Namjenska industrija

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Namjenska industrija

Post by Damirko »

Evo danas opet Pretis ode gore.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

“Kada je riječ o namjenskoj industriji plan za 2019. je bio promet od 304 miliona KM. Do kraja godine prebacili smog a za za pet miliona KM. Istaknuo bih među nekih osam firmi koje su u većinskom vlasništvu Vlade FBiH prvenstveno Igman Konjic koji je prebacio za 20-ak miliona KM prometa u odnosu na planirani. Pretis prvi put prelazi 50 miliona KM ukupne realizacije. Tu je i Unis Ginex koji je redovno blizu 40 miliona KM. Dvije firme koje će prvi put imati realizaciju od oko 15 miliona KM su Binas Bugojno i BNT TMiH Novi Travnik. Po prvi put obje firme posluju pozitivno i nisu gubitaši. Sve firme isplaćuju plaće poreze i doprinose što do sada nije bio slučaj”, kazao je Džindić.

Spomenuo je i sarajevsko preduzeće Zrak koja će imati promet od pet miliona KM i pored svih problema iz prethodnog perioda, tužbi radnika, protesta, presuda, blokada računa.

“Jedino nam u jednom blagom zaostatku ostaje firma TRZ Hadžići, dakle njihova realizacija nije pretjerano velika. Ali smo i u toj firmi uspjeli napraviti jedan iskorak vezano za razvoj ručnog bacača koji naravno treba proći još dodatne analize i potrebe na tržištu da vidimo u kojim formatima treba buduće trasirati proizvodne kapacitete za tu liniju. U 2019. firma Vitezit, firma koja je potpadala u namjensku industriju otišla u stečaj. Dakle mi smo u ove četiri godine pokušali da animiramo, da pomognemo kroz grantove, subvenciju, podršku odgovarajućim projektima, ali nismo uspjeli. Na kraju smo se opredijelili da se pokrene stečajni proces, da se ne bi pravili dodatni gubici”, kazao je Džindić.

Upitan u koje zemlje su iz BiH izvezeni proizvodi namjenske industrije, Džindić kaže da imaju određene poslovne tajne da ne šire informacije u koje zemlje se izvoze proizvodi, ali je otkrio da je izvezeno u 40-ak zemalja iz cijelog svijeta.

“Za većinu firmi iz namjenske industrije 2020. godina je već puna i rezervisana, radimo na novim linijama, na tehnološkom proširenju, na proširenju asortimana. U ove četiri godine smo imali strateški plan, a tu je spadala haubica iz BNT TMIH Novi Travnik, zatim projektili dugog dometa proizvedeni u Pretisu, posebne vrste metaka iz Igmana, proizvodne kapisle iz Ginexa, po novim direktivima iz EU. Radili smo na povećanju produktivnosti u svim firmama, radili smo na inžinjerskom i tehnološkom poboljšanju linija i proizvoda. Napravili smo dobru pripremu, preko tzv. X-matrice napravili smo alat za kontrolu nadzora i upravljanja svih projekta u namjenskoj industrije. Sa novom metodom smo htjeli da centrala baza upravljanja informacijama bude Direkcija za namjensku industriju. Imat ćemo potpunu kontrolu svake pojedinačne aktivnosti u firmama namjenske industrije, kako ne bi došli u situaciju da se na kraju godine pitamo zašto neki projekat nije uspio”, kazao je Džindić.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Namjenska industrija

Post by inversor »

" Pretis prvi put prelazi 50 miliona KM ukupne realizacije". Otkud mu ovaj podatak? Ako je ovo istina onda bi zarada po dionici uz istu profitnu maržu za prethodnu godinu bila preko 2. Dvije godine zaredom već EPS iznad 1,7 a cijena 6,00 KM. Moram priznati ja sam kupio nešto sitno.
Što vi ostali mislite kakva je perspektiva ove firme.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

Sad se tu može vagati između Pretisa i Igmana.
Igman je nekako stabilniji ali Pretis može donositi enormne zarade. I tu treba vidjeti potencijalna ulaganja jer mi se čini da Pretis tek treba da počne da ulaže pošto su ga očerupali dok Igman nema tolike potrebe za novim ulaganjima.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

Igman prvi preliminarni rezultat objavio. 143 miliona prihoda a dobit još ne znamo. Trebalo bi da tu ima efekta od bar par miliona KM čiste dobiti novog pogona.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Namjenska industrija

Post by adnan1987 »

inversor wrote: 13 Jan 2020, 10:20 " Pretis prvi put prelazi 50 miliona KM ukupne realizacije". Otkud mu ovaj podatak? Ako je ovo istina onda bi zarada po dionici uz istu profitnu maržu za prethodnu godinu bila preko 2. Dvije godine zaredom već EPS iznad 1,7 a cijena 6,00 KM. Moram priznati ja sam kupio nešto sitno.
Što vi ostali mislite kakva je perspektiva ove firme.

......zatim projektili dugog dometa proizvedeni u Pretisu....

Ozbiljan pristup ovome kompaniju može u kratkom vremenu vinuti u visine.
panzer
Posts: 11805
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

Pretis je puno složeniji tehološki sistem a po svemu sudeći tek je krenuo da se diže i tu će trebati dosta ulaganja. Mada i ovo što su do sad postigli je odličan rezultat.
I ima puno nedoumica oko raketnog goriva.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Namjenska industrija

Post by ummet »

Re: Panz
I ja mislim da je bolje ući u Pretis nego u Igman.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Namjenska industrija

Post by inversor »

https://manager.ba/vijesti/igmanu-i-pre ... TUN1ME7SC0

Jos dobrih vijesti za namjensku industriju, posebife za igman I pretis
Post Reply