Kriptovalute

Post Reply
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

jos da dodam bitcoin je u neku ruku copy paste pumpnja zlate.sta odredjuje cijenu zlata je ponuda i potraznja.kad se otkriju nove rezerve cijena pada.kod btc nema vise novih nalazista a mlade generacije nece da nose vrece zlata u poslove vec hoce da koriste online zlato.naravno postoje problemi hakerisanja i td itd...
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

Bitcoin nije algoritam nego je kriptovaluta koja je implementirana na blockchain platformi. Sama cijena bitcoina je savrsen primjer ponude i potraznje, algoritam nema nikakve veze sa ovim, i jedina stvar koju algoritam koriguje je "tezina mreze". Ona se koriguje tako da ukupan broj trenutnih rudara u prosjeku svakih 10 minuta otkrije novi blok, sto vise ljudi rudari to je teze, i obrnuto. To sto spominjes 10x rast, 50-80% pad nema nikakvog uporista u samoj valuti, nego se to mozda moze primijeniti na historijsko kretanje do sada , ali za kretanje svake (kripto)valute bi mogao naci neku formulu koja opisuje to kretanje, "raslo je x, palo x".

Brzi je gore napisao, raste bez razloga, sada pada iz istog razloga, jer se nista nije promijenilo u osnovi sto bi opravdalo takav rast, osim sto Musk tweeta i radi gluposti.

Bitcoin je u sustini dosta ogranicen naspram Ethereuma, koji tehnicki ima daleko bolju mrezu, sa vise napredaka i skoro svi ovi alternativni tokeni se baziraju na toj mrezi, a sam ETH je implementacija na Ethereum blockchain mrezi.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

kako god nisam tehnicki potkovan .pitanje sta je ratio izmedju pojedinih coina algoritam ili blockchain
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Kriptovalute

Post by montypython »

one wrote: 20 May 2021, 07:53 bitcoin je algoritam koji se krece slicno binearnim opcijama.ide 10 x gore uz manje korekcije i onda se koriguje 50 do 80 procenata .nikakvi tvitovi tu nemaju veze .on se ne krece na osnovu prica nego se njegovo algoritamsko kretanje pokriva sa dobrim ili losim marketingom.recimo da je sad dno 25 do 30 hiljada sljedeci top je 10x.sad se svi pitamo ko ce kupovat na cijeni od 250k.mozda ce fed kupovati da izveze visak novca van drzave a mozda nece niko i NEMORA ,zasto..
recimo da mujo, haso i sejo svojim fondovima napucaju jednu dionicu na milion prebacivanjem izmedju sebe na berzi.problm je sto tu vrijednost nemogu kesirat jer brokerske kuce imaju novca za samo 5 posto te vrijenosti.iako zamjene tu dionicu za druge opet nema dovoljno novca za kesiranje.ali ako nadju konekciju da tu dionicu koriste u realnomj ekonomiji samo je nebo granica.
s bitcoinom mozes danas kupit neke nekretnine,vozila,podizat karticama gotovinu i placat usluge,mozda za 2 godine mognes sa 100 btc recimo kupit bosnalijek.u pandemiji ,nestabilnim monetarnim uslovima i sl uslovima btc ima odlicne uslove za rast i manipulacije.
sto se tice ethereuma moze mu se dosta ovog prepist ali za mene je to vise blockchain mreza koja ce biti vrednovana na osnovu onoga koliko bude funkcionalna i bude donosila dobit svojim investitorima,vise o tome cu na drugom forumu jer rekoh za sad eth smatram tehnologijom u odnosu na btc
Iz ovog bi proizašlo da postoji neki algoritam koji ide po modelu x10 pa onda mala korekcija, pa x 10 pa mala korekcija i tako prema beskonačnosti eksponencijalni rast. A onda se ljudi samo prilagođavaju cijeni a ne cijena ljudima odnosno ponudi i potražnji. Pitanje je sad zašto bi se ljudi prilagođavali nekom zamišljenom grafiku? Mogu li i ja publikovati softwer Monypthon koj raste eksponencijalno i zadati ljudima da prate cijenu dok meni raste zarada u miljardama? Ne zvuči realno? Na bazi čega zaključak da raste x10 svako malo? Ne kontam ni ono da se njegovo algoritamsko kretanje pokriva marketingom a da tweetovi Ekona Muska nemaju veze. Kako nemaju kad Elon Musk tweetovima obara i pumpa dionice firmi na berzi u roku dan. Kaže, ne znam jedan dan da njegov pas jede pseću hranu te i te firme i sutra ta firma poraste 15 % bez ikakvog drugog razloga. Kaže da je kupio Bitcoin, on raste kao lud, kaže da nije oduševljen jer troši energiju-slijedi pad od 40%. Kako onda tweetovi nemaju veze, počelo je padati bukvalno u minutama nakon tweeta. Ja sam pročitao tweet vrlo rano, rekao sebi ovo će trenutno oboriti Bitcoin, otišao da vidim cijenu i on je već padao. Ne može se porediti zlato i Bitcoin, ono postoji hiljadama godina kao izvor stabilnosti u krizi i dokazano je hiljadu puta, Bitcoin postoji koju godinu nema iza njega nikakvih fundamenata, jedina baza za rast su pozitivna očekivanja i priče i pumpanja celebritija. Dakle ogromna volatilnost, nikava stabilnost. kako će u nestabilnim uslovima ljudi plaćati usluge kako kažeš kad glavni ideolog i promotor izjavljuje da Tesla NEĆE primati plaćanja za auta u Bitcoinima? Zamisli da npr mercedes prodaje svoj auto od 100 hiljada Eura i primi uplatu u Bitcoinima. A onda kad Bitcoin ovako padne, ispada da je Mercedes dobio 60 hiljada za proizvod koji vrijedi 100 hiljada. Nema šanse da takvo nešto postane sredstvo plaćanja. Uzmi da je Tesla odustao, odnosno Bitcoin. Uzmi da većina svjetskih Vlada ida na elektronsku valutu gdje im je Bitcoin samo smetnja. Već se najavljuje stroga regulacija što znači ili neka vrsta otežanog prometa ili zabrana Bitcoina. Promotor Musk je odustao, zašto, misliš da je to slučajno i da je tu odluku napisao sam, bez pritiska? Ucjenjivači koji su sabotirali ogromni naftovod u SAD tražili su isplatu ucjene u Bitcoinima. Slučajno. Kina zabranjuje transakcije u kriptovalutama. Slučajno? Sve u nekoliko dana, a mnoge druge zemlje najavljuju slične mjere. Po meni ovo je kiss of death ne samo za Bitcoin nego za sve kriptovalute, nazivi i tehnologija nebitni. Ko šta izvuče pokušaće bijeg u zlato i srebro. Neko će u dionice, međutim kako rekoh u SAD slijedi inflacija (pogledajte samo povećanje količine dolara u opticaju nakon Bidenovih trilionskih stimulacija) i otrežnjenje na berzi, prosječni P/E je preko 40 ali ima firmi i sa preko 100, Tesla npr preko 500. Tu slijedi ne korekcija nego pokolj u roku od sad pa max nekoliko mjeseci i odatle će se bježati u zlato i srebro i u sigurne dionice, roba, metali, farmacija, hrana, nekretnine (ali ne precijenjene) itd. U Evropi će biti blaže jer firme nisu toliko precijenjene. To je moje mišljenje ali i mnogih stručnjaka možda griješim. Ali zlatno pravilo o nedržanju jaja u istoj korpi vrijedi vječno.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

