BL BERZA

Post Reply
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BL BERZA

Post by Sabur2 »

Ima mesa u toj supi, čini mi se...
Dejan118
Posts: 233
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: BL BERZA

Post by Dejan118 »

Bice mesa posebno ako Americki fond ili neka njihova korporacija kupi vecinski paket od Litvanaca.
Ako se dobro sijecam oni su nudili 500 mil dolara za Birac.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: BL BERZA

Post by Key »

Evo jedna zanimljiva akcija PPMK-R-A. Prinos od dividende preko 10%. http://blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=106009 Dijele dividendu 2,82 KM, a cijena na tržištu 26 KM. Još nekoliko dana ima prije presjeka za dividendu. Ima jedan prodajni nalog na tržištu po 26 KM. Firma nije iz privatizacije nego su se pretvorili u otvoreno akcionarsko društvo i direktno su se listirali na berzu. I prošle godine su imali prinos od dividende oko 10%. Rade mikrokredite za penzionere...Najveći minus ne baš velika likvidnost akcije i veliki P/B, prednost odličan povrat na kapital i visok prinos od dividende http://blberza.com/Pages/IssuerData.aspx?code=PPMD Naravno samostalno istražite da li vam se ovo uklapa u vaš profil investiranja
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BL BERZA

Post by Sitna buranija »

Nominalna 1 KM, kapital 500.000 KM, a prodaju se dionice po 26 KM? I šta kad ne isplate dividendu jedne godine, kao Mtel sad?
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: BL BERZA

Post by Key »

Nominala ti je totalno nebitan pokazatelj. Naročito za firmu koja za godinu dana ima profit po akciji koji je 2,8 x veći od nominalne cijene. Kapital na kraju godine je 1,96 miliona KM i već sam napisao da imaju prilično veliki P/B jer je market cap 13 miliona KM. Visok P/B se uvijek veže za veliki povrat na kapital ROE. Kod njih je ROE nešto manji od 100% na ukupan kapital.

Naravno ako ne budu isplaćivali dividendu, naročito ovoliku, da će cijena akcija pasti. Logično, neće ti niko dati 10% prinos od dividende, a da nemaš rizik. Bilo bi super da imaš finansijski instrument koji će ti dati 10% godišnje, a da nemaš neke rizike. Ako nađeš, slobodno javi u grupi da pogledamo. Zato ovaj forum valjda i služi. Svi su odrasle osobe i samostalno donose odluke o investiranju.
novi
Posts: 154
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BL BERZA

Post by novi »

<<key hvala na ideji
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BL BERZA

Post by Sitna buranija »

Pa ne znam, ja da sam osnivač koji je uložio marku vrlo rado bih ti je prodao za 26 maraka. S druge strane, iz pozicije kupca nisam baš nešto sklon ideji kupovine 1 marke za 26 maraka. Bez obzira na prinos. Kapital o kojem govoriš oni isplate kroz dividendu pa onda opet ostanu na dioničkom i nekim zakonskim rezervama. S druge strane poslovanje i plasman kredita prave na osnovu kredita kojim finansiraju operacije. U svakom momentu se može desiti da većinski vlasnik odluči ili da mu regulator to zatraži da poveća kapital i onda nema više jedinog razloga zbog čega si za marku dao 26 maraka. Ali, što kažeš, svi su ovdje odrasli ljudi i samostalno donose odluke o investiranju svojih para. Ipak, razmjena mišljenja može biti itekako korisna...
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: BL BERZA

Post by Key »

Isplaćena je dividenda za PPMK-R-A. Skoro 11% je bio prinos od dividende, a nakon isplate dividende ponovo se trguje po 26 KM :o

Juče promet 52 hiljade KM. Ostalo je još na kupovini po 26 KM, ako želi neko prodati ko je ispratio ono što sam pisao. Laganih 11% za mjesec dana.
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BL BERZA

Post by Sitna buranija »

To je dobro ko je uzeo dividendu i sada proda po 26 KM. Međutim, problem je onih koji kupe. Ponovo nakon isplate dividende oni imaju kapital od samo 550 hiljada, a prema tržišnoj cijeni platili su kao da je to kapital od 13 mio KM. Takođe, i dalje imaju gotovo 13 mio KM obaveza po kreditima i otprilike isto toliko u plasmanima. Dok dobro ide, dobro je. Šta kada stane ili krenu neki problemi, pa se ne isplati dividenda? Ja da sam osnivač, imao bih svakako interes da prodam po 26 KM...

S druge strane, od početka rada su isplatili dividendu 10,8 KM...
Sitna buranija
Posts: 2007
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BL BERZA

Post by Sitna buranija »

Da ne bude da nisam samokritičan ;)

Sad sam im malo pogledao revizorske izvještaje. Oni su se 2020. godine preregistrovali iz d.o.o. u a.d., a prikupljaju sredstva dijelom kroz emisiju obveznica. Što kod nas nije uobičajeno. Kao firma imaju stabilan profit zadnjih godina, a sve to naprave sa 12 uposlenika. Simpatična pokazna vježba dobrog korporativnog upravljanja i prikaz korporativnog funkcionisanja na našem tržištu i dokaz da je tako nešto moguće...
Post Reply