Kriptovalute

one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

fds je bio 400 a bsnl 70 prije 15 godina, jpesr ima samo 20 posto proizvodnje koja nije iz uglja

mi zivimo trenutno u periodu kada mocne korporacije preuzimaju moc hoce svoje nacine poslovanja,svoje valute i dr .drzavama ce samo ostati da namecu sve vece poreze na nekretnine,dionice,religije i sve zivo da bi jos koliko toliko prezivjele.na zalost to ce nas dotuci jer necemo moci ni kupovati ni prodavati a da necemo biti zigosani digitalno tako da zavidim amisima.kripto je samo djelic te potpune digitalne tranzicije i nekih 50 tokena ce imati ulogu u tome.kad se pare printaju sve postaje ponzi.
kripto market se tek sad regulise u zapadnim drzavama a ko i ostali marketi zasnovani na novim tehnologijama su puni spekulacija i imaju svoje moderne i extravagatne muje ,sulje i sl. za razliku od ovih staromodnhi na sase
moje ocekivanje je da u sljedeca 2 bula tj za nekih 5 g vidim eth na 30,000 e i da ce oko te cijene prestati biti turbulentan.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Kriptovalute

Post by montypython »

Ne vidim kakve veze ima cijena FDS ili BSNL od prije 15-20 godina sa bilo čim, pa to upravo dokazuje moju tezu da nema veze koliko je Bitcoin vrijedio na počecima nego šta je na kraju. i još važnije koja je prava tvrda, intrinsic vrijednost firme a ne namaštana. Usput te cifre BSNL i FDS su sa samog kraja balona u 2007 i nisu relevantne ni za šta. Niti vidim koja je relevantnost za temu ni to da JPESR ima "samo" 20% proizvodnje koja nije iz uglja. JPEMR ima 100 % koja nije iz uglja i sad je maltene pred bankrotom upravo zbog toga. Njemačka ima polja vjetroelektrana i solara a sad joj fali energije-upravo zbog toga jer nema uglja. A ti posjedovanje uglja (za koji sa sad svi kolju, a još će i više) predstavljaš kao manu zato jer je to neko iz admistracije EU rekao (ili Greta). Usput, mislim da je postotak obnovljivih JPESR veći (možda 25% ili više i bez VE Podveležje) i da je u stvari jedan od boljih postotaka u Evropi da ne pominjem planove za nove HE i vjetroelektrane. Pri čemu ne znam šta želiš da kažeš, da mi moramo ukinuti ugalj-jer je neko tako rekao? Ti nekako polaziš od toga da sve ovo što se nameće, od klimatskih promjena i AI, digitalnih valuta-MORA da se radi. Istovremeno i kritikuješ kao "loše momke" i "braću Dalton" one koji to nameću a s druge strane konstantno promovišeš sve te njihove vrijednosti kao da si zaposlen kod Klausa kao PR.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

pa dodji onda malo u srednju bosnu da se nadises uglja sad je pravo vrijeme ima nas puno vise kojima je vaznije zdravlje nego tvoje dionice
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Kriptovalute

Post by montypython »

Pa ako je bitno zdravlje zašto je Energetska Zajednica I EU blokirala gradnju bloka 7 TE Tuzla koji ima mnogo modernije tehnologije I manje zagađenje od starih blokova koje je trebalo da zamijeni? Je li im to cilj da truju ljude ili šta? Ne pitaj dakle mene o zagađenju i zdravlju pitaj njih. Mada ne znam kakve to veze ima sa kriptom odnosno ovom temom. Možemo nastaviti na EPBiH.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... i_ostalo_m
.Nema razloga za bojazan da će kriptotržište nestati. Trenutni problemi nisu ni velika novost jer praktički od svog nastanka kriptovalute proživljavaju veće i manje, pozitivne i negativne šokove. Trenutno situacija izgleda posebno tmurno zbog velikog rasta cijena kriptovaluta u 2021., veće proširenosti, bolje integracije s tradicionalnim financijskim tržištima i intenzivnijim medijskim praćenjem.

Možda baš zbog toga što se više ne radi o sporednoj aktivnosti nekoliko tisuća zanesenjaka na svijetu, nego o preokupaciji milijuna ljudi, tržišnim kapitalizacijama u milijardama, desecima milijardi i stotinama milijardi dolara, situacija je gora nego ikada. Koliko ciklusa prevara i "iznenadnih događaja" kripto još može imati prije nego što potpuno izgubi povjerenje investitora, manjih i većih?

U ovom trenutku se više ne radi o tome kolika će biti cijena, iako su sve kriptovalute u dubokom minusu od početka godine. Radi se o kredibilitetu, povjerenju u institucije koje djeluju na tržištu, sigurnosti samih uloga investitora. Primjerice, još uvijek je nejasno kako će se tretirati kriptovalute ulagača koje se nalaze na kriptomjenjačnici i kakva prava ulagači po pitanju svojih kriptovaluta imaju prilikom bankrota kriptomjenjačnica.

