Kriptovalute

Post Reply
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

one wrote: 20 May 2021, 10:08 kako god nisam tehnicki potkovan .pitanje sta je ratio izmedju pojedinih coina algoritam ili blockchain
Ne postoji radio izmedju coina. Bitcoin je na jednoj mrezi, Ethereum na drugoj, i dosta drugih tokena je na istoj mrezi kojoj i Ethereum (ERC20 standard za tokene), i u sustini sami algoritmi za ogromnu vecinu tokena nemaju nikakve veze sa cijenom. To je jedino slucaj kod ovih koji se vezu za dolar ili nesto slicno, te je u tom slucaju u samu valutu 'ugradjeno' korigovanje, ali sto se Bitocina tice tu nema nicega.

Sam Bitcoin je beskoristan kao valuta jer nije uopste namijenjen za trgovanje u ovoj mjeri, radi ogranicenja koliko transakcija moze stati u blok i samog troska prilikom individualnih transakcija. Argumenat koji se pravi da je to kao 'zlato', store of value, se donekle moze primijeniti, ali je zlato nesto sto je zapravo korisno, i ograniceno u kolicini u samoj prirodi, tako da postoji sama potraznja za tim jer nema neke sanse da ce neko tek tako naci 10 tona zlata u svom dvoristu. A ima i upotrebu u elektronici, nakitu i sl.

Za Bitcoin je ova ogranicenost 'umjetna', tj ugradjena u samu valutu, i iako je u teoriji ovo zanimljivo rjesenje, niko ne garantuje da ce tako biti u narednim desetinama godina i slicno, mreza se vec mijenjala, i nema nekog garanta da ce ikakva cijena biti tu. A drugacije upotrebe osim decentralizovane razmjene nema.


Coinbase je dogurao gdje jeste jer su imali odlicnog foundera koji je napustio AirBnb i sigurne milione koje je imao u plati i dionicama i posvetio se ovome, i nakon 6-7 godina rada su dogurali gdje jesu. Uspjeli su demokratizovati i omoguciti svima da legalno i lagano kupe, posalju i prodaju kriptovalute. U sustini osim regulacije nemaju nikakvih rizika, i sto je veci bio hype i trgovanje, imaju vecu zaradu jer uzimaju proviziju na svaku trgovinu. A dnevno se stotine milijardi trguju, naravno da nije sve preko njih ali ako uzmu i mali procenat toga, eto im danasnje vrijednosti.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

kriptovalute se algoritamski tj programom krecu na kripto marketu.ako mislis da tih par mjenjacnica ima 1 trilion dolara koliko je vrijednost bila btc i jos 1,5 triliona dolara za druge coine po principu potraznje i prodaje varas se isto kao i banke koje imaju mzda 10 posto gotovine stednih uloga a ostalo su dale u kredite.postoji ratio tj odnos izmedju coina na marketu.nemoras opce trgovati sa flat valutom nego mozes trgovati tom razlikom u ratiu izmedju coina gdje dobivas veci broj drugih coina ako si dobro trgovao.ako si prije par dana 1 btc mijenjao kad je ratio bio 0.08 dobio si 12.5 eth ako si jucer stavio nalog kad je ratio bio 0.06 dobio si16.6 eth mislim da se nismo razumjeli jer ja govorim o marketu dok ti samo o blockchainu

dosta zlata danas ima laznog tj samo pozlata,onog trenutka kad su sateliti poceli snimati ispod zemlje sirovine zlato vise nije u ogranicenim kolicinama.iznenadio bi se kad bi znao gdje se trenutno neki ratovi vode jer su sateliti otkrili nalazista.oko bitcoina se u sustini slazamo sve sto on nije uspio moze drugi bitcoin bsv ali to je posebna prica
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

O kojem marketu pricas? Gdje je algoritam ili program koji govori kako se sta krece? Implementacija bitcoina, ethereuma i otprilike svake normalne kriptovalute je open source, tj. kod je javno dostupan na internetu i mozes vidjeti kako je sama valute implementirana.

Razmjene mogu imati nesto sto takodjer radi na samoj mrezi (npr Coinbase ima svoje bitcoin nodes, i slicno) na kojoj djeluju, radi potvrde i slicno, ali su cijene i samo kretanje totalno odvojene od same valute. Isto kao sto SASE uzme postotak pri tvojoj kupovini elektroprivrede, spajajuci prodavaca i kupca, isto tako i Coinbase (ili bilo koja druga razmjena) uzme svoj dio.