pogledaj par redaka unazad texyt na engleskom gdje navedeno da ce cijena btc trenutno stati oko 60k.mislis da je neko kupovao po tim cijenama nije.cekalo se pumpanje ethereuma kao najpopularnijeg i sa najvise novca investitora i u tom trenutko eth je bio izlazna vrata za unovcavanje btc.tad je pritisnut gumb za korekciju.twitovi i textovi poput kina brani i sl su samo uslijedili kao izgovor za korekciju.to je market manipulacija u segmentu tehnologije koja se tek razvija i jos je na spekulativnim nivoima i svako koristi priliku usljed jos neregulisanog trzista.kad rudarenje btc postane ekoloski opet ce musk da prodaje auta za btc.printanje dolara je i dovelo do exponencije cijene kriptovaluta a to printanje ide i dalje sve dok banke ne vrate kamate na depozite ako i kad
ako kazem da ce ratio izmedju btc i eth kretati otprilike sa 0.008 na 0.055 pa 0.12..0.10,...0.16 je li to programiran algoritam na koji se moze uticati na pojedinim mjestima ubacivanjem fiktivnih vecih kolicina naloga u sistem potraznje i ponude
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

da se razumijemo i ja nisam ljubitelj bitcoina jer je kao blockchain beskoristan ali neki blokchainovi koji se mogu razvijati mogu donositi dobru dobit

https://blockworks.co/analyst-james-wan ... s-in-2015/

dugorocne pretpostavke ????
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Kriptovalute

Post by brzi »

one wrote: 20 May 2021, 11:16 da se razumijemo i ja nisam ljubitelj bitcoina jer je kao blockchain beskoristan ali neki blokchainovi koji se mogu razvijati mogu donositi dobru dobit

https://blockworks.co/analyst-james-wan ... s-in-2015/

dugorocne pretpostavke ????
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
ja sam puno puta pitao ove cripto fanatike,.. kako će posjedovanje neke kriptovalute ostvariti prinos, donijeti vlasniku dividendu ili kamatu, nikad mi niko nije objasnio.
Kako mi hiljadu dolara u jastuku može donijeti prinos, nikako,.. mogu dobiti ili izgubiti na vrijednosti ali ni to ne ide u nedogled i nema svrhe.
Radije bi onda zakopao kg zlata.
Ja kao dobitnike vidim samo mjenjačnice isto kao i u casinu, kuća je uvijek dobra a ostali u prosjeku gube.
Mislim da mjenjačnice i rade sav marketing jer je to njihov interes.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

coinbase je iz garaze dogurao na wall street.
sta su uni,snx i dr tokeni nego dionice decentralizovanih novih mjenjacnica.
https://decrypt.co/resources/what-is-de ... change-dex
jednog dana mozda krenu putem coinbase.vrijeme brokera papira na zapadu prolazi sad to da rade rade algoritmi a cijela ekonomija ce se tokenizovat zato ce mjenjacnice bit dobar posao
http://www3.weforum.org/docs/WEF_Digita ... y_2021.pdf

recimo koja ce bit svrha javne poste kad budes dobivao komunalne racune na telefon i iste budes placao telefonom.ostaje im samo da raznose pakete a tu je privatna konkurencija jaka.koja ce biti svrha toliko poslovnica nekog osiguranja kad ti ubacis podatke svog auta u aplikaciju i ono ti ponudi najeftinije osiguranje bilo gdje iz eu.blockchainovi ce biti posrednici koji donositi procenat od koristenja itd itd...
Post Reply