Rudnik Soli Tuzla

panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Njima ide 90% neto dobiti.

Jedna fabrika je u stranom vlasništvu a druga je u domaćem vlasništvu. Sad bi trebalo elaborirati kakav učinak na domaću ekonomiju imaju velike fabrike koje dobro posluju ne gledajući u to ko je vlasnik a trebalo bi da to svi znamo. Sve je dodana vrijednost. Bilo direktno povezanom radniku,bilo državi tj zajednici u kojoj fabrika posluje.
Tuta
Posts: 8
Joined: 13 Jan 2022, 11:40

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by Tuta »

Dionica od juce skocila na 32 km po dionici,,,jel se to sprema privatizacija pa potraznja dionica ili je sto je 1,6 mil dobit .....
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by slavuj »

Vidim da je objavljena dopuna dnevnog reda Skupštine.Predlaže se donošenje odluke o isplati dividende.Da vidimo hoće li Vlada kantona shvatiti da inflacija jede akumuliranu dobit sa računa.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Odlično. Konačno su se neke stvari posložile.
Sad je statutarno pitanje, može li se isplatiti dividenda a da nisu popunjenje zakonske rezerve.

Ako ovo traži solana, onda će i oni doći na red da isplate svoju dividendu. Vrlo dobro je da se počinje pričati o dividendama, ranije je to bila rijetka pojava a sada se šiti broj emitenata koji je isplaćuju.

Zna li se ko je tražio ovu dodatnu tačku?
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by slavuj »

Grupa malih dioničara sa preko 5% dionica.
novi
Posts: 154
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by novi »

Vladi TK treba novac za rekonstrukciju Sodaso zgrade
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by slavuj »

Vjerovatno ovaj prijedlog neće proći.Brzopleto je predlagać iznos sa računa smatrao nerasporedjenom dobiti iz ranijih perioda.Zbog toga je za dividendu predložen iznosznatno veći od akumulirane dobiti.
A akumulirana dobit,uključujući i dobit iz prošle godine,iznosi nešto više od 3,5 miliona.I moglo se predložiti maximalno taj iznos.
Sad nisam siguran može li se po ovom prijedlogu donijeti odluka da se podijeli zakonski moguć iznos.
A ako Vladi stvarno trebaju sredstva,može potaknuta ovim prijedlogom i ogromnom inflacijom koja jede gotovinu,prdložiti odluku o isplati dividende u iznosu koji je moguć po Zakonu.
panzer
Posts: 11879
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by panzer »

Imam i ja tu nekih upitnika ali ću ostaviti za iza skupštine. Ako dobijemo info šta se dešavalo na skupštini.
Mirnes
Posts: 145
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by Mirnes »

ima li kakvih info sa skupštine
Begov Han
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Rudnik Soli Tuzla

Post by slavuj »

Skupština održana na način na koji su htjeli vlastodršci TK.
Za isolatu dividende po prijedlogu dioničara sa 5% dionica,glasali samo prisutni mali dioničari.Predstavnik Solane nije ni prisustvovao skupštini,a predstavnik Vlade Kantona naravno da nije podržao dividendu.
Oni se,izgleda ,obeštečuju na neki drugi,kod nas uobičajeni način.Jer Šišekam Soda je zaradila oko 100 milionqa a i Solana oko 5 miliona.
Istina,ovi Turci iz Lukavca ,osim soli za proizvodnju sode koriste još i krečnjak.
Trenutni v,d. direktora na primjedbu da drugi zaradjuju na njima,kaže da spominju i napuštanje proizvodnje ako im se podigne cijena slanice.
Možete samo zamisliti kako neko napušta proizvodnju jer više ne zaradjuje 100,nego recimo 80 miliona.Spomenuo je taj vd još jednu glupost.Kaže da su Turci prijetili da će slanicu dovoziti cisternama od nekud iz bijelog svijeta.
Koliko ja znam,u Miljevini je nema.kamione sa ugljem iz rudnika Miljevina sretao sam na putu,ali te cisterne nisam.
Relativno slab rezultat poslovanja očito je posljedica činjenice da su ovi što zaradjuju na državnim resursima,u privatnom vlasništvu.
Post Reply