Dionice na berzama van BiH

investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by investitor_ba »

Ja preko jednog clana porodice kojem prebacujem/dajem novac imam nalog za jedan ETF direktno u inostranstvu, tako da svaki mjesec kupim npr. 1000 EUR iShares MSCI World ETF.

Taj ETF ima dionice svih tech firmi izmedju ostalog i u sustini prati kretanje trzista. Sad stvari idu prema dole, ali obicno treba kupovati kad svi prodaju :D Tako da ako se trziste ikad stabilizuje, onda bi ovo trebalo rasti, jer kao civilizacija napredujemo i sve vise proizvodimo. Jedini nacin da glovalno trziste stagnira i ne nastavi rasti je ogroman kolaps drustva, valuta i haoticna situacija (nije da smo daleko od toga), ali uz malo optimizma ovaj period ce proci kad tad, mozda za par mjeseci, mozda ga par godina, tako da dugorocno trziste "mora" ici gore.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by investitor_ba »

Da dodam da performanse trzista uvijek nadjacaju individualne performanse. Ovo, uz vrijeme, je formula za finansijsku nezavisnost.

Dobar link koji govori da su jedni od najboljih investitora ljudi koji su mrtvi, a ciji accounti nisu ugaseni. Psiholoski je jako tesko izdrzati provjeravanje portfolia na dnevnoj bazi i vidjeti minuse, a osobe koje kupe nesto i to ne gledaju 5-10-20 godina imaju jako solidne prihode.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by brzi »

Imamo u BiH nekoliko stotine hiljada takvih investitora,.. što uložiše u fondove i zaboraviše na investiciju,.. ko da su umrli.
Nadajmo se da će nekad biti bogati.
Šalim se,. a slažem se da se često prave greške zbog nepotrebne reakcije.
Evo nabrojat ću gdje sam sve izišao s minusom a mogao sa plusom. Ne radi se o nekim velikim gubicima ali skupi se tu više od 10.000 KM
Kupio sam oko hiljadu dionica Sarajevo osiguranja na prosječnoj cijeni oko 9 KM, u vrijeme kad su tvrdili da imaju kupca. Pa sam to prodao po 6,50 i izgubio 2,5 hiljada plus što sam mogao zaraditi 5000 a nisam. Pa sam prodao oko 20.000 dionica Telekoma Srpske, po 1,15 a kupovao ga oko 1,50 i vratio se kasnije na 1,50. Treći promašaj Enker Tešanj, kupio i prodao bez zarade na oko 6 KM a kasnije je bio iznad 8 KM.
Zato sam uzeo taj nickname Brzi,.. često i prebrz.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

Pa nisi jedini što se tiče te prebrze reakcije. Ja sam često izlazio prerano u slučajevima kad sam kupio nisko ili na apsolutnom dnu, ustvari skoro uvijek. Obično kupim nisko ono što smatram da je jeftino, kad niko drugi ne kupuje i kad je potpuno van trenda, kad je panika i sl. i kad po fundamentima, P/E ili slično znam da vrjedi bar 2-3 puta više. Međutim kad počne rasti i mislim da ima dobru zaradu npr od nekoliko stotina posto, često izađem prerano. Mnogo mi se puta to desilo. Npr Hidrogradnju sam prodao po nešto iznad 9 ako me pamćenje dobro služi a mogao sam iznad 30. Doduše kupio sam po čini mi se oko 3 KM veću količinu mislim 7000 kom, počistio sam tržište taj dan. Držao sam to par godina dok nije poraslo na preko 9 a da sam sačekao samo koji mjesec mogao sam preko 30. Slično sam BHTSR prodao 2007 po 50 ak a išlo je po 100 KM na kraju ili više. Međutim kupio sam po mislim 7-10. Uvijek izađem kad mislim da je nerazumno precijenjeno odnosno kada masa tek ulazi a zaboravim da inercija sve gura preko granice razuma i da se glavnina pokreta naviše dešava upravo kad je cijena besmisleno visoka. Pa i BSNL sam prodao po 25 a moglo se i preko 30. Međutim kad kupim jeftino, pa čak i kada padne, rijetko prodajem. Ako znam da su fundamenti bili dobri pri kupnji ne da mi se prodavati kad padom cijene postanu još bolji, stegnem zube i sačekam. Što se tiče stranih berzi pobornik sam da je ipak bolje domaće tržište gdje se situacija bolje poznaje a i gdje zbog nelikvdnosti i neduciranosti investitora potcijenjenjost može biti mnogo veća nego vani gdje je likvidnost velika i sve se mjeri mikroskopom tako da su dobre prilike rijetke. Odradio sam vani jednom upravo BMW, kad je sa početkom kovida došlo do panike i BMW koji je do tada išao po 70-80 E za par dana pao na mislim 37. Kupio sam ga upravo po toj cijeni (preko poznanika), apsolutni minimum i prodao poslije nekoliko mjeseci po 60 i nešto, solidnih 60 ak %. Naravno opet prerano jer je poslije išao do 100. Čak nisam mnogo gledao ni fundamente (a obično potrošim mjesece analizirajući sve do u detalje) svega cca pola sata prije kupovine, kupio čisto po osjećaju jer znam da masa panično reaguje i da to ne traje dugo i sve se manje više vrati na svoje.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by brzi »

