Namjenska industrija

montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Namjenska industrija

Post by montypython »

proleter wrote:Glede ove teme ja imam dva pitanja :

1. Koliki idiot je trebalo biti pa da se 49 % vojne (zašto koristiti komunistički izraz namjenska?) industrije da za certifikate u velikoj privatizaciji ????
1. Zašto Vlada FBiH dokapitalizacijama nije izbacila ove kriminalce iz ZIF-ova iz igre, jer nitko ni kinte ne bi dao ih prati, pa da dijeli dividende i dalje podiže ovaj sektor?
A ko ih sprečava da i sad dijele dividendu? To je samo Fadilova nebuloza, jedna u nizu. To što nisu dijelili (a ne znači da neće) je upravo odluka iz Vlade a ne iz ZIFova. I zašto je namjenska/vojna industrija u rukama Vlade sigurnija? Pa najveći kriminalci i jesu u Vladi i okolo. Sj....i su rudnike, JPESR, željeznice, FDS, Energoinvest Hidrogradnju, avioindustriju,.... i sad su kao specijalno talentovani za vojnu industriju. Ni ovo što je do sada krenulo nije rezultat rada nekakve Vlade nego par pojedinaca i konjukture na tržištu. Ništa Vlada ne "diže" samo su zinuli na pare kao i obično. Trebalo bi privatizirati i ovo što sad ima Vlada, samo ih koči. Upropastili su sve što je u njihovim rukama. I šta je "izbacivanje dokapitalizacijom" ako ne kriminal. U ZIFovima sigurno ima svašta u vrhu, ali tako bi se ustvari "izbacili iz igre" i mali dioničari, građani penzioneri desetine hiljada njih.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Namjenska industrija

Post by proleter »

montypython wrote:
proleter wrote:Glede ove teme ja imam dva pitanja :

1. Koliki idiot je trebalo biti pa da se 49 % vojne (zašto koristiti komunistički izraz namjenska?) industrije da za certifikate u velikoj privatizaciji ????
1. Zašto Vlada FBiH dokapitalizacijama nije izbacila ove kriminalce iz ZIF-ova iz igre, jer nitko ni kinte ne bi dao ih prati, pa da dijeli dividende i dalje podiže ovaj sektor?
A ko ih sprečava da i sad dijele dividendu? To je samo Fadilova nebuloza, jedna u nizu. To što nisu dijelili (a ne znači da neće) je upravo odluka iz Vlade a ne iz ZIFova. I zašto je namjenska/vojna industrija u rukama Vlade sigurnija? Pa najveći kriminalci i jesu u Vladi i okolo. Sj....i su rudnike, JPESR, željeznice, FDS, Energoinvest Hidrogradnju, avioindustriju,.... i sad su kao specijalno talentovani za vojnu industriju. Ni ovo što je do sada krenulo nije rezultat rada nekakve Vlade nego par pojedinaca i konjukture na tržištu. Ništa Vlada ne "diže" samo su zinuli na pare kao i obično. Trebalo bi privatizirati i ovo što sad ima Vlada, samo ih koči. Upropastili su sve što je u njihovim rukama. I šta je "izbacivanje dokapitalizacijom" ako ne kriminal. U ZIFovima sigurno ima svašta u vrhu, ali tako bi se ustvari "izbacili iz igre" i mali dioničari, građani penzioneri desetine hiljada njih.
Mislim da ovakvo osjetljivu, stratešku industriju ni po koju cijenu nije trebalo davati u privatizaciju certifikatima, ne uopće jednog dana. Ima li neko informacije je li vojna industrija u Srbiji i Hrvatskoj privatizirana, ne mislim na proizvodnju kapisli za privredne eksplozive ili lovačku municiju? WBR-ovi , haubice, samohotke?
A što se tiče dividende, sada skoro 50 % moraju davati fondovima, u najvećem broju. Od tih novaca bi mogli podizati druge firme iz ove branše, kao na primjer BINAS, koji se pati na ivici opstanka.
Mislim da je načinjena velika glupost, mada zbog složenosti odnosa u zemlji, podijeljenost, ovo izgleda nerealno, priznajem.
Last edited by proleter on 03 Mar 2017, 09:28, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

Valjda je bilo zamišljeno da građani preko fondova budu i suvlasnici dobrog dijela firmi u BIH pa i namjenske industrije ali je po običaju krenulo na drugu stranu. Većina je ostala i bez tog vlasništva.

