Rudnik Soli Tuzla

panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Mi već dugo govorimo da se nešto ne može niti je dopustivo ali vidimo da se svašta može. Samo treba naći prave ljude. Ne znam kako ali znam da Hrvić direktno smjenjuje i postavlja ljude na određenim pozicijama. Da li je to regionalno ili to radi u samom vrhu uprave ne znam. A ako tako radi sa zaposlenim onda učestvuje u donošenju odluka.

Možda to i nije loše za samo Sarajevo osiguranje ali to je izgleda princip kako se radi.

A sutra isto tako može krenuti i kod ovog rudnika. I ne mora ući u neku direktnu konfrontaciju odmah ali kažem da bi bilo pametno dijelom se osigurati da ne bude tako.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by adnan1987 »

panzer wrote: 30 Jun 2020, 16:29 Mi već dugo govorimo da se nešto ne može niti je dopustivo ali vidimo da se svašta može. Samo treba naći prave ljude. Ne znam kako ali znam da Hrvić direktno smjenjuje i postavlja ljude na određenim pozicijama. Da li je to regionalno ili to radi u samom vrhu uprave ne znam. A ako tako radi sa zaposlenim onda učestvuje u donošenju odluka.

Možda to i nije loše za samo Sarajevo osiguranje ali to je izgleda princip kako se radi.

A sutra isto tako može krenuti i kod ovog rudnika. I ne mora ući u neku direktnu konfrontaciju odmah ali kažem da bi bilo pametno dijelom se osigurati da ne bude tako.
Hrviću vjerovatno skoro pa gori pod nogama za Osiguravajuću kuću.Ako želi postati nevi BH "Agrokomerc" fali mu još tri bitne stvari a to su :
1.Nafta
2.Osiguravajuća kuća
3.Banka

Za broj 1 vjerovatno se ne sekira toliko jer Hifa mu kao dio "Tešanjskog klana" prodaje jeftino naftu na veliko, mada ne mora značiti jer i Madi je skoro otvorio sopstvenu benzinsku pumpu iz istih razloga.
Za broj 2 eto sve i da ima trenutno odriješene ruke u Sarajevo Osiguranju pitanje je do kada će imati iz razloga što ne vjerujem da neko od HDZ,SBB,DF,SDA neće to iskoristiti u dnevno političke svrhe.
Sve i da "podmazuje" sve gore nabrojane pitanje je koliko mu se to ispolati na duge staze.
Za broj 3 trenutno mu ostaje ili da kupi Privrednu Banku ili Union Banku , ili neku banku iz RS-a ako je tamo uopće išta ostalo da se može pokrenuti sa mrtve tačke u bankarskom sektoru.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Ali ne ide u tom pravcu nego koristi prilike koje dolaze na noge.
Ako mu je neko ponudio osiguranje to je iskoristio. Ako je neko ponudio Bosnalijek onda je to kupljeno. Ako je kupio Solanu a ona imao udio u nečemu što daje osnovni resurs za solaninu proizvodnju to će iskoristiti kad neko ponudi dionice na prodaju. Nije tek tako kupljeno ovih 1800 komada.

A druge strane imaš Šišedžam koji je da bi osigurao resurs krečnjaka kupio Vijenac zajedno sa Asamerom, koji je tražio način da uđe u rudnik uglja Tušnica jer im je bilo stalo da koriste i taj resurs i da su nudili vladi TK da dokapitalizuju Rudnik Soli jer im slanica treba.
Do sada nisu instistirali na nekoj poziciji u RST jer je vlada većinski i dok je Solana bila ničija ali sad se ipak pojavljuje neko ko ima pretenzije na svašta nešto pa moguće i na ovu firmu i zašto joj prepustiti to.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Kao, povezujemo sve firme jer imaju zajednički sadržilac. A u praksi tako i jeste.
Pekli su oni poslijeratne kocke šećera i vrtili kafu na sve načine ali današnje vlasništvo je neosporivo.

Možemo mi to omalovažavati i govoriti ne može se ništa u firmi kada imaš 10%, 20%, 30% vlasništva. Ali već godinama praksa nam pokazuje drugačije. Jedino država ne upravlja državnom firmom ponekad i kad ima 50% a ostali, ako znaju, mogu i sa 15%.
Pa ne mogu u solani, pa ne mogu u Saniteksu, pa ne mogu u osiguranju, pa ne mogu u bosnalijeku a svuda ih ima. A da ne govorimo za fondove.
I koliko god to bilo nepojmljivo, oni donose odluke.

Zašto ovo ovdje spominjem? Zato što mi je zanimljiva situacija da jedna velika firma dolazi u situaciju da nekome prepusti resurs koji mu ipak vrlo bitan.
A logično bi bilo da prate šta taj neko radi na ostalim poljima jer sutra od njega mogu zavisiti. Kad bude na neki način preuzeto kasno će biti da se govori:" kako su to oni"?

A "oni" imaju "školu". Trebali bi i mi imati školu iz 2006. kada smo svi govorili ne može se mimo parlamenta prodati Energopetrol pa Hadžipašić uradi po svom.

Ako je neko iz vlade TK šišedžamu prije 8-9 godina govorio da je RST strateški bitna firma i da se ne može tek tako ući u suvlasništvo, to ne važi za nove snage koje kupuju danas na berzi i mimo nje.
Oni pitaju: premijeru, pošto si? On kaže: 200.000 KM Onda ide: ministre, pošto si ti? 150.000 KM
Ok evo vama. Ja ću to svakako naplatiti iz firme kad je budem vodio.

Pa onda mogući preuzimalac RSTa kaže: krečnjak ste poklopili, za ugalj imate više alternativa, ali za slanicu imate samo jedan izvor i onda im dignu cijenu.
Pa onda Soda kaže čekajte imali smo džentlmenski dogovor sa vladom TK, a ovi iskoriste riječi rahmetli Sulejmana Demirela: juče je juče, danas je danas.

