Kriptovalute

one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

Sabur2 wrote:Dobro moglo se nesto zaraditi ko je bio spreman da se kocka. Ali ovdje jednostavno ne mozes ni po cemu znati koliko npr.BTC vrijedi i kad je precjenjen, a kad je podcjenjen da bi spram toga usao/izasao.
Cista kocka.
Nadam se da je kolega @one izasao u plusu.
za par mjeseci ocekujem dno BTC-a (po meni to ce biti 1BTC=1 unca zlata) pa ce poceti novi ciklus gdje ce btc biti neka vrsta digitalnog zlata ,pa cu se opet malo zaigrati,ali ne sa btc nego nekim manje poznatim tokenima koji imaju primjenu u velikim kompanijama.dosta je uradjeno na regulaciji trzista u bitnijim drzavama,sve brokerske kuce su sada postale dio te trgovine i sl.ono o cemu se ne prica je da se ceka u februaru velika rasprodaja BTC oko 800.000 komada koje su prije par godina hakovane u MT GOX slucaju i sada ce biti vraceni vlasnicima koji su ih uglavnom kupovali po smijesnim cijenama prije par godina zato ovaj krah traje duze nego svi prijasnji.
ako se jos neko htjedne igrat neka prvo upita za besplatan savjet,mozda mogu neke savjete dati.
fly
Posts: 1
Joined: 18 Dec 2018, 18:15

Re: Kriptovalute Trenutno ozbiljno razmisljam da sad idem sa ozbiljnijom sumom pa ako neko ima savjet ili prijedlog Una

Post by fly »

one wrote:
Sabur2 wrote:Dobro moglo se nesto zaraditi ko je bio spreman da se kocka. Ali ovdje jednostavno ne mozes ni po cemu znati koliko npr.BTC vrijedi i kad je precjenjen, a kad je podcjenjen da bi spram toga usao/izasao.
Cista kocka.
Nadam se da je kolega @one izasao u plusu.
za par mjeseci ocekujem dno BTC-a (po meni to ce biti 1BTC=1 unca zlata) pa ce poceti novi ciklus gdje ce btc biti neka vrsta digitalnog zlata ,pa cu se opet malo zaigrati,ali ne sa btc nego nekim manje poznatim tokenima koji imaju primjenu u velikim kompanijama.dosta je uradjeno na regulaciji trzista u bitnijim drzavama,sve brokerske kuce su sada postale dio te trgovine i sl.ono o cemu se ne prica je da se ceka u februaru velika rasprodaja BTC oko 800.000 komada koje su prije par godina hakovane u MT GOX slucaju i sada ce biti vraceni vlasnicima koji su ih uglavnom kupovali po smijesnim cijenama prije par godina zato ovaj krah traje duze nego svi prijasnji.
ako se jos neko htjedne igrat neka prvo upita za besplatan savjet,mozda mogu neke savjete dati.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: ZIF-ovi

Post by Sejdefu Majka »

beka26 wrote: 12 Mar 2021, 17:06 Dok DOW J i ostale berze lete u nebo na SASE su diskontne cijene.
Samo je EP podcijenjena deset puta , a ima dionica u po 50 puta.
Znači treba kupovati dok se može.
A šta reči o nekom Bitcoinu i drugim digitalnim valutama, koje
nemaju nikakvu stvarnu vrijednost, a ovce ulažu tamo pare, svašta.
Kaj mai KabeTwenysix. Ako sam na BTC zaradio 600% a na ETH 2500%, onda mozda jesam ovca. Poanta investiranja je tajming. Ako postoji potraznja- nepokolebljiva-za npr. kakom iz nosa, onda preuzimas rizik i ulazes. Koja je stvarna vrijednost kake iz nosa nigdje nepise, niti se moze izracunati. Cijena je ono sto donosi ili odnosi prinos. BTC sigurno nije kaka iz nosa tj zrak u ovom momentu. I da jeste, na njemu sam zaradio. Nekad davno su se kamenice razmjenjivale i sluzile kao sredstvo placanja. Ako je jedino mjerilo u vezi investiranja stanje na racunu u banci, a ne ime assetta, onda mislim da trebas skinuti naocale i gledati...a ne da karavane prolaze a psi laju...
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

Jesi li to unovčio? Zanima me kako ti neko prebaci pare na račun ili kome ti prebaciš kad kupuješ?
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Kriptovalute

