špekulacije, kakve su bile u periodu najvećeg rasta cijena dionica na SASE, a taj način investiranja me ne privlači.

U svakom slučaju, volio bih da se osvrnemo i na druge dionice, pa da ne bude samo da kritikujem, potrudit ću se da i ja radim na tome da se skrene pažnja na njih.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Anketa o periodu ulaska u tržište

Post by panzer »

Svaka informacija je dobrodošla. Možda i mi previdimo neke stvari odnosno nemamo informacije o potencijalim mogućnostima. To za dividendu je isto tako tačno. Daje sigurnost kod ulaganja.
Post Reply