Imajući u vidu da je šteta propustiti priliku da se novčano pomognu ostale firme koje bi mogle nastaviti sa predratnom proizvodnjom, osim podjele dividende, ono što preostaje je da ove firme koje imaju dobar akumulirani kapital dokapitaliziraju firme koje trenutno pokušavaju stati na noge.

Nisam siguran da bi mogli dati neku vrstu kredita jer novi zakonski propisi nisu baš naklonjeni kreditima i pozajmicama direktno između firmi.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Namjenska industrija

Post by montypython »

Ne znam za Srbiju i Hrvatsku ali vani je većina firmi koja proizvodi naoružanje privatna. Ono što se u nas proizvodi zasad, nije neka supermoderna tehnologija da bi zahtjevala tajnost. U slučaju rata ionako bi u slučaju nesaradnje država rekvirirala sve resurse. Za vrijeme drugog svjetskog rata Njemačka je sve glavne potrebe i narudžbe realizovala od privatnih firmi, Krupp, Thyssen i sl. Oružje i municija je roba kao i svaka druga i država tu samo smeta. Pogotovu ovakva. Jedino može početi zapošljavati uhljebe za savjetnike i marketing stručnjake. Sinoć sam slušao Džindića, kaže da su i one lošije firme na putu oporavka. (Usput mislim da je jedan od sposobnijih ministara). Dokapitalizacija u našim uslovima obično nije ništa drugo nego pljačka. Igman npr može od godišnje dobiti napraviti kompletnu novu fabriku ako hoće dakle ne treba tu pomoć nego samo da ih se pusti. Ponavljam ko im brani da podjele dividendu. Ko brani državi da smjesta pomogne slabijim firmama? Slabije i nemaju dobit ne moraju dijeliti dividendu "zlim" fondovima. Šta smeta što su i fondovi vlasnici? Evo npr BIG ima 35 hiljada dioničara, i ja sam jedan od njih. i ti sad misliš da ne treba dijeliti dividendu u ono što je vlasništvo građana (dobrim dijelom) nego bi trebalo da je sve državno da ide u budžet da oni mogu kupovati službena auta od 200 hiljada KM???
Ko nije slušao sinoć kratki intervju Džindića, poslije sajma negdje (neka arapska zemlja) potpisano je mnogo ugovora a on misli da se za vrlo kratko vrijeme prihodi mogu i udvostručiti.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Namjenska industrija

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Ne znam za Srbiju i Hrvatsku ali vani je većina firmi koja proizvodi naoružanje privatna. Ono što se u nas proizvodi zasad, nije neka supermoderna tehnologija da bi zahtjevala tajnost. U slučaju rata ionako bi u slučaju nesaradnje država rekvirirala sve resurse. Za vrijeme drugog svjetskog rata Njemačka je sve glavne potrebe i narudžbe realizovala od privatnih firmi, Krupp, Thyssen i sl. Oružje i municija je roba kao i svaka druga i država tu samo smeta. Pogotovu ovakva. Jedino može početi zapošljavati uhljebe za savjetnike i marketing stručnjake. Sinoć sam slušao Džindića, kaže da su i one lošije firme na putu oporavka. (Usput mislim da je jedan od sposobnijih ministara). Dokapitalizacija u našim uslovima obično nije ništa drugo nego pljačka. Igman npr može od godišnje dobiti napraviti kompletnu novu fabriku ako hoće dakle ne treba tu pomoć nego samo da ih se pusti. Ponavljam ko im brani da podjele dividendu. Ko brani državi da smjesta pomogne slabijim firmama? Slabije i nemaju dobit ne moraju dijeliti dividendu "zlim" fondovima. Šta smeta što su i fondovi vlasnici? Evo npr BIG ima 35 hiljada dioničara, i ja sam jedan od njih. i ti sad misliš da ne treba dijeliti dividendu u ono što je vlasništvo građana (dobrim dijelom) nego bi trebalo da je sve državno da ide u budžet da oni mogu kupovati službena auta od 200 hiljada KM???
Ko nije slušao sinoć kratki intervju Džindića, poslije sajma negdje (neka arapska zemlja) potpisano je mnogo ugovora a on misli da se za vrlo kratko vrijeme prihodi mogu i udvostručiti.
:o :shock: :roll: :?:
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Namjenska industrija