Te mjenjacnice nemaju to u svojim walletima, tj. ne moraju imati iznose koji se trguju, ali ako odes na coinmarketcap i vidis koliki je volume u 24 sata, citav taj iznos u toj valuti je razmijenilo ruke, znaci na samoj mrezi od te i te value se desio toliki ukupan promet, wallet A na B, B na C, C na D, F na G i tako milioni i milioni transakcija dnevno. Mjenjacnice moraju imati 100% depozita dostupnih u svakom trenutku, ako ja imam 1000 ETH na Coinbase, ako sada hocu withdrawal u parama ili to poslati nekome, ne treba nikakva najava ili nesto, to je u mom walletu i mogu kako hocu raspolagati time, ili cak poslati van coinbase na offline wallet ili bilo gdje.

Ne moras trgovati sa fiat valutom, to je tacno, ali se sve pretvara u dolare radi lakseg poimanja aktivnosti na mrezi, to sto neko kaze da je trgovano 200 milijardi bitcoina dnevno, ne znaci da je neko tolike pare dao. Nego je ukupno 3-4 hiljade bitcoina prometovano po transakcijama. A sami depoziti i podizanja su specificni za svaku razmjenu, ne mislim da svi to javni govore uopste ali je promet tu daleko manje jer niko ne stavlja i povlaci fiat nakon svake transakcije, nego je to obicno neki depozit, pa trgovanje, pa HOLD :D ili withdrawal, cash out nakon nekog perioda.
.nemoras opce trgovati sa flat valutom nego mozes trgovati tom razlikom u ratiu izmedju coina gdje dobivas veci broj drugih coina ako si dobro trgovao.ako si prije par dana 1 btc mijenjao kad je ratio bio 0.08 dobio si 12.5 eth ako si jucer stavio nalog kad je ratio bio 0.06 dobio si16.6 eth mislim
Imas li neki izvor za ove tvrdnje, jer ovo nije bas tacno, trgovanje jednim coinom nema veze sa drugim. O kakvom ratiu pricas uopste? BTC/coin x? To je takodjer za informativne svrhe, jer BTC je gigant i skoro sve druge value prate njegovo kretanje dugorocno, stoga se koristi kao referenca da se zna koliko je nesto vrijedno ili bezvrijedno.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Kriptovalute

Post by panzer »

investitor_ba wrote: 20 May 2021, 23:12
, ako ja imam 1000 ETH na Coinbase, ako sada hocu withdrawal u parama ili to poslati nekome, ne treba nikakva najava ili nesto, to je u mom walletu i mogu kako hocu raspolagati time, ili cak poslati van coinbase na offline wallet ili bilo gdje.

Taj novčanik je kao neka aplikacija? Je li pohranjena na lični uređaj ili je opet na nekom serveru?

I šta se konkretno podrazumijeva pod tim coinom kada se nekom šalje direktno?

Šta se šalje? Šifra nečega ili neki fajl? I kako osoba koja direktno zaprimi coin može otići na mjenjačnicu tj berzu da zamijeni ili unovči? Čime dokazuje da to posjeduje?

To su neka moja osnovna pitanja koja već duže vrijeme pokušavam da dokučim.
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

Wallet, tj. novcanik, moze znaciti vise stvari, ali nacelno predstavlja samo adresu, unikatan broj, poput 1FfmbHfnpaZjKFvyi1okTjJJusN455paPH.

Prilikom generacije ovog broja, "otvaranja walleta", proces se desava tako da dobijes dvije stvari: broj racuna/walleta i privatni kljuc. Kljuc predstavlja sifru ili digitalni potpis, sa kojom mozes dokazati vlasnistvo nad adresom, i time potpisati transakcije. Niko ne moze pogoditi tvoj potpis, ali moze verifikovati da si potpisao transakciju, jer radi na principu asimetricne enkripcije (lahko za potpisati, nemoguce za desifrirati).

Sam wallet ne mora postojati nigdje fizicki, generise se na osnovu odredjenih pravila i moze ih postojati prakticki neogranicen broj, i postoje razni nacini da se to napravi. To moze biti na nekom portalu, popit Coinbase, ili hardverski uredjaji, ili na svom racunaru preko neke aplikacije ili komande, i u sustini tada dobijes adresu i digitalni potpis.


