Dionice na berzama van BiH

carrot
Posts: 105
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by carrot »

Da li preporučujete Monetbroker ili Eurobroker za ulaganje na strane berze? Raiffeisenovi troškovi održavanja skrbničkog računa i provizije su neprihvatljivo visoki.

Kakve su provizije, kod ovih brokera i kod Naše Banke (koja se koristi za devizni račun)? Postoje li neki redovni mjesečni troškovi neaktivnosti, što se onda ne bi isplatilo za neke manje iznose ulaganja?

Takodjer, kako se oporezuju dividende kod ulaganja na strana tržišta?
akaunt
Posts: 2
Joined: 08 May 2019, 22:50

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by akaunt »

Eurobroker radi sa austrijskim brokerom i dosta su korektne provizije za kupovinu i prodaju (1-2%). Dividenda se oporezuje u zemlji gdje je naplaćuješ i isplaćuje se neto na brokerski račun koji otvaraš kod austrijskog brokera via eurobroker a nakon toga raspolažeš sa tim novcem. Kod prodaje, kapitalna dobit se plaća kod nas ( u Republici Srpskoj je sada 13% i treba je prijaviti, ne znam za Federaciju kako je uređeno).

Ovo su informacije koje sam ja prikupio pa ako neko zna stanje kod drugih brokera neka piše.
carrot
Posts: 105
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by carrot »

Hvala na informaciji. Generalno se čini dosta povoljnije nego poslovanje s Raiffeisen bankom, mada mi je još uvijek upitno koliko je to sve zakonski dozvoljeno, pogotovo što saradjuju sa samo jednom bankom u RS-u. Ali valjda bi ih već poklopili da nije…
akaunt
Posts: 2
Joined: 08 May 2019, 22:50

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by akaunt »

Pretpostavljam da je viša cijena kod skrbničkog računa zbog određene anonimnosti i moguće drugih povlastica koje idu uz to (upravljanje imovinom itd)...
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Nije me bilo dugo na forumu pa da se ponovo aktiviram. Slabo trgujem na lokalnim berzama, ali ako ima neki community u BiH koji se bavi trgovanjem na ino berzama, možemo ovdje podijeliti iskustva. Trgovati mogu sva fizička i pravna lica u BiH. Dvije su opcije: custody koji je preskup i namjenjen je za velike fondove ili InteractiveBrokers (jedna od najvećih brokerskih kuća na svijetu) sa kojom zaključujete ugovor preko jedne od lokalnih brokerskih kuća.

Ja lično trgujem preko Advantisa iz BL i prezadovoljan sam. Izađem sa provizijama niže nego da trgujem u BiH, a imam sve moguće instrumente koji postoje na svijetu. Jedino nije moguće trgovati u Rusiji i ovim državama koje nemaju razvijeno tržište, ali sve što vrijedi možete kupovati. U pitanju je pravo sticanje akcija, a ne oni glupi CFD koji ubiše sa reklamama i nepovoljnim spreadovima koji su samo ugovori na razliku.

Ne trebaju ti nikakve licence, dozvole itd. Neophodno je da imaš novac na svom KM računu koji ćeš prebaciti u Advantis, oni će konvertovati za EUR po srednjem kursu i poslati u inostranstvo. Fee za slanje novca je ispod 0,5%, a fee za trgovanje na npr Bečkoj berzi su 0,25%. U USA je još jeftinije. Naravno, preko Advantisa trebaš potpisati ugovor sa InteractiveBrokers-om. Ugovor je ogroman i tu definšeš instrumente sa kojim želiš trgovati dionice, obveznice, fondovi, opcije, futuresi, forex itd. Dobiješ platformu za trgovanje i krećeš sa trgovanjem on line, bez brokera u Advantisu. Sam ubacuješ direktno naloge na npr NASDAQ berzi. Dividende automatski liježu na account u InteractiveBrokers-u koji se može automatski reinvestirati ili zadržati u EUR/GBP/CHF/USD u zavisnosti od toga gdje trgujete. Tržište ima toliku likvidnost da je moguće trgovati sa milionima bez da imaš ikakav uticaj na cijenu.

Prilično je dobar trenutak za investiranje jer su pojedine velike kompanije dosta pale. Npr META 60%, AMZN 33%, ASML 48%, BMW 23%, GOOGLE 34%, VOLKSWAGEN 31% itd. Moguće da narednih godinu dana bude jedinstvena prilika da se najbolje svjetske kompanije kupuju po najnižim cijenama u prethodnih nekoliko godina. Ja sam skoro dosta kupovao i čekam eventualni novi pad za dodatnu kupovinu. Ako neko misli da će GOOGLE i AAPL propasti taj ništa ne zna o tehnologiji. Samo strpljivo sačekati oporavak i uzeti lovu :D
brzi
Posts: 2412
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by brzi »

Živiš u Banja Luci?
Ako bi se poštovao zakon od devoznom poslovanju .. dozvoljena trgovina samo preko brokera registrovanog u FBiH.
Dakle dividendu dobiješ na racun bez ikakve intervencije.
Ako kupim dionice BMW-a, dobijem isplaćenu dividendu umanjenu za porez od 25%?
carrot
Posts: 105
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by carrot »

Ja investiram iz FBiH putem Monet Brokera i deviznog računa u Novoj Banci, obje kompanije iz RS-a. Dosad je relativno jednostavno išlo, i broker mi je rekao da njihove mušterije iz FBiH nikad nisu imale zakonskih problema. Ja ne mogu biti siguran da će tako i ostati, i svjestan sam da ulazim u odredjeni nivo rizika mimo samog ulaganja.