Post by proleter »

montypython wrote:. Šta smeta što su i fondovi vlasnici? Evo npr BIG ima 35 hiljada dioničara, i ja sam jedan od njih. i ti sad misliš da ne treba dijeliti dividendu u ono što je vlasništvo građana (dobrim dijelom) nego bi trebalo da je sve državno da ide u budžet da oni mogu kupovati službena auta od 200 hiljada KM??? .
Izvinjavam se, šta si ti ili bilo koji dioničar fondova do sada imao od toga što su oni dobijali dividende od bilo koga? Ko je osim DUF-ova i uposlenika u fondovima imako ikakvu korist od njih?
Jesam doduše ja i oni koji su prije 10 godina izletili iz njih po kakvoj-takvoj zaradi 8(na nekima i lijepoj za današnje uslove).
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Namjenska industrija

Post by montypython »

Tu da ima neke pameti u Vladi kao što nema, lako bi se postigao neki sporazum. Npr da fondovi poguraju ove slabije firme koje još nisu potpuno stale na noge (ima sigurno nekih starih dugovanja npr za plate ili doprinose koja opterećuju poslovanje) pa čak i dokapitalizacijom ako baš mora, a da Vlada kao većinski dioničar ne koči isplatu dividende tamo gdje dobiti ima. Sve će ove firme imati dobit za par godina i sumnjam da bi fondovi odbili ovakav deal. Sam Novalić je rekao ima pola godine da su uspjeli postići saradnju s fondovima oko SOSORa npr i da baš zahvaljujući toj saradnji ide nabolje u SOSORU. (samo što ja taj napredak baš ne vidim zasad) Zašto to ne bi bilo moguće i u vojnoj industriji koja ima tolike potencijale. Mislim da je loptica na Vladi. Sam Fadil je izjavio otprilike (po sjećanju) da kao nisu isplaćivali dividendu na Igmanu da ne bi dobili i fondovi. To je glupa izjava i definitivno pokazuje koliko je ograničen. On fondove posmatra kao strano tijelo umjesto da ispravi nezakonitosti u njima a onda iskoristi njihov potencijal koji je velik. Sposobniji čovjek bi to riješio kompromisnim rješenjem.Od Fadila ne očekujem ništa ali rekoh u Džindiću ima neki potencijal ali vidjećemo. I ruku na srce da se ne zaboravi, prve korake i neke uspjehe ovdje postigao je još Trhulj
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Namjenska industrija

Post by proleter »

montypython wrote:Tu da ima neke pameti u Vladi kao što nema, lako bi se postigao neki sporazum. Npr da fondovi poguraju ove slabije firme koje još nisu potpuno stale na noge (ima sigurno nekih starih dugovanja npr za plate ili doprinose koja opterećuju poslovanje) pa čak i dokapitalizacijom ako baš mora, a da Vlada kao većinski dioničar ne koči isplatu dividende tamo gdje dobiti ima. Sve će ove firme imati dobit za par godina i sumnjam da bi fondovi odbili ovakav deal. Sam Novalić je rekao ima pola godine da su uspjeli postići saradnju s fondovima oko SOSORa npr i da baš zahvaljujući toj saradnji ide nabolje u SOSORU. (samo što ja taj napredak baš ne vidim zasad) Zašto to ne bi bilo moguće i u vojnoj industriji koja ima tolike potencijale. Mislim da je loptica na Vladi. Sam Fadil je izjavio otprilike (po sjećanju) da kao nisu isplaćivali dividendu na Igmanu da ne bi dobili i fondovi. To je glupa izjava i definitivno pokazuje koliko je ograničen. On fondove posmatra kao strano tijelo umjesto da ispravi nezakonitosti u njima a onda iskoristi njihov potencijal koji je velik. Sposobniji čovjek bi to riješio kompromisnim rješenjem.Od Fadila ne očekujem ništa ali rekoh u Džindiću ima neki potencijal ali vidjećemo. I ruku na srce da se ne zaboravi, prve korake i neke uspjehe ovdje postigao je još Trhulj
Ja ne mogu da vjerujem da ti nakon 15 godina aktivnog sudjelovanja u ovome svemu i kao dioničar fondova ne znaš da fondovi NE SMIJU ulagati ni u šta osim vrijednosne papire.
Kako bi fondovi "pogurali" posrnule firme?
I nisi mi odgovorio kakve si koristi kao dioničar fondova do sada imao, ako ih nisi na vrijeme prodao?
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Namjenska industrija