Svako slanje podrazumijeva da ti kazes sljedece mrezi (pojednostavljeno):
- tvoju adresu
- iznos koji saljes
- adresu/adrese na koju saljes iznos
- digitalni potpis

Kad ovo odlucis da uradis, 'javis citavoj mrezi' da to hoces, i mreza verifikuje da li tvoja adresa ima tu kolicinu koju saljes i da li je potpis validan, i ako sve funkcionise onda ce se ta transackija ukljuciti u blok (kolekciju transakcija), i to je otprilike to. Posto je sve decentralizovano, svi ce nakon odredjenoh perioda (npr 20, 30 minuta) dobiti informaciju da se ova transakcija desila, i ako je ukljucena u jedan od blokova u blockchainu (blockchain je doslovno lanac blokova koji se nadovezuju jedan na drugi), onda neko ko prima moze biti relativno siguran da je taj neko ko je to slao to zapravo i odradio.

Ovaj proces je donekle drugaciji kad se radi na ovim razmjenama gdje se trguje, jer tu ima posrednik, pa tu bude ukljuceno i nekih privremenih adresa i posrednika u medjuvremenu (tipa ja prodajem 10 ETH, ti kupujes 10 ETH, marketplace ce poslati tih 10 ETH - mali free u sa adrese A na neka adresu C, i onda sa C poslati tebi na B), ali je proces van razmjena u sustini ovakav.

Primjer jedne ovakve transakcije: https://www.blockchain.com/btc/tx/b6fc0 ... 6baed01dfa

Tu se vidi ulazna adresa (3BfTTim7exvkt1Go3eTBuqp4z9AWfyg3mF), iznos (0.248 BTC), i ciljane adrese, i dole ispod ima broj potvrda i slicno.

Tako da se fizicki ne salje nista, nego ti samo 'javis svima' da si poslao xxx, sa svoje adrese na neku adresu, i nakon potvrde mreze, svi mogu vidjeti da je ta ciljana adresa od tebe dobila to, stoga ta osoba ako dalje hoce baratati sa time, moze.

U slucaju bankomata ili mjenjacnice, ti ces reci "ja sam vlasnik adrese B, evo moj digitalni potpis da to potvrdim", i posto je mreza decentralizovana svaka razmjena, bankomat, individualna osoba moze provjeriti koji je bilans adrese B jer su sve transakcije javne, i potvrditi da zapravo imas iznos koji tvrdis da imas.


Blockchain se moze pojednostaviti kao jedna velika tabela transakcija, eng. ledger, gdje ne postoji balans, nego samo sve transakcije koje su se ikad desile. Tako da mozes vidjeti historiju unazad (https://www.blockchain.com/btc/address/ ... usN455paPH), i vidjeti koliko je ukupno bilo priliva na adresu i odliva, sto predstavlja finalni balans koji neko ima. Ova adresa je u vlasnistvu FBI :D I svaka transakcija je doslovno javljanje citavoj mrezi da se desava nova transakcija, i kada clanovi mreze odluce da to prihvate (jer svi mogu vidjeti da imas taj iznos koji saljes), svi je dodaju na kraj te virtualne tabele, i to je to.
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Kriptovalute

Post by brzi »

Sve si fino objasnio..
Jučer sam konačno našao malo strpljenja da poslušam kako sistem funkcioniše i opet ostaje puno toga nejasno.
Naprimjer rudari se naplaćuju iz kopanja BTC-a do kojeg je sve teže doći i iz priloga koji daješ da bi tvoja transakcija bila odrađena.
Da bi se isplatilo držati toliku mrežu računara uključenim ta provizija ili prilog će morati rasti.
Dakle u jednom trenutku će postati skuplji od banke ukoliko želiš da tvoja transakcija bude odrađena u željenom roku.
Dalje sama transakcija bi bila vrlo jednostavno i brzo odrađena ali je namjerno zakomplikovana zbog sigurnosti pa sve to tako sporo ide.
Jedan blok svakih 10 minuta.
Puno je tu nejasnih i nerješenih stvari.
Sistem nije ni ekonomičan ni ekološki prihvatljiv.
Kad šaljem novac sa jedne banke na drugu, nisu sve banke zatrpane informacijom o mojoj transakciji.
Ovdje se ( koliko sam shvatio) bukvalno svaki računar u sistemu utrkuje da ulovi jedan blok i svi će osim jednog raditi uzaludan posao.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

