Dionice na berzama van BiH

Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

NVIDIA uskoro ulazi u klub 1000 milijardi vrijednih kompanija. Rast danas 25%, a od početka godine 170%. Zvijezda na tržištima ove godine. Inače i ostali chip makeri kidaju danas. TSMC 12,3%, AMD 10,46%.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

Što se tiče NVIDIE i sličnih treba tu biti pažljiv. Jeste najavili su da bi mogla biti nešto veća dobit od očekivane ali ni blizu to ne bi trebao biti razlog za toliki rast. Ali jeste. Dakle radi se o maniji sličnoj kad je Musk najavljivao čuda za budućnost sa Teslom, ogromne dobiti liderstvo u električnim autima pa se ispostavi da je to bilo više pumpanje sebe nego realnost. I ovdje je slično, sve su nade položene u budućnost, samo je sad u pitanju pomama za AI. U kompaniji znaju da mase vole biti u trendu pa je navodno u izvještaju o poslovanju fraza AI pomenuta 43 puta, ako sam dobro zapamtio. Dakle glavnina tog rasta je čisti hype. To ne znači da ne može dalje rasti kao i kod svake manije gdje je sve davno odvojeno od fundamenata, ali kažem treba oprezno jer može lako i dole. P/E je trenutno cca 160 dobar pokazatelj koliko je dionica precijenjena.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Kakva rapsodija na USA marketu. TSLA prešla 200 USD, NVIDIA ponovo rast 5% 408 USD, Netflix prešao 400 USD rast danas na otvaranju 6%. Propade zapad :D NASDAQ od početka godine rast 26%
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

Da, propade Zapad i neće ga spasiti kratkotrajni bear market rally. Pa čak ni dugotrajni. Nijedna imperija nije propala za dan. A ti trzaji pojedinih dionica su samo pozadinska buka. Npr Tesla koji je eto prešao 200 još prošle godine je bio preko 350, dok je Netflix koji je prešao 400 u 2021 bio preko 650. Slično kao i sam Nasdaq. Rekoh da je P/E Nvidie 160. Sad je već preko 200. Sav taj rast nije dakle uopšte vezan za fundamente nego je više plod trenutnog hypea, rasta ili pada dolara ili najave rasta ili pada kamatnih stopa. Što ni natprosječan investitor ne može predvidjeti pa na tome zaraditi pa šta onda vrijedi. Dobit može biti samo slučajnost.
Evo, konkretan pomenuti današnji rast se ustvari desio kao potvrda propasti Zapada. Bilo je pitanje u zadnje vrijeme šta će se desiti sa američkim dugom od 31 hiljadu milijardi dolara do 1 juna jer je postojao limit koji je onemogućavao daljnje zaduživanje a daljnje zaduživanje je jedini način da se taj dug servisira. U slučaju nepodizanja limita SAD bi bukvalno bankrotirale za par dana. I naravno stranke su se dogovorile da se limit "zamrzne" do 2025 g što znači političkom odlukom tj kršenjem vlastitih zakona su produžili trenutak kliničke smrti i bankrota zemlje. Šta to znači, pa omogućili su sebi daljnje štampanje dolara u neograničenim količinama i daljnje nabijanje ionako neplativog duga. Tržište je vijest dočekalo radosno jer obožava visoku likvidnost koja ide sa štampanjem para koje opet vodi u hiperinflaciju. Ali šta njih briga, rast na berzi ionako nema nikakve veze sa zdravljem ekonomije i valute. Nema dakle ta današnja rapsodija i rast dionica nikakve veze sa kvalitetom Nvidije niti Tesle niti Netflixa ali ima sa odloženim limitom na američki dug I to je sve.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Zanimljivo gledanje na stvari. Uzeo si maksimalnu cijenu i napisao koliko su cijene pale. Zašto nisi napisao npr. kolike su cijene bile prije 5 godina i koliko su sada? Evo npr NVIDIA je za 5 godina skočila 522%.

Priče o propadanju zapada slušam od kada znam za sebe…

90% međunarodnih transakcija valutama na jednoj strani uključuje dolar. Logično jer ne najlikvidniji i potpuno otvoren dok za juan imaš ograničenja kod iznošenja novca iz Kine. Sve je pod šapom centralnog komiteta.

U međunarodnim plaćanjima 40 % transakcija po vrijednosti obavlja se u dolarima, 37 % u EUR, 5,89 % u funti, a u kineskom juanu manje od 3 %. Što se tiče rezervi koje drže Centralne banke u svijetu 59 % je dolar, 19,77%, EUR, 5,18 % japanski jen , 4,88 % britanska funta i samo 2,88 % kineski juan.

