BL BERZA

panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

https://www.akta.ba/vijesti/top-20-komp ... ini/135043


Rafinerija 71 milion dobiti. Jel ovo znači da bi sad trebalo kupovati dionice RNAF-a? Kaže: finansijski prihodi od povezanih pravnih lica 150 miliona KM
skakavac_33
Posts: 78
Joined: 14 May 2021, 11:21

Re: BL BERZA

Post by skakavac_33 »

Mogu li brokeri iz FBIH kupovati za mene na BL berzi?
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BL BERZA

Post by novi »

skakavac_33 wrote: 19 May 2021, 21:18 Mogu li brokeri iz FBIH kupovati za mene na BL berzi?
NE
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

Raiffeisen Capital bi trebao biti kao neko rješenje za premoštavanje, bar bi trebalo biti lakše oko dokumenata.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BL BERZA

Post by Sitna buranija »

Pa i ja mislim da je Raiffeisen Capital najbolja opcija...
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

Mješoviti holding “Elektroprivreda Republike Srpske “ (MH ERS) nedavno je donio odluku da se računi za utrošenu električnu energiju, počevši sa aprilskim računom, plaćaju isključivo Direkciji za javno snabdijevanje ERS, a ne kao do sada zavisnim preduzećima u okviru holdinga.
Kako ovo?

Imaš elektrodistribucije ali prihode ti naplaćuje druga firma. Zar je to moguće prema zakonima o privrednim društvima.
Markodj
Posts: 118
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: BL BERZA

Post by Markodj »

Sad sve pare idu u Trebinje, i nema više kontrole, oni od dole daju koliko hoce. To je bio plan da stave sve pod jednu sapu. Propast ziva, srecom rasprodao sam sve svoje ERS akcije, i ulozio u Telekom, koji jedini ima svetlu budućnost. Ovo sve je propast, pa vidite sta rade od Zeljeznica, smanjili su vrijednost akcija je 1 KM, a knjigovodstvena 2800 KM, pa to nema nigdje. Tako će napraviti i sa elektroprivredom, pa vidite da i ova Elektrokrajina ne može poslovati pa moraju izdavati obveznice 40 miliona....
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BL BERZA

Post by panzer »

Jel to znači da je jedini prihod elektrodistibucije mrežarina i ostale usluge koje su fizički vezana za brojila?

Ne razumijem kako to sad ide.
Markodj
Posts: 118
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: BL BERZA

Post by Markodj »

Pa da , samo mrezarina i ocitanje brojila, ali opet je veliki broj radnika. Ne znam kako ce to sve ispasti, sad rekao sam Elektrokrajina ne moze sad poslovati, moraju uzimati obveznice 40 miliona, samo dugovi i krediti. Prepolovice im i promet sad. Bojim se da ne dodju kao Zeljeznice. Boli državu uvo, ostala propala, oni uzimaju pare u Trebinje. Oni izvlače pare ... Srećom tu je Mtel, za nas.... A i Hidroelektrane mozda nisu loša dugorocna investicija...
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BL BERZA

Post by novi »

Pozdrav, elektrodistributivna preduzeća prema pravilima EU koja moramo primjeniti u BiH trebaju postati ODS (operator distributivnog sistema) slično kao elektroprenos na nivou države i na višim naponskim nivoima, kako u RS tako i Federaciji. RS je već ranije isparcelisao elektroprivredu za lakšu prodaju (proizvodnja: svaka HE za sebe svaki RiT za sebe kao i svaka ''sreska distribucija'' za sebe). ODS u razvijenim državama odgovoran je za kvalitetnu mrežu, održavanje, planiranje i širenje sve po dozvolama regulatora (politike) a za potrebe prodavaca i kupaca koji plaćaju održavanje sistema. Takve firme u razvijenim zemljama predstavljaju osnovu infrastrukture i redovno pozitivno posluju (nešto i zbog dotacija iz budžeta za razvoj). Naravno ključna razlika je što mi nismo takva država ali bi navodno trebali postati pa bi po sadašnjoj cijeni kupovina bila vrlo isplativa. Pitanje za više miliona dolara: da li će ovo biti normalna država i kada?
Post Reply