Namjenska industrija

panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

novi wrote: 21 Apr 2024, 12:36 Ako slučajno imaš broj od Enise ili ''enesa'' pošalji, samo da ga pitam za mišljenje - hvala
Ja bih volio da se KOMVP umiješa u svoj posao pa zatraži broj od enisa i enesa.

Ne radi njih samih, jer možda bi se svako od nas okoristio na isti način, nego da se pokaže da treba konačno početi sankcionisati očite primjere zakonski zabranjenih radnji.
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Namjenska industrija

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 21 Apr 2024, 07:27 Ma ne govorimo o tome.
Ima stotinu ostalih emitenata koji bi trebali biti zanimljivi ljudima pa se niko ne češe.

Ovdje je situacija takva da je drugarici enisi u februaru bilo dosadno , nema snijega ne ide na skijanje, ne zna šta da radi sa parama pa reče: hajde da kupim dionica za 300.000 KM ali ne znam šta ću pa da pregledam dešavanja.
I onda malo pregleda videa sa bubovima u ukrajini i vidi da tamošnji front prepun rupa od granata pa pomisli mora da Pretis dobro radi pa će kupiti te dionice.

A sasvim slučajno fondovi masovno prodaju te dionice i sasvim slučajno samo po 8,5 KM po fiksnoj cijeni.

I sasvim slučajno se nakon mjesec dana pojavi kupac sa 15 miliona KM( inače na ovoj berzi je 15-20 miliona normalna stvar) i sasvim slučajno, ona sjedila pri kompjuteru gledala šta se dešava na berzi( gdje nema ni jedne transakcije to jutro) pa reče mogla sam staviti na prodaju svojih 35.000 po 10,2 KM ,ne vjerujem više u poslovni potencijal Pretisa.

Enisu smo jedino primjetili i to slučajno jer je normalna stvar da starije žene trguju dionicama za nekoliko stotina hiljada KM, a gdje su ostali enesi koji " prate kako firme dobro posluju" pa hitno kupuju za 20-50-100.000KM.
Gospođa Enisa živi prekoputa Pretisa, i kao poslovna žena vrlo je izvjesno imala insajderske info iz fabrike.
Zakon kaže da je to zabranjeno.
Ja ne mislim da bi bilo ko na forumu ignorisao takvu povlaštenu informaciju i ostao izvan toga, osim ako nema para.
A obzirom na novinske članke iz marta, ne bi trebalo biti suviše teško odbaciti takvu optužbu, jer je informacija o zainteresiranosti velikog investitora za ulazak u vlasništvo bila javno objavljena.

Uostalom, mozda je namjerno i data takva stura vijest za medije, gdje se daje kljucna informacija: namjera ulaska u suvlasnistvo.
I onda vise nema osnove za optuzbe o koristenju povlastenih informacija.
Kupovala je od te vijesti do određenog datuma za iznos koji je dala svom brokeru. Broker je obavjestava da postoji klijent koji je spreman da kupuje po toj nekoj cijeni. Ona kaze yes.
Desavalo se i meni sa Bosnalijekom.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

Možda i živi preko puta ali ne vjerujem da u slobodno vrijeme sjedi u večernjiim satima ispred portirnice pa joj portir ispričao tračeve.
Ove stvari ne zna ni portir a vjerovatno skoro niko u firmi.

U mom opisanom scenariju nema ni jedne slučajnosti i nije kupovala u martu nego 7. februara. Nije slučajno neki mujićki fond taj dan izbacio na prodaju tačno 35.000 komada.

Opet kažem nemam ništa protiv toga što se neko okoristio insajderskom informacijom ali ovo je više od toga i KOMVP bi morala pokrenuti istragu
Truba
Posts: 364
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Namjenska industrija

Post by Truba »

Svi smo mi Enisa
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Namjenska industrija

Post by slavuj »

