Dionice na berzama van BiH

montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by montypython »

brzi wrote: 04 Oct 2022, 08:34 BMW je poprilično podcjenjen. Jeste automobilska industrija u problemima ali,..
https://www.boerse-frankfurt.de/aktie/bmw-ag-st
cijena dionice 72 eura, dobit po dionici u 2021. 18,72 eura i dividenda 5,80 odnosno prinos od 8,20%.
Inače njemačko tržište nije tako pregrijano kao US, Nijemci nemaju kulturu investiranja kao Ameri. Uz to su se mnogi opekli 2000-te, i ne pada im više na pamet da investiraju. Slično kao kod nas.
Vidi, jeste podatak o dobiti i povratu naizgled dobar kad se na prvu pogleda ali treba razmotriti sve varijable. Ide kontrakcija tržišta, ili bolje reći potražnje, računi za hranu i energiju su podivljali, ostaće mnogo manje za kupovinu luksuznih automobila. Tek od oktobra (govorim npr za Njemačku) ljudi će vidjeti nove račune i shvatit sa čim raspolažu. Mada je slična situacija svugdje u svijetu. Populacija je desetak godina bila pod uticajem tzv Wealth efekta. Zbog upumpavanja ogromnih količina novca i niskih kamata, ljudi su kupovali dionice, Bitcoin, kuće i sl po nenormalno visokim cijenama. Kako su im dionice rasle čisto zbog velikog priliva novih ulagača, sve je raslo ne zato što je kvalitetno nego zbog vještačke potražnje. Tako da su zbog visokih cijena njihovih dionica, kuća i bitcoina svi postali privremeni "milioneri". I počeli trošiti u skladu s tim. Porastao je apetiti za skupa auta, putovanja na Sejšele i sl. Kad počne ispuhivanje balona, dionica kuća i bitcoina (a počelo je) nestaće privremenih milionera (wealth efekat) a sa tom pričom smanjiće se potražnja za skupim autima a i svim drugim. Da se vratim na BMW, šta ako prodaja za 2022 bude značajno lošija od 2021. Potražnja će sigurno padati, a troškovi proizvodnje zbog ekstremnih cijena energije sigurno rasti). Tako da može u jednoj godini dobit od 18,7 Eura/dionici spasti na recimo 5 ili na nulu. Brzo to ide. Vidjećemo izvještaj za 2022 a za 2023 ko zna. Slučajno znam i neke ljude tamo i čujem da su mnogi na čekanju i da su mnoge proizvodne trake mirovale. Dok bude QE može još privremeno biti dobro zbog potražnje iz drugih zemalja ali do kada?
@key
slažem se da niko nema kristalnu kuglu kao i da tržište ima svoju dinamiku i ne sluša analitičare. Mada tržište često ide po inerciji kao lokomotiva kojoj treba par kilometara da zakoči. Znam ja za šortanje vani ali to mi je daleko i nepotrebno imam već dobre pozicije ovdje i na berzi a i u drugim stvarima. Plus je teško predvidivo. Ja npr šortam a oni popuste sa dizanjem stopa i pređu ponovo na štampanje para pa se pojavi privremni relief/bear markert rally. Kriza se ponovo pretvori u kratkotrajni Diznilend. Jeste štampanje će pokrenuti novi val inflacije ali mogu privremeno dionice gore i propade moj short selling. Mislim valja ga imati kao opciju ali sada je sve tamo rizično i u pokretu. Što se tiče pomenutog Tesle, on je jedan od boljih primjera za navedeno, otišao u nebesa na obećanjima ogromne prodaje i rasta, osvajaće on i Mars. Pa je sa olimpijskih visina otišao u provaliju jer nema ni rasta ni prodaje, cijene struje kojim se pune električna auta rastu, pojavila se i konkurencija, prodaja ni blizu planirane, Već se prepolovio a još mu je P/E koliko vidim oko 130, dakle ima još mnogo da pada.
Što se tiče banaka savjetujem da pripaziš, po meni nije problem izloženost Rusiji nego SAD pogotovo njihovim obveznicama, i jakom dolaru. Pisao sam o Credite Suisse i Deutsche bank u velikj su krizi ali ne zbog Rusije nego Amerike. A ako oni padnu moglo bi biti domino efekta. Ne želim da odgovaram ikoga od bilo čega, uostalom, možda sam u krivu, samo savjetujem oprez i detaljnu analizu svega prije ulaganja.
Last edited by montypython on 04 Oct 2022, 14:33, edited 1 time in total.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

