BH Telecom

brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Zbog lošeg upravljanja i socijalne politike što prema rudnicima što prema potrošačima elektroprivrede su dovedene do toga da se za investitore mogu ocjeniti kao "bezvrijedne",... e sad ako i telekomi padnu na te grane onda mogu staviti katanac ne berze.
To što kaže Monty, više je do upravljanja nego do vanjskih pritisaka.
Ako se dešavalo posljednjih godina da je pad dobiti veći od pada prihoda onda tu nešto ne štima.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

brzi wrote:Zbog lošeg upravljanja i socijalne politike što prema rudnicima što prema potrošačima elektroprivrede su dovedene do toga da se za investitore mogu ocjeniti kao "bezvrijedne",... e sad ako i telekomi padnu na te grane onda mogu staviti katanac ne berze.
To što kaže Monty, više je do upravljanja nego do vanjskih pritisaka.
Ako se dešavalo posljednjih godina da je pad dobiti veći od pada prihoda onda tu nešto ne štima.
Po meni stvar je u upravljanju 90% a 10% nosi sve ostalo. Mislim da si baš ti dao nedavno podatke o Deutche Telecomu gdje mu je dobit relativno mala i poslovanje slabo nekoliko godina misim od 2008 do 2014 (dakle kad su cijene bile visoke impulsi skupi, konkurencija slabija, a nije bilo Vibera i sličnih) da bi u 2015 poslovanje bilo značajno bolje a i dobit, uprkos svim otežanim faktorima na tržištu. BHTelecom ima značajne rezerve u mogućnosti rezanja troškova i optimizacije broja zaposlenih, veće od većine drugih operatera koji su davno optimizirani, tako da stvar hoće li biti bolje ili lošije nije na vanjskim faktorima.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Investitor wrote:SARAJEVO – Predrag Kovač, direktor Regulatorne agencije za komunikaciju kazao je danas na sjednici Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma BiH da su cijene usluga mobilnih operatera umanjene od 13 do 25 posto. On je naglasio i da će u narednom periodu te cijene još padati kao i cijene usluga fiksne telefonije. Kovač je naglasio da je ova odluka donesena u skladu sa traženjem Parlamentarne skupštine BiH da se se cijene mobilnih usluga izjednače sa cijenama u regionu koje su mnogo niže od cijena u BiH.

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... ati/368827
Ne vjerujem da ce ovo dovesti do donekog znacajnijeg pada prihoda. Opet ce svi placati koliko su i dosad placali ali ce dobiti vise usluge za isti novac, vise razgovora, vise mobilnog data saobracaja itd.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

montypython wrote:Ja nisam primjetio taj izlazak fondova šta god ja mislio o njima. Pogledao sam arhivu promjena unazad do početka godine i koliko vidim nijedan fond nije smanjio Telecom više od do na drugu decimalu odnosno nekoliko hiljada dionica što je simbolično u odnosu na količine koje imaju. Par ih je čak i dokupilo. Za BH Telecom inače, već je rečeno iz uprave da je ovo smanjenje cijena već ostvareno u postojećim njihovim paketima. Inače mislim da će za BHTelecom biti važnije kako će se nositi sa unutrašnjom organizacijom, brojem radnih mjesta i troškovima nego ove cijene. Tako da ne bih pretjerivao sa pesimizmom.
Prodaju, prodaju itekako, velemajstorski. I ovaj pad ZIF-ova je zbog pada vrijednosti telekoma.
Ako sada klizi prema 15 KM koliko će biti nakon podijele dividende? Vrijedi li je držati ako se ne zna hoće li je i kolika biti?
Ovo sa 4G možda znači da će biti jako skromna, pa se vrijednost dionice usklađuje sa mogućim prinosom?
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Moguće da prodaju nešto ali ne vidim da je značajno. Sumirao sam koliko fondovi imaju zajedno Telecoma, zadnji podatak (8 maj) i podatak od 03 januara. Imali su (ako sam dobro sabrao) 4,18 % a sad imaju 4,12. dakle za 4 njeseca i nešto smanjen im je postotak Telecoma za 0,06 %. ne isključujem da i to malo što je prodato svjesno rade da obore cijenu, možda ali brojevi nisu veliki, zasad. U(ostalom ko misli dugoročno nebitno mu je koja je trenutna tržišna bitno je kako će firma poslovati.
Moguće da je ovaj pad Biga danas ako na njega misliš i zbog pada Telecoma, s tim da su i ostale dionice iz portfelja na minimumu. Zanimljiv je podatak da je npr knjigovodstvena vrijednost BIGa po dionici, zadnji podatak 7,97 KM a tržišna cijena evo danas 2,32 dakle ispod 30% knjigovodstvene, tako da je i to prilično nategnuto.
Što se tiče podjele dividende, znam da u nas pada, ali zašto bi inače neka dionica padala nakon podjele dividende? Da li je firma bolja kad dijeli dividendu ili kad ne dijeli? Drugo ti kao negativno navodiš i podatak da će dividenda biti podijeljena i da možda neće biti, pa ne može biti i podjeljena i nepodjeljena, i da su obje varijante negativne, nekako sve mi zvuči samo neka je nešto negativno na gomili pa šta god. Eto čak je i uvođenje 4 G negativna vijest. Postavljeno je pitanje vrijedi li držati. Ne znam ali sigurno više vrijedi držati kad je 15 nego kad je 18 pri istoj dobiti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Pratio sam, svaki dan neko izbaci paket od 1.500 komada na najnižoj cijeni.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Koliko sam ja skontao, Mi Group pušta ove lotove po 1500 komada jer se njihov udio smanjuje. E sada, do koje cijene će obarati dionicu i zašto to rade, moglo bi se svašta špekulisati. Uglavnom, zadnjih mjesec i po Mi Group, Naprijed i Big prodaju ove pakete po nekoliko hiljada dionica, što je srozalo cijenu duplo više nego što bi trebala iznositi dividenda. Mora da im treba hitno lova za nešto... :)
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Gdje li će se zaustaviti?! Počeo sam razmišljati da uletim kratkoročno, bez obzira na ranije pisanje i stavove :D
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Investitor wrote:Gdje li će se zaustaviti?! Počeo sam razmišljati da uletim kratkoročno, bez obzira na ranije pisanje i stavove :D
Obzirom ko je ušao u nadzorni odbor (SBB), vjerovatno na 12 KM :D
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

proleter wrote:Obzirom ko je ušao u nadzorni odbor (SBB), vjerovatno na 12 KM :D
Ako ode na 12 rasprodat ću Vispak ;)
Post Reply