Truba wrote: 22 Apr 2024, 17:06 Svi smo mi Enisa
Ti možda.Pogotovo ako imaš najmanje nekoliko miliona uloženih u dionice na SASE i tzv INvesticijskog savjetnika ,bliskog ulagačima u turizam,kako tu još uvijek nedirnutu skupinu naziva Glavna urednica.I ako ti se desi da ti na račun padne nekoliko dasetina hiljada a da ne znaš ništa od kuda!Naravno,zovu te samo kad to treba rasporediti.
A kada su dionice UNPR u pitanju,ja sam u desetom mjeseco 2022.kupio 500 dionica po 8 km i od tada pratio ovu dionicu.Nisam htio prodati po onih 8.5 km a nisam htio ni kupiti po toj cijeni.Dugo se cijena na SASE nije bitno mijenjala,nije ni bilo neke veće prodaje.A onda se neko iz nekog fonda sjetio da bi mogao prodati nešto,za pijace.Dobri investicijski savjetnik je to predvidio,izdao nalog i kupio onih tridesetakhiljada što je.nešto kasnije,vlasniku računa donijelo bar nekoliko desetina hiljada,ovisno o aranžmanu!
Onaj Goran iz Ozona kaže da o trgovini dionicama ne zna ništa,sve za njega rade brokeri!
To otprilike tako funkcioniše!
carrot
Posts: 118
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Namjenska industrija

Post by carrot »

Je li moguće da je samo 116 dioničara Pretisa i 40 Igmana? (Na zvaničnoj stranici SASE ne piše koliki je procenat free float.)

Jasno mi je da dio ulagača učestvuje kroz fondove, ali ako bi stvarno svi pojedinačni vlasnici Igmana zajedno na sjednici stali u jednu učionicu, to znači da ne postoji gotovo nikakav interes individualnih investitora u državi za ove emitente. Ne sumnjam da su jedan od razloga za taj nivo entuzijazma upravo ovakve kupoprodajne situacije na berzi…
Truba
Posts: 364
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Namjenska industrija

Post by Truba »

svi smo mi potencijalna enisa
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

No, sada se sve mijenja jer se isporavlja da je pravi kupac dionica kompanija Sikto, registrovana u Sarajevu, na adresi Maglajska 1, piše BiznisInfo.ba. Naime, oni su interno obavijestili dioničare da su oni kupili spomenuti udio u obje kompanije.

Kako su naveli, kupili su 1.403.341 dionice Pretisa, što iznosi oko 33 posto dionica vogošćanskog giganta.

Također, navode da sada imaju 37 posto dionica Pretisa. To se poklapa sa podacima iz registra u kojem se navodi da novi vlasnik ima upravo 37 posto dionica, o čemu je BiznisInfo.ba već pisao, što znači da je već držao 4 posto dionica Pretisa.

Ista kompanija ja obavijestila dioničare Binasa da je preuzela oko 23 posto dionica ove kompanije.

Firma Sikto je osnovana prošle godine u Sarajevu, a registrovana je za iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup, prema podacima iz baze Dun & Bradstreet BiH.

Prema ovim podacima, vlasnik firme Sikto je kompanija Mann Holding s.r.o. iz Češke Republike.
Sebastián Kellermayr
kao da mi je ovaj poznat iz nekih "čeških" kupovina Bosnalijeka ali nisam siguran.


Edit: nije bosnalijek ali je vezan za mujin BLBH i ALPENLAND.

Znači sutra mogu prodati još skuplje nekom pravom strancu i tako izvući pare iz BIH i oštetiti fondove za 10-15 miliona KM, u zavisnosti od sljedeće prodajne cijene
grovnica
Posts: 51
Joined: 06 Jul 2020, 19:40

Re: Namjenska industrija

Post by grovnica »

https://foaf.sk/firmy/706296

MUJO SELIMOVIĆ
Sagrdzije 58 Sarajevo
Prepojenie cez :
Mann Holding s. r. o. je Spoločník v NET publishing s.r.o.
Mujo Selimović bol/a Spoločník v NET publishing s.r.o.

Spoločník= povezano lice

Sebastián Kellermayr je advokat.. You can get a lawyer to create a shell corporation. That is a corporation where the law firm are listed as the owners
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Namjenska industrija

Post by panzer »

"Istraživačko novinarstvo" nije smjelo dalje od mann holdinga.

A da ne spominjem "provjerenu informaciju" avde avdića i sa kojim ciljem je objavljena.
Post Reply