Zasad ne planiram podizati dividendu s Interactive Brokers računa, ali mislim da podliježe zakonskim obavezama FBiH. Mada još nisam zvao Poresku Upravu da provjerim.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Da, živim u BL.
U zakonu o deviznom poslovanju RS piše: Rezidenti fizička lica mogu vršiti plaćanje radi kupovine inostranih hartija od vrijednosti na inostranim i domaćim tržištima kapitala, samo ako je ta kupovina izvršena preko ovlašćenih učesnika na tržištu hartija od vrijednosti u Republici, a u skladu sa propisima o hartijama od vrijednosti, međunarodnim ugovorima i drugim posebnim propisima." Za FBiH nisam čitao zakon pa ne znam.
Da, interactive brokers dobije dividende za sve svoje klijente koje alocira na račune klijenata umanjene za porez. U GER je umanjeno za 26,375% (25% plus imaju neki dodatak). Imaš u aplikaciji opciju da podesiš da ti se reinvestira automatski dividenda u istu kompaniju ili da stoji na računu. Sam podešavaš kako želiš. Porez na kapitalnu dobit se plaća u državi u kojoj imaš prebivalište.
montypython
Posts: 3788
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

Ne sporim da su navedena provizije povoljne, trgovanje lako i sl. Nisam se tim bavio tako da je moguće. Lijepo je ako se hoće da ima i ta mogućnost i korisno je znati. Međutim problem je da li je trenutak za investiranje vani dobar. Ja mislim da je trenutak za investiranje na stranim berzama najlošiji mogući u zadnjiih 100 godina, uporediv sa padovima berze u 2000 ili pred 2008. Pričali smo mnogo i na drugim temama o štampanju novca i QE još od 2008 i tome da je niskim kamatnim stopama vještački stimulisano ulaganje u sve i svašta pogotovo u SAD. Što je podiglo cijene svega do nezamislivih nivoa. Od dionica, posmatrano preko P/E pokazatelja do tržišta nekretnina gdje su kuće i stanovi postali neplativi, Bitcoina i sl. Sve to je postalo jedan golemi balon za koji sam već prije par godina rekao da je spreman za pucanje. E sad on je već počeo splašnjavati sa pomenutim padovima, međutim to ne da nije kraj nego je samo početak. S&P pao 25 % samo u ovoj godini, Nasdaq 33 %. Ovi padovi su samo dijelom rezultat pucanja balona a više zbog FED ovog agresivnog dizanja kamatnih stopa da se smiri inflacija. Što neće uspjeti. Ali hoće smanjiti potražnju. I prihode. Pravo pucanje nije ni počelo iako su neke dionice izgubile i po 40 ili više %. Ja očekujem dalji pad još minimalno 40-50% ali vjerovatno i više. Teško je prognozirati ali može biti i ove godine da ne kažem za dan ili dva. Jedino što ga može odgoditi je da FED preplašen posljedicama prestane dizati kamatne stope i boriti se protiv inflacije. Tada može doći do neke vrste lažnog rasta dionica tzv bear market rally, koje bi bio kratkotrajan i slijedila bi još jača inflacija i kolaps svega od berzi do tržišta nekretnina. Naravno nije sve isto, i dalje će biti dobrih kompanija ali kupovina istih je logična tek nakon što se kolaps desi a nikako sad. Po meni. pratim malo i ostale autore i investitore, legendarni Michael Burry koji je 2008 shortao tržište i pogodio najavljuje kataklizmu i izašao je skoro iz svega, tj uradio je to ponovo. Isto najavljuje skoro svaki ostali veći investitor. Bez obzira što su cijene nešto pale, padaju i prihodi pa P/E ne postaje mnogo povoljniji. Gledam izvještaje i najave Nikea, Applea, Tesle, svi podbacuju. U Njemačkoj očekujem čak zatvaranje nekih industrija te potpuni meltdown svega i to uskoro. Neko će reći povoljan je BMW jer je pao 23 % "buy the dip". Ali šta ako prodaja padne 30 % i ode u minus ili se čitavi pogoni zatvore. Imam informacije da su mnogi već na čekanju u auto industriji. Čeličane se uveliko zatvaraju. Šta ako zbog cijena energije troškovi porastu za 50%? Itd itd. Naše tržište, pojedine dionice, je trenutno mnogo povoljnije i manje rizično od onog vani, u cjelini. Tu nije bilo nikakvog QE niti ima mnogo precijenjenih firmi ali zato ima ludo potcijenjenih zbog raznih razloga, pričali smo o tome. Nisam protiv ulaganja vani mada mislim da sad nije trenutak, a nakon pada ko zna koliko će kriza tamo potrajati. Ponavljam ne bih nikog da odgovaram samo treba trezveno razmisliti i gledati i fundamente pojedine firme ali i makro stanje, tečajeve, geostrateška preslagivanja, politiku, mnogo je nepoznatih varijabli.
carrot
Posts: 105
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by carrot »

Možda nekad otvorim temu o investiranjima u globalne indeksne fondove (zapostavio sam onu o finansijskim izvještajima jer nemam vremena sjesti za kompjuter).

To se meni čini kao najsigurnija opcija dugoročnog ulaganja na berzama, jer svjetska tržišta oduvijek imaju tendenciju rasta na duge staze, a u svijetu još ima mnogo potencijala za napredak, nastanak novih tehnologija, izranjanje novih tržišta i sl.

Pod uslovom da se ne dogodi svjetska kriza razmjera u kakvu monty vjeruje (ili joj se nada). Ja mislim da su veće šanse da će ulaganje u svjetske indekse tokom 20, 30 godina rezultirati solidnim totalnim profitom, unatoč krizama i previranjima.
Post Reply