BiH ekonomska mogucnost

Post Reply
one
Posts: 1626
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

BiH ekonomska mogucnost

Post by one »

s obzirom da placeni savjetnici vlada nisu dovoljno kreativni evo jedna mogucnost za komentarisanje

sada kada struja poskupljuje u svim ekonomijama da domace elektroprivrede pojeftine struju jos 10% s obzirom da su izvoznici i da ostvarenim profitom mogu obezbjediti nesmetan rad.
da postoji domaca banka koja bi davala kamate na depozite gradjana i tako privukla veliki novac od banaka koje kamate nemaju i da tim novcem kreditira domace firme za otvaranje novih pogona sa jeftinom strujom uvoz bi se prepolovio a biroi za zaposljavanje zatvorili za 3 g.
potrebno je jos nekoliko poteza povuci i imati jedno jako ekonomsko tijelo koje bi osiguralo da se ovo provede.

komentari svih dobrodosli....
brzi
Posts: 2481
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BiH ekonomska mogucnost

Post by brzi »

Mislim da se ne bi nista dogodilo..
Ako bruto plata od 500 eura koja je trenutno duplo niza nego u Kini nije dovoljan stimulans onda sigurno ne bi ni jeftina električna energija koja bi za par godina unistila energetski sektor ili bi tu razliku do fer cijene morao neko drugi platiti.
Druga stvar nemamo mi nekakve enormne viskove koje bi na taj nacin prodali.
Tih 500 GWh viska godišnje je nista posebno.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BiH ekonomska mogucnost

Post by montypython »

Napisah već komentar o ovome na temi EP BiH. Ovdje ukratko, mislim da se radi o čistom populizmu. Kakvo crno pojeftinjenje. Da uništimo rudnike i pravimo od JPESR invalida, da bi nekome omogućili ekstraprofit a građane navikavali da ne štede energiju jer im je trošak struje manje važan od troška smartfona ili frizera? Kod nas je cijena među najnižim u Evropi i mislim da treba povaćati cijenu uglja prema rudnicima za bar 5-10 % a cijenu struje za min 20ak %. Sve ostalo je populizam. Detaljnije u tom postu na EP BiH, da se ne ponavljam.
Post Reply