U top 500 komanija svijeta dominiraju kompanije sa zapada. Samo tržišna vrijednost Apple je kao market cap Moskovske berze ili npr Netflix je kao Tursko tržište kapitala. Kada se stavi u odnos GDP pojedinih SAD saveznih država dobiju se još zanimljiviji podaci.

Samo jedna savezna država Kalifornija je kao GDP od Indije ili npr Teksas ima veći GDP od Brazila, a uporedi broj stanovnika u ovim državama. Nekih 4% populacije koja živi u SAD generiše skoro četvrtinu svjetskog GDP-a.

Što se tiče duga SAD, samo 23% od ukupnog duga je u rukama stranih država/fondova, a Kina ima samo 2,3% udio u dugu SAD.

Mogao bih do sutra pisati, ali nije mi namjera da nekoga ubjeđujem u bilo šta. Imamo različita miljenja što je OK. Ja ću biti izložen zapadnim tržištima i kompanijama, a ti možeš izabrati kineske ili koje već smatraš da će dominirati svijetom u narednih 30ak godina. Zapad ima svojih problema, ali je u odnosu na ovo što se nudi kao alternativa i dalje najbolje mjesto za život. Nisu ljudi sa naših prostora glupi. Svi oni odoše na zapad, a ne ove BRIKS države.
montypython
Posts: 3838
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

To sve što si napisao o tržišnoj vrijednosti pojedinih američkih kompanija ne mora govoriti ništa o stabilnosti zemlje, valute ili ekonomije. I dosad je svaka velika kriza počela upravo pri izuzetno visokim tržišnim valuacijama. I 2000 i 2008 i 1929. Zato ih i zovu bubble. Sav taj rast u zadnjih 15 ak godina bio je baziran i sad je samo na printanju novca QE i prelijevanju te likvidnosti u dionice, bitcoin, nekretnine i bilo šta drugo. Već sama činjenica da su dužni 32 hiljade milijardi i da im je sad godišnja kamata koju moraju vratiti skoro hiljadu milijardi govori sve. Oni žive na kredit i to odavno i to dolazi na naplatu. I sad su odlučili da nastave štampati novac što govori sve. Oni su u stvari već bankrotirali samo šutaju konzervu dalje niz ulicu, neka se slom države i valute objavi u mandatu nekog drugog. A ni Evropa nije daleko. I mi smo u BiH imali prije 15 godina JPESR 200 BHTSR 100 i više Hidrogradnju 35... tržišne valuacije 10x više nego sada pa je li to bio znak zdrave ekonomije i napredne zemlje? Ja to govorim ne zato jer mrzim Zapad a volim BRICS, stvari jednostavno tako stoje, pratim činjenice. A to što naši ljudi idu na Zapad pa iz toga zaključivati da je to dobro jer "oni nisu glupi" i nije neki argument. Ovce prate trendove i to obično kad je trend odavno gotov.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ni-n ... /230530155
Evo npr članak o situaciji u Njemačkoj o čemu sam odavno govorio. Čovjek iz sindikata izlaže činjenice i brojeve, potvrđuje sve što sam nezavisno saznao od poznanika i rodbine tamo, (i sam vidio u nekoliko zadnjih posjeta) a komentatori na Klixu se protive, bune, ne slažu im se činjenice sa stvorenim predubjeđenjima o raju na zemlji. A problemi tek počinju. Mogao bih i ja izbaciti stotine statističkih podataka koji sve ovo potkrepljuju ali nema potrebe. Neka događaji koji slijede u ovoj i sljedećoj godini kažu šta je istina.
koma
Posts: 15
Joined: 24 Feb 2021, 10:56

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by koma »

montypython wrote: 31 May 2023, 09:44 A to što naši ljudi idu na Zapad pa iz toga zaključivati da je to dobro jer "oni nisu glupi" i nije neki argument. Ovce prate trendove i to obično kad je trend odavno gotov.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/ni-n ... /230530155
Evo npr članak o situaciji u Njemačkoj o čemu sam odavno govorio.
Ovi poslovi obično su niskokvalificirani, s minimalnom satnicom koja je tek zakonom zagarantovana
Gdje to nije ovako? USA, UK, EU? DA nije mozda u Rusiji, Balkanu, Turskoj?
Post Reply