Post by Sejdefu Majka »

Preko domaceg brokera slobodno se moze ulagati u fondove koji ulazu u crypto. Naravno, gledas da neplacas premiju na NAV. Osim toga, Vizom mozes uplacivati na npr neke platforme gdje vrsis konverziju u BTC ili ETH ili kupujes tokene. Otvorena je i mjenjacnica u banjaluci,....znaci mozes sta hoces...samo treba malo istrazivati....uz dnevni posao..da ti ne uzima puno vremena... i tako...danasnja generacija ima super priliku da se usreci s pomocu dva tri klika...sve je dostupno. Steta sto mi je vec 40 :=
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

Ne znače tu godine ništa.

Mada ja i dalje ni vidim primjenjivost odnosno da ovo može biti valuta. I kako svakodnevno izlaze nove "digitalne valute", u zavisnosti od toga kako se koja ekipa kompjuteraša okupi, tako mi sve liči na onaj moj primjer iz BH rata 1993. kada su lokalni trgovci štampali svoje kartončiće u vrijednosi od 1,2,5 njemačkih maraka i puštali u opticaj. Kao, ja stojim iza ovog, donesi mi taj kartončić i daću ti robu.

A dobro je i da postoji ovakva valuta jer bolje je da milijarde odštampanih dolara i eura odu u ovo, nego da nenormalno dignu berzanske robe koje ionako rastu u zadnje vrijeme.

A ova tehnologija će naći primjenu na neki način. Nikad to ne bude onako kako je prvobitno počelo.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Kriptovalute

Post by Sejdefu Majka »

Upravo je naplacena usluga u jednoj cripto valuti, konvertirana u fiat navac te proslijedjena na ziro racun u banci. U preduzecu gdje radim. Znaci, realnost. Znaci, konvertibilno. Mozemo kripto novac zvati razim imenima, poput "privatne valute" ali, dajte malo istrazite pozadinu..potrebe i uporabu. Jedna od strategija ulaganja inace u asete raznih vrsta, a najvise ulazem u dijonice svjecki IT preduzeca, je ta da ne ulazim sa previse novca pre rano ali ne prekasno. Znaci, u firme koje su vec medju nama - cije proizvode koristimo- nekoliko godina, ali nisu jos dosegle maximum trzista i nisu jos dobile amen od velikih institucinalnih investitora sa konzervativnim pristupom. Npr, fejzbuk, prije njekoliko godina...nije isto što i danas. Danas, mozemo vidjeti da vidovita zena na jednom jubitu kanalu izjavljuje: "Znam...čula sam za Ilona Maska, on je iz Republike Srpske, samo je promjenio ime jer je morao da bi uspjeo...rekli su mi prijatelji na fejsbuku". Ovdje je presudna cinjenica da je fejsbuk stigao i do nje..... Tako ce doci i cripto do Čajniča...ili ce JPESR otvoriti rudnik BTC-a, pa ce uz to niknuti i preduzece "Prevoz radnika na kreku/tj marihuani jer krek nece biti legalan" koje ce vrsiti prevoz kripto majnera.....
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

Ma naći će ono neku primjenu.

Ali sad je ovo moderno kupovati pa se kupuje. I ok je tu zajahati trend pa iskoristiti ako se može zaraditi.

I zna li iko šta je realna vrijednost ili bar približna. Kako se to može procijeniti?
brzi
Posts: 2419
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Kriptovalute

Post by brzi »

Možda sam prekonzervativan ali čovjek ne može protiv sebe. Ulažem u realne vrijednosti.
Ne ulažem ni u fiat valute pa ni criptovalute jer ne vidim kako bi mi 1000 dolara u jastuku ili 1 bitcoin donijeli prinos.
I dalje sam mišljenja da će sve pasti i ne samo cripto nego i velike berze.
Novac koji je u opticaju i lako dostupan nije dostupan siromašnim a oni bi pokrenuli potrošnju i željenu inflaciju nego je dostupan višoj srednjoj klasi i bogatim koji taj novac trpaju u berze, nekretnine i cripto.
Neće to tako u nedogled .
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

Čini mi da je novi USA predsjednik pokrenuo tu podjelu novca onima koji treba. Sa ovim "paketom pomoći" puno će ih dobiti 1400 USD. Možda to tamo nije previše ali je dobro da se tako potiče potrošnja.
Post Reply