za 20 dana ecb treba da podigne kamatu.ako bude pratila fed u visini tada ce evropske burze past ,ako se odluci za nizu kamatu vremenom ce evropski depoziti zavrsiti u americkim dionicama ili bankama zavisno kako fed bude dalje igrao.
americki indexi sad trenutno mogu odskociti i nastaviti pad do recimo dow index 20k iz razloga sto investitori iz brixa se povlace sa americkih berzi nakon nedavnog putinovog govora ili ce krenuti u preokret u dupli top sa prilivom novca iz evrope a sa primirjem u ukrajini i novi ath,ali tehnicki poslije toga bi uslijedio veliki krah.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

We continue to expect a 75bp hike in the Fed funds rate in November, a 50bp hike in December, and a 25bp hike in February." - GS

ako ovako nastave dobro ce vani berze potonuti
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

To dovodi do konačnog pitanja: kako će finansijska tržišta i cijene imovine – dionica i obveznica – funkcionirati u eri rastuće inflacije i povratka stagflaciji? Vjerovatno je da će obje komponente bilo kojeg tradicionalnog portfelja sredstava – dugoročne obveznice i američke i globalne dionice – pretrpjeti, potencijalno dovodeći do ogromnih gubitaka. Gubici će se pojaviti na portfeljima obveznica, jer rastuća inflacija povećava prinose obveznica i smanjuje njihove cijene. A inflacija je loša i za dionice, jer rastuće kamatne stope šteti vrednovanju dionica preduzeća. Do 1982. godine, na vrhuncu decenije stagflacije, odnos cijene i zarade S&P500 firmi je pao na 8; danas je bliže 20. Rizik je danas dugotrajno i ozbiljnije medvjeđe tržište. Zaista, po prvi put u decenijama, portfelj dionica i obveznica u omjeru 60/40 pretrpio je ogromne gubitke u 2022. godini, pošto su prinosi na obveznice porasli, dok su dionice otišle u medvjeđe tržište
Nouriel Roubini
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

fed 0.75 market dump

$4.1 trillion of wealth transferred from the middle to upper class.

$ Mkt Cap Losses YTD:

$MSFT -$825 Billion
$GOOG -$761 Billion
$AMZN -$719 Billion
$META -$695 Billion
$AAPL -$617 Billion
$TSLA -$494 Billion

$4.1 Trillion Evaporation
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

svako svog konja tjera ali ovo je bas poprilicna spekulacija
https://goldswitzerland.com/with-stocks ... -collapse/
...mada..kad se pogledaju grafikoni u dosadasnjim interesnim kamatama bilo koje znacajnije centralne banke moze se vidjeti da krecu sa dna i prvi je otpor na 4 do 6 i da ce u sljedecim godinama ici prema gore sto je lose za berze
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by Key »

Koristan servis ako trgujete na Frankfurtskoj berzi. Besplatna real time dubina za max 3 instrumenta. Možete uvijek izbacivati i ubacivati nove, pa vam u suštini ne treba pretplata za ovu berzu https://www.boerse-frankfurt.de/en/xetra-realtime Trebate se samo registrovati.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Dionice na berzama van BiH

Post by one »

the 40 yr bond bull market, sparked by Reagan's dollar and the FED's tight monetary policy of the early 80s, is coming to a close
https://pbs.twimg.com/media/FWlspjsXgAQ ... =4096x4096

ako se ovo gore desi to je uslov da se ovaj krug u ovom textu starom 2g pocne zaokruzivati
https://cjdew.medium.com/the-road-to-reset-9cf43ba7ba75

fed i ecb moguce povecanje kamata u februaru 0.5 i martu 0.25 a onda malo pauze
cijena nafte vec pocetkom marta bi mogla ici opet gore i pokrenuti novi krug inflacije ne zbog otvaranja kine i ogranicavanja ruske cijene vec manipulacije u druge svrhe
Post Reply