montypython wrote: 03 Oct 2022, 23:11 Pa nisi jedini što se tiče te prebrze reakcije. Ja sam često izlazio prerano u slučajevima kad sam kupio nisko ili na apsolutnom dnu, ustvari skoro uvijek. Obično kupim nisko ono što smatram da je jeftino, kad niko drugi ne kupuje i kad je potpuno van trenda, kad je panika i sl. i kad po fundamentima, P/E ili slično znam da vrjedi bar 2-3 puta više. Međutim kad počne rasti i mislim da ima dobru zaradu npr od nekoliko stotina posto, često izađem prerano. Mnogo mi se puta to desilo. Npr Hidrogradnju sam prodao po nešto iznad 9 ako me pamćenje dobro služi a mogao sam iznad 30. Doduše kupio sam po čini mi se oko 3 KM veću količinu mislim 7000 kom, počistio sam tržište taj dan. Držao sam to par godina dok nije poraslo na preko 9 a da sam sačekao samo koji mjesec mogao sam preko 30. Slično sam BHTSR prodao 2007 po 50 ak a išlo je po 100 KM na kraju ili više. Međutim kupio sam po mislim 7-10. Uvijek izađem kad mislim da je nerazumno precijenjeno odnosno kada masa tek ulazi a zaboravim da inercija sve gura preko granice razuma i da se glavnina pokreta naviše dešava upravo kad je cijena besmisleno visoka. Pa i BSNL sam prodao po 25 a moglo se i preko 30. Međutim kad kupim jeftino, pa čak i kada padne, rijetko prodajem. Ako znam da su fundamenti bili dobri pri kupnji ne da mi se prodavati kad padom cijene postanu još bolji, stegnem zube i sačekam. Što se tiče stranih berzi pobornik sam da je ipak bolje domaće tržište gdje se situacija bolje poznaje a i gdje zbog nelikvdnosti i neduciranosti investitora potcijenjenjost može biti mnogo veća nego vani gdje je likvidnost velika i sve se mjeri mikroskopom tako da su dobre prilike rijetke. Odradio sam vani jednom upravo BMW, kad je sa početkom kovida došlo do panike i BMW koji je do tada išao po 70-80 E za par dana pao na mislim 37. Kupio sam ga upravo po toj cijeni (preko poznanika), apsolutni minimum i prodao poslije nekoliko mjeseci po 60 i nešto, solidnih 60 ak %. Naravno opet prerano jer je poslije išao do 100. Čak nisam mnogo gledao ni fundamente (a obično potrošim mjesece analizirajući sve do u detalje) svega cca pola sata prije kupovine, kupio čisto po osjećaju jer znam da masa panično reaguje i da to ne traje dugo i sve se manje više vrati na svoje.
BMW je poprilično podcjenjen. Jeste automobilska industrija u problemima ali,..
https://www.boerse-frankfurt.de/aktie/bmw-ag-st
cijena dionice 72 eura, dobit po dionici u 2021. 18,72 eura i dividenda 5,80 odnosno prinos od 8,20%.
Inače njemačko tržište nije tako pregrijano kao US, Nijemci nemaju kulturu investiranja kao Ameri. Uz to su se mnogi opekli 2000-te, i ne pada im više na pamet da investiraju. Slično kao kod nas.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Ista stvar je u Austriji. Oni su konzervativni i podcjenjenije su im akcije nego kod nas. Npr OMV P/E 3,87 Erste P/E 5. Raiffeisen koji je brutalno kažnjen na tržištu zbog izloženosti Rusiji P/E 1,74 Evo danas imaju žestok rast.
@monty ako misliš da će biti veliki pad, možeš raditi "short selling". Pozajmiš akcije koje prodaš, čekaš da padnu i kupiš po nižoj cijeni. Zaradiš na padu.Treba ti samo margin account. U suštini imaš platformu za sve što ti može pasti na pamet, a prometi su bolest. Npr TSLA juče 22 milijarde dolara. Znači samo za jedan dan su imali promet koji je skoro 2 godišnja budžeta Slovenije. Tržište ih je kaznilo jer isporuke ne rastu dinamikom koje su analitičari predviđali. Ako nekog budu interesovale procjene pojedinih analitičara za pojedine akcije neka javi...Imam pristup targetima i konsenzusom analitičara.
panzer
Posts: 11866
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by panzer »

Daj nam neku kratku prezentaciju tih targeta. Čisto da vidimo na šta oni obraćaju pažnju kod valuacija.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Evo npr za jednu od mojih pozicija Erste. Najveća banka u Austriji, koja nema izloženost prema Rusiji i Ukrajini. Najlikvidnija akcija na Bečkoj berzi. Target 36,61 EUR, trenutno na berzi 23,53 EUR.
Image
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by investitor_ba »

To je slicno kao sa Yahoo Finance, sa vise detalja.

Treba biti i operzan sa ovim, ja sam kupio nesto iz sektora turizma sto je isto bio strong buy, trenutno sam u gubitku od 50% :D
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

1. Tržište ima svoju dinamiku i njega ne interesuje šta su napisali analitičari. 2. sve je vezano za budućnost i niko nema kristalnu kuglu šta će se dešavati. Ovo su sve procjene. 3 analitičari često imaju između sebe potupno različite procjene jedan je strong buy, a drugi sell 4. Različit je kvalitet analitičara 5. ovo treba koristi kao samo jedan od 100 parametara za donošenje odluka. Ja ih uglavnom najviše gledam u bear marketu.
Post Reply