https://www.tradingview.com/symbols/ETHBTC/

ovaj chart iskusni traderi su predvidjeli jos prije 6 mjeseci kako ce se kretati rati tj odnos btc i https://twitter.com/IamCryptoWolf/statu ... 08/photo/1
odnosi izmedju coina jos uvijek mislim da se krecu programski a na program se utice ubacivanjem fiktivnih kupovnih i prodajnih naloga.ako hoces da oboris market ubacis vecu kolicinu fiktivnihprodajnih i sljedeca tacka pada za btc je oko 25k ako ces jos nize 23k tj krece se po Fibonaccijev nizu
https://twitter.com/davthewave/status/1 ... 98/photo/2
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Kriptovalute

Post by one »

kako ce mjenjacnice imat 3 t dolara kad u cijeloj americi je u opticaju 2.5 t gotovine ako se nevaram da sam to vec negdje ovdje i postavio,osim toga bio sam u nekim sitacijama da sam morao cekat do priljeva novca.mnogi coini su airdrop ili fork coini i nemaju pokrice
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Kriptovalute

Post by brzi »

one wrote: 21 May 2021, 08:51 kako ce mjenjacnice imat 3 t dolara kad u cijeloj americi je u opticaju 2.5 t gotovine ako se nevaram da sam to vec negdje ovdje i postavio,osim toga bio sam u nekim sitacijama da sam morao cekat do priljeva novca.mnogi coini su airdrop ili fork coini i nemaju pokrice
Nemaju pokriće u fiat valuti.
I sigurno da postoji igra i manipulacija.
A tržišna je svakako fikcija, nigdje nema pohranjenih 1000 milijardi $ za npr. trenutnu tržišnu vrijednost BTC-a.
To je ko kod nas kad na Sase sa par dionica prometa promjeniš tržišnu vrijednost emitenta za 20%. :lol:
investitor_ba
Posts: 119
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Kriptovalute

Post by investitor_ba »

one wrote: 21 May 2021, 08:35 https://www.tradingview.com/symbols/ETHBTC/

ovaj chart iskusni traderi su predvidjeli jos prije 6 mjeseci kako ce se kretati rati tj odnos btc i https://twitter.com/IamCryptoWolf/statu ... 08/photo/1
odnosi izmedju coina jos uvijek mislim da se krecu programski a na program se utice ubacivanjem fiktivnih kupovnih i prodajnih naloga.ako hoces da oboris market ubacis vecu kolicinu fiktivnihprodajnih i sljedeca tacka pada za btc je oko 25k ako ces jos nize 23k tj krece se po Fibonaccijev nizu
https://twitter.com/davthewave/status/1 ... 98/photo/2

Pa ovo prvo je samo obicni trenutni ratio na osnovu trzisnog stanja. Isto kao npr USD/EUR i slicno. Mozes naci radio izmedju dva broja uvijek :D Naravno da BTC ima efekta na ovo sve jer kako sam gore napisao gigant je, ako BTC padne, pada i ETH, ne radi veze izmedju njih, nego radi panic buy/sell, trzista, svi kontaju pada pa da prodam dok je high, i slicno. Mreze su totalno odvojene i ako si gledao prije par godina ratio je bio drugaciji, nije fiksan nego samo odrazava trenutno stanje.

Ovu trokuti sa tweetova su popularni na redditu, technical analysis i slicno. To ne drzi vodu nikako jer od milion ljudi naci ce se neko ko ce uspjesno predvidjeti rast ili pad, a samo trziste je bukvalno random i nema nista urodjeno sto moze reci kako ce se sta kretati. Ako su sigurni u ovo neka idu all in, ne objavljuju info na twitteru i postanu milijarderi preko noci.

Computational finance je citavo polje koje pokusava naci vezu iza prijasnjih kretanja na trzistu i naci najbolje funkciju koja to opisuje, kako bi mogli predvidjeti sta ce se desiti u buducnosti. I to je nenormalno tesko cak i za normalna trzista koja su daleko daleko normalnija od kripta, jer dosta stvari utice na valute i GDP i slicno (nezaposlenost, kamate i slicno), a za BTC je Elon Musk najveci market mover.
Post Reply