BL BERZA

Post Reply
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: BL BERZA

Post by Key »

Sitna buranija wrote: 22 Jun 2023, 15:23 To je dobro ko je uzeo dividendu i sada proda po 26 KM. Međutim, problem je onih koji kupe. Ponovo nakon isplate dividende oni imaju kapital od samo 550 hiljada, a prema tržišnoj cijeni platili su kao da je to kapital od 13 mio KM. Takođe, i dalje imaju gotovo 13 mio KM obaveza po kreditima i otprilike isto toliko u plasmanima. Dok dobro ide, dobro je. Šta kada stane ili krenu neki problemi, pa se ne isplati dividenda? Ja da sam osnivač, imao bih svakako interes da prodam po 26 KM...

S druge strane, od početka rada su isplatili dividendu 10,8 KM...
Ja sam pisao o njima prije isplate dividende. Činjenica je da je neko ko me je poslušao mogao zaraditi oko 11% za manje od dva mjeseca. Sada je sve irelevantno jer nema ništa na prodaji, a na kupovini po 26 KM ima naloga u ukupnoj vrijednosti od 96 hiljada KM, tako da svi koji su kupili mogu sada prodati bez problema.
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: BL BERZA

Post by Dejan118 »

Propast akcinara Termoelektrane Ugljevik.

https://www.capital.ba/rite-ugljevik-mo ... on-maraka/
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BL BERZA

Post by brzi »

Bilo je tu već ranije govora da će kostati.
Ne znam da je iko iz BiH uspio naplatiti ili vratiti ulaganja van BiH, pa nisu u stanju vratiti odmaralista na Jadranu.
Sta će sad, novo poskupljenje struje, obveznice ili prodaja imovine...
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: BL BERZA

Post by Dejan118 »

Da li ce po istom principu Hidroelektrane Trebusnjica a.d. naplatiti svoja potrazivanja od HEP a odnosno od HE Dubrovnik ?

To bi znacilo stotine miliona u HETR ?

https://www.capital.ba/djokic-moramo-sl ... milion-km/

Mislim da HEP jednostrano od 1992 isporucuje znatno manji procenat od ugovorenog ?
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BL BERZA

Post by brzi »

"BANJALUKA – Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ mora Slovencima ubuduće isporučivati čak trećinu struje koju proizvede i još platiti odštetu od 131 milion KM".

Nije mi jasno kako funkcioniše ovo sa obavezom da isporuči trećinu struje. Sta je sa troskovima proizvodnje, da li su i oni obavezni platiti trećinu troškova proizvodnje?
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: BL BERZA

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 17 Jul 2023, 17:27 "BANJALUKA – Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ mora Slovencima ubuduće isporučivati čak trećinu struje koju proizvede i još platiti odštetu od 131 milion KM".

Nije mi jasno kako funkcioniše ovo sa obavezom da isporuči trećinu struje. Sta je sa troskovima proizvodnje, da li su i oni obavezni platiti trećinu troškova proizvodnje?
Isporuka trecine proizvodnje po trzisnoj cijeni.
Ugljevik bi propao da je drugacije
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BL BERZA

Post by brzi »

Dejan118 wrote: 19 Jul 2023, 15:02
brzi wrote: 17 Jul 2023, 17:27 "BANJALUKA – Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ mora Slovencima ubuduće isporučivati čak trećinu struje koju proizvede i još platiti odštetu od 131 milion KM".

Nije mi jasno kako funkcioniše ovo sa obavezom da isporuči trećinu struje. Sta je sa troskovima proizvodnje, da li su i oni obavezni platiti trećinu troškova proizvodnje?
Isporuka trecine proizvodnje po trzisnoj cijeni.
Ugljevik bi propao da je drugacije
Po tržišnoj cijeni možeš kupiti od bilo koga.
Možda po proizvodnoj cijeni.
Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: BL BERZA

Post by Dejan118 »

brzi wrote: 19 Jul 2023, 16:06
Dejan118 wrote: 19 Jul 2023, 15:02
brzi wrote: 17 Jul 2023, 17:27 "BANJALUKA – Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ mora Slovencima ubuduće isporučivati čak trećinu struje koju proizvede i još platiti odštetu od 131 milion KM".

Nije mi jasno kako funkcioniše ovo sa obavezom da isporuči trećinu struje. Sta je sa troskovima proizvodnje, da li su i oni obavezni platiti trećinu troškova proizvodnje?
Isporuka trecine proizvodnje po trzisnoj cijeni.
Ugljevik bi propao da je drugacije
Po tržišnoj cijeni možeš kupiti od bilo koga.
Možda po proizvodnoj cijeni.

Tako su napisali u clanku . Po trzisnoj . Mozda je novinar capital.ba pogrijesio. Cak nije jasno kako ce TE Ugljevik prodavati kad nemaju dozvolu za izvoz na medjunarodno trzistr. TE Ugljevik je zavisno preduzece i sva prodaja ide preko holding Elektroprivrede. Prakticno ovakvu presudu ne mogu izvrsiti
Markodj
Posts: 119
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: BL BERZA

Post by Markodj »

Ako je po proizvodnoj onda ga je najbolje zatvoriti. Nas u BIH da truje a Slovenci da zaradjuju. To treba onda odmah sad, stečaj i zatvoriti. Svakako prave nove hidroelektrane. A TE su predvidjene za gašenje za par godina. A šta je sa drugim ulaganjima i firmama. Sad će biti tužbi sa obe strane novih i sa HR i SRB. Sad smanjuje izvoz ERS za 500 GW godišnje. To je puno manji prihod. A već su u dubiozi velikoj. Kažu banke neće da daju kredit
brzi
Posts: 2493
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BL BERZA

Post by brzi »

Uvijek je teško dobiti kredit ako ne ostvaruješ dobit.
Kolateral koji može ponuditi TE je nezaniljiv.
Politika koja odlučuje o cijeni struje će se morati odlučizi da li će imati dobit iz koje će investirati i vraćati kredite ili će čekati da im se desi situacija kao u Srbiji pa da ih MMF natjera na promjene.
Post Reply