I onda je kasno čuditi se kako su ovi mogli preuzeti upravljanje a godinama govoriti kako se ne isplati imati 5-10-15% u firmi koja ti je bitna.

Sad je free float 18,5 % a prosječna cijena u zadnjih 10 godina samo 5KM, iako je knjigovodstveno i nominalno preko 85KM. Da se sad Soda odluči ponuditi fer cijenu da pokupi slobodne dionice bukvalno svi bi prodali.

Mada, ovo su turci, neće kupiti ništa ako nije u pola cijene.
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by potisak »

panzer wrote: 02 Jul 2020, 09:18 ...
Mada, ovo su turci, neće kupiti ništa ako nije u pola cijene.
Informacije radi, RSTT u pola cijene je 70,00 KM, u punoj je znači 140,00 KM , koliko je nekada i bio, ali kada zatreba ide i skuplje ...
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Koliko trenutnih vlasnika bi prodalo po 70 KM.

Sad će reći malo ko. A svi će gledati kako solana pomalo kupuje po 8, po 10 KM. Kao što su svi gledali kako AS kupuje solanu po 25 KM iako svi govore da to vrijedi puno više.
novi
Posts: 153
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by novi »

Za prodaju po 70 cemo sačekati, ja bi lično odmah prodao. RSTT vrlo dugo je bilo 5 KM pa je samo Sejo kupovao nešto više, a kad on kupuje onda se dopuniš. Istočnjaci su inače pomalo spori ali kad krenu završiće što su naumili jer im je sve jeftino, a do tada čuči čami i čekaj (pogledaj arape u MGVS).
Ne sjećam se da je Solana bila interesantna ikome ozbiljnom sa strane, priča o preuzimanju od Podravke i slično su bile SF, kao što i druge firme nisu primamljive nikome sa čistim novcem iz vana (zbog političkog mulja). Solana je i bila interesantna našim menadžerima zbog teritorije i drugih stvari kao i FDS (doduše tu su stranci novcima pogurali naše domoljube koje zanimaju kvadrati). Naši ''lovatori'' sa ipak ograničenim sredstvima teško da imaju mogućnost velikog razvoja proizvodne firme, postoji prag a to je domaće tržište jer za izvoz treba biti regularan i naravno raditi za veliki lanac a tu para baš ... (sjetim se uspješnog MS&Wood bivša Žica gdje su nas zakonski istisnuli, krenuli i naravno ne daleko samo do IKEA-e).
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by slavuj »

Po mojemu,stvari oko prodaje bilo koje firme kod nas,vrlo dobro su organizirane.Najcesce u pravcu odvracanja investitora sa strane.Naravno u interesu nekog potencijalnog domaceg tajkuna.Ili do prilike u kojoj ce menadjment ugraditi sebe u sve to.Profesor Kapetanovic je recimo,desetak godine drzao aktivnu tuzbu grada Tuzle protiv Solane radi namirenja stete od slijeganja.Prijetilo se odstetom od vise desetina miliona.I naravno,neposredno pred pojavu Hrvica,tuzba je rijesene.Kapetanovica niko nije jista pitao o visegodisnjem upravljanju Solanom.
Ili recimo ona glupa premijerova prica o fatanju Fabrike duhana u slobodnim padu.A dionice Fds nakon sto je Provalic prodao Vladin dio u pola cijene jaranima,i za isto toliko ostetio male dionicare,odose u nebo.Pa on je na toj pprodaju izvukao sigurno duplo vise nego na onim ventilatorima!
A oko Rudnika soli,kkjuceve prodaje drzi bas ovaj Imamovic.On je taj koji povremeno ozivi pricu o opasnosti za grad od izgradnje podzemnog skladista plina u ispranim busotinama rudnika.A ta mogucnost je zapravo najvredniji dio Rudnika.Da podsjetim:Skladiste plina u Tuzli odavno je zacrtano u mrezi plinske iinfrastrukture u BiH.
Sjecate se sigurno i Novaliceve price o maltene propadanju Sarajevoosiguranja u vrijeme kada ga je nudio po znatno nizoj cijeni od one po kojoj je prometovana kolicina dovoljna za prevagu pri utakmici dvojice kandidata.Direktora Agencije za privatizaciju koji ga je zaustavio u pokusaju pljacke drzao je bez plate dok covjek nije podnio ostavku.Zamjenio ga je izvjesnim Vrbicem.To je jedan od onih koji trlja ruke kad ovdje nista ne funkcionira.
I sve tako redom,sve dok se prodavci ne ugrade u oborenu cijenu.
To je dakle razlog zasto ne kupuju stranci,a ne nekonkurentnost proizvoda.Jer,Solana na primjer,izvozi 80%proizvodnje.
A u Tuzli sam svojim ocima vidio papir na kojem nneko optuzuje Kapetanovica da mu je trazio 20.000 km za pravo distribucije soli u jednoj zemlji,!
Sve u svemu,nema nikakvih realnih razloga da se Rudnik dobro ne proda.Naravno ako to ne budi zeljeli oni koji bi trebali to da odrade!
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Zato i kažem da se sve štima domaćoj ekipi. Gradonačelniče ,pošto si.

Turci nemaju tu prednost domaćeg terena pa bi morali pošteno. Da pokupe free float i istovremeno minimiziraju šansu drugoj strani da jeftino preuzme firmu.
Jer sutra će neko diktirati cijenu slanice a ti se, Sefa bey, kupaj.
Doduše, Sefa je inžinjer a ne finansijaš i pitanje je koliko se sve ovo prati.
Post Reply