Kada se situacija stiša i fallout bankrota FTX-a prestane, ostat će stara pitanja. Unatoč tome što se slične stvari događaju praktički od vremena nastanka kriptovaluta, zajednica danas nije ništa bliže rješavanju tih problema nego što je bila prije nekoliko godina.
Maroon
Posts: 28
Joined: 16 Sep 2021, 09:25

Re: Kriptovalute

Post by Maroon »

montypython wrote: 10 Nov 2022, 00:11 Da ne bude da se dešavaju važne stvari a da se na kaže ništa. Govorio sam ovdje ima par godina da je Bitcoin zajedno sa praktično čitavom kripto pričom, jedna velika Ponzi shema iza koje ne stoje nikakvi fundamenti i da će se sve srušiti kao kula od karata. Pročitali smo ovdje dosta priča i načitali se linkova o detaljima tehnologije, rudarenja, o tome da nisu svi isti da je bolji ovaj ili onaj npr Ethereum itd, da je u ovome budućnost, da je zlato prošlost i sl. Vjerovatno sam govoreći potpuno suprotno i protiv dominantnog trenda opet bio protumačen kao teoretičar zavjere. Namjerno se nisam javljao puno ni kad je padalo sa 60 i nešto hiljada dolara na 20 ak, da ne bi bilo protumačeno kao da nešto mudrujem, trijumfujem ili govorim "jesam li vam rekao" ali stvarno ne može se preskočiti. Evo par dana pada, i samo danas je palo 15 ak %. i to svi redom tako da je je pitanje koja je ustvari razlika, čak je Ethereum pao više zasad. Kakva je to imovina kad pada 15 ili 20 % za par dana na bazi par tweetova ili novinskog članka? Ili raste na sličan način? Koja je to vrijednost na bazi koje se zasnivao optimizam i obećavalo ljudima da će postati milioneri bez rada i da će cijena otići "to the moon"? Milioni ljudi, posebno mladih, izgubili su sve što su imali, neki spržili i ušteđevinu svojih roditelja a naletili su i mnogi koji nisu trebali, navodni stručnjaci. Nadam se da i vi niste među onima koji su pretrpjeli ogromne gubitke ili bar da niste puno uložili. Ili bar da ste na vrijeme izašli.
Šta misliš o tezi Marka Mossa da BTC nije kripto te da ga se treba posmatrati odvojeno, čak i kao robu?

https://www.youtube.com/watch?v=kLuBVzJuwsE
Regulus
Posts: 5
Joined: 14 Oct 2022, 14:04

Re: Kriptovalute

Post by Regulus »

Moguce je da cemo zabiljeziti mali rast u skorije vrijeme, mozda BTC da udari u 18500-19k prije novog retesta. Ovaj support oko 15400 se ispostavio solidnim na dnevnoj bazi, mada ocekujem da ce ga pokusati jos jednom probiti nakon sto lazno dotakne 18500 ili 19000, prije nego sto se odvojimo zauvijek od ovako niske cijene.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Kriptovalute

Post by montypython »

Pogledah taj video, međutim nisam oduševljen. Jeste Moss ima neke sasvim solidne videe ali ovaj po meni nije taj. Nisam čak pogledao kompletan ali vidim o čemu se radi. Izgleda mi kao ogromna produžena reklama za BTC iliti mamuzanje mrtvog konja. Mnogo je i netačnosti i nategnutih tvrdnji. Nije to ono nešto čime bi se izbjegle banke i kontrola jer se i može kontrolisati regulisati (zabraniti, ukinuti). Transakcije su preduge, naplaćuje se. Cijena samog bitcoina je strahovito volatilna itd isl. Postavlja se i pitanje zašto bih uopšte kupio nešto iza čega ne stoji nikakva vrijednost. Mogli bi onda trgovati i konzervama za pivo ako im ograničimo broj, ili školjkama itd. Dakle ostajem pri mišljenju da se radi o klasičnoj Ponzi shemi i da je vrijednost BTC nula samo će se najduže održati jer ima najviše uvučenih koji se bore da ne izgube sve, dakle ima najveću "inerciju". Možda se i varam, dopuštam, ali BTC mi jednostavno nije privlačan. Čak me ne bi čudilo da je lansiran upravo od Vlada i Centralnih banaka kao neka vrsta probe za digitalne valute. S druge strane sama tehnologija blockchain je interesantna i možda ima potencijala. Npr Peter Schiff (i njega pratim, jak ekonomista) smatra da bi se mogla iskoristiti blockchain tehnologija ako bi se potkovala zlatom, onda bi imali neku vrstu digitalnog zlata, jer bi se onda moglo trgovati i sa npr hiljaditim dijelom grama što je sada nemoguće.
Samo da napomenem da mi PM nešto slabo radi tako da mi npr moj odgovor na neko PM pitanje ostane u mom Outboxu (nema ga u Sent message tako da pretpost da nije ni otišao). Za one koji su mi u zadnje vrijeme pisali.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

skoro u svakoj drzavi gdje su braca dalton postavili vlast uspostavili su i opoziciju jer uvijek postoji veliko mnostvo koje se protivi vlasti i treba ga kontrolisati i nadgledati.tako i kod globalnog finansiskog sistema koji se stvara preko digitalnih eura ,dolara i sl. do konacno globalne hibridne digitalne valute,postojace veliko mnostvo nezadovoljno time i zato im je btc pripremljen kao opozicija
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

one wrote: 24 Dec 2022, 14:35 skoro u svakoj drzavi gdje su braca dalton postavili vlast uspostavili su i opoziciju jer uvijek postoji veliko mnostvo koje se protivi vlasti i treba ga kontrolisati i nadgledati.tako i kod globalnog finansiskog sistema koji se stvara preko digitalnih eura ,dolara i sl. do konacno globalne hibridne digitalne valute,postojace veliko mnostvo nezadovoljno time i zato im je btc pripremljen kao opozicija
neka vrsta sky aplikacije za sve one koji bi da izbjegnu nadolazeci sustav stvari
Post Reply