Post by Sitna buranija »

:shock:
Monty, gledam a ne vjerujem šta čitam. Pa jebo te, ipak si ti inženjer, hajde uključi malo te vijuge pa onda pročitaj šta si napisao. Kakvi ba fondovi i isplata dividende njima? Šta ti imaš od toga? Nije fond od onoga ko ima vlasništvo nad njim nego od onoga ko ima kontrolu nad njim. Kakva ulaganja fondova? Pa oni prodaju BHT za siću da bi kupili Ozon i slične ublehe po 7-8 puta većoj cijeni od knjigovodstvene vrijednosti, a sve da bi izvukli pare svih dioničara samo u džepove pojedinaca koji ih drže pod kontrolom. Da si ovo pisao '04.-'05. pa hajde, ali danas? :roll:

I da znaš, taj tvoj vrli Džindić kojeg iskivaš u zvijezde je Fadilov prvi čovjek, desna ruka, poslovni partner u zajedničkoj firmi, a bio mu je finansijski direktor u firmi iz koje su obojica istjerani. Fadilova izjava za dividendu Igmana je išla u kontekstu "kada je Igman bio u problemima, finansijsku injekciju je dala vlada kao pomoć, a fondove je bolila neka stvar za Igman, a sada kada je Igman zahvaljujući vladi i njenim parama stao na noge, sada nas boli neka stvar za fondove".
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Namjenska industrija

Post by montypython »

proleter wrote:
montypython wrote:. Šta smeta što su i fondovi vlasnici? Evo npr BIG ima 35 hiljada dioničara, i ja sam jedan od njih. i ti sad misliš da ne treba dijeliti dividendu u ono što je vlasništvo građana (dobrim dijelom) nego bi trebalo da je sve državno da ide u budžet da oni mogu kupovati službena auta od 200 hiljada KM??? .
Izvinjavam se, šta si ti ili bilo koji dioničar fondova do sada imao od toga što su oni dobijali dividende od bilo koga? Ko je osim DUF-ova i uposlenika u fondovima imako ikakvu korist od njih?
Jesam doduše ja i oni koji su prije 10 godina izletili iz njih po kakvoj-takvoj zaradi 8(na nekima i lijepoj za današnje uslove).
Slažem se u vezi isisavanja dividende kroz DUFove, ta naknada je strašna devijacija ali upravo je Vlada kriva što se to dopustilo. O tome pričam već godinama. Međutim da ZIFovi nisu uzimali dividendu od firmi iz portfelja namirivali bi DUFove prodajom dionica firmi iz portfelja a nisu morali (bar ovi jači) pa je zato glavnina portfelja sačuvana. Tako su mali dioničari ipak sačuvali većinu svoje imovine. A da je moglo mnogo bolje moglo je. Btw prodavao sam i ja BiGa davno nekad od 20 do28. (uz zaradu od nekoliko stotina%), druga je stvar da sam poslije i dokupio po vrlo niskim cijenama. I nije dividenda jedini način zarade, podsjećam da je npr BiG bio 1,7 nema ni par mjeseci a danas je 2,55. To je zarada od preko 50% . Oni samo IZGLEDAJU neatraktivno. A mislim da je ovo tek početak. Treba se sjetiti da je nedavno išlo u milionima kom po 6,5, ne bez razloga. Fondovi se moraju staviti u funkciju da berza proradi. Izvinjavam se što sam malo off topic.
Post Reply