BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

brzi wrote:Postavlja se pitanje a šta imati u portfelju ako ne dionice telekoma.
Deutsche Telekom se u periodu od 2008. do 2014. kretao između 7,40 eura i 10,50 eura a sad je 15,00 eura.
Dobit po dionici u tom periodu: od 0,08 eura do 0,39 eura i gubitak po dionici u 2012. godini 1,23 eura ali su svake godine iz rezervi isplaćivali dividende 0,70 eura po dionici.
U 2015. godini su popravili rezultate i konačno ostvarili 0,74 eura dobiti po dionici a isplatit će 0,50 eura dividende po dionici.
Prinos prema tržišnoj cijeni 3,3 %.
Ako bi povukli paralelu i gledali samo na dobit iz 2015. godine onda bi dionica BH Telekoma trebala biti 25,00 KM a Mtela preko 3,00 KM
Mislim da ovo nije adekvatno niti mjerodavno poređenje jer u Njemačkoj kamate na oročenu štednju ne prelaze 1% i stoga prinos od 3,3% je veoma dobar. Sa druge strane uzimati jedan slučaj za donošenje ovakvih zaključaka nije mjerodavno jer možemo pronaći i suprotnih primjera gdje telekomi daleko bolje posluju, a cijene na berzi nisu toliko visoke. Sa druge strane u svom postu si primjetio da je je Deutche Telekom imao ogromnu akumuliranu dobit pa je isplacivao dividendu i pored lošeg poslovanja, pa je to možda razlog zašto dionica nije imala veći pad (inače nisam provjeravao cijenu ove dionice, ali vjerujem ti na riječ ;) ). Nemam ništa protiv BHT ali generalno telekomunikacije su postale ruski rulet za ulaganje, jer je to sektor koji je veoma podložan raznim uticajima (tehnološkim), pa za mene nije predvidljiv za dugoročno ulaganje.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Investitor wrote:
brzi wrote:Postavlja se pitanje a šta imati u portfelju ako ne dionice telekoma.
Deutsche Telekom se u periodu od 2008. do 2014. kretao između 7,40 eura i 10,50 eura a sad je 15,00 eura.
Dobit po dionici u tom periodu: od 0,08 eura do 0,39 eura i gubitak po dionici u 2012. godini 1,23 eura ali su svake godine iz rezervi isplaćivali dividende 0,70 eura po dionici.
U 2015. godini su popravili rezultate i konačno ostvarili 0,74 eura dobiti po dionici a isplatit će 0,50 eura dividende po dionici.
Prinos prema tržišnoj cijeni 3,3 %.
Ako bi povukli paralelu i gledali samo na dobit iz 2015. godine onda bi dionica BH Telekoma trebala biti 25,00 KM a Mtela preko 3,00 KM
Mislim da ovo nije adekvatno niti mjerodavno poređenje jer u Njemačkoj kamate na oročenu štednju ne prelaze 1% i stoga prinos od 3,3% je veoma dobar. Sa druge strane uzimati jedan slučaj za donošenje ovakvih zaključaka nije mjerodavno jer možemo pronaći i suprotnih primjera gdje telekomi daleko bolje posluju, a cijene na berzi nisu toliko visoke. Sa druge strane u svom postu si primjetio da je je Deutche Telekom imao ogromnu akumuliranu dobit pa je isplacivao dividendu i pored lošeg poslovanja, pa je to možda razlog zašto dionica nije imala veći pad (inače nisam provjeravao cijenu ove dionice, ali vjerujem ti na riječ ;) ). Nemam ništa protiv BHT ali generalno telekomunikacije su postale ruski rulet za ulaganje, jer je to sektor koji je veoma podložan raznim uticajima (tehnološkim), pa za mene nije predvidljiv za dugoročno ulaganje.
Kolika je kamata na oročenje kod nas ?
Oročeni depozit na 24 mjeseca, preko 120.000 KM kamata 0,95%
https://raiffeisenbank.ba/bhs/menu/view/93
Ne tvrdim ja da je budućnost telekoma svijetla ali isto je tako sa svim djelatnostima.
Ako broj stanovnika stalno pada kakva može biti budućnost telekoma i cementare,.. ali opet ću u narednih pet do deset godina kroz dividendu imati bolji povrat nego na duhanskoj industriji, elektroprivredama, firmama zemlja zrak,.. i ostalim gubitašima.
Cijena dionice Deutsche Telekoma se podigla vjerovatno zato jer su investitori poslije svih eksperimenata shvatili da je opet dobro vratiti se u mirnije vode.
Kako god da bude promet dionicama telekoma će biti svakodnevan a dividenda skoro pa sigurna.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

150 milijuna KM na računu. Nije loše.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Investitor wrote:Ne treba biti posebno pametan da se sagleda kretanje cijene ovog emitenta u odnosu na dobit u zadnjih 5 godina. Dobit ove kompanije je od 2011. godine pa zaključno sa 2015-om pala sa 145,4 mil na 89,8 miliona što je pad od 38,2%. Sa druge strane vrijednost dionice je pala tek za 24,6%, a od tog pada najveći je bio tokom zadnje godine kada je iznosio 19%. Iz ovoga je vidljivo da cijena dionice nije proporcionalno pratila pad dobiti tj. da je cijena dionice sporije padala nego dobit za nekih 14%. Pa ako uzmemo ovaj montijev parametar (prihode, dobit i dividendu) ima još prostora za pad. Ali ovo je SASE i sve je moguće pa i vrtoglavi rast u šta smo se mnogo puta do sada uvjerili.
Ipak su ranije plasirali netačne podatke u vezi dobiti za 2015.g, jer prema izvještaju koji je danas objavljen dobit iznosi svega 82,3 miliona, a to je pad od 56,6 % a ne 38,2% kako sam ranije naveo.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

panzer wrote:150 milijuna KM na računu. Nije loše.
Više imaju na računu, 150 su zakonske rezerve a neraspoređena dobit iz ranijih godina iznosi 185 mil.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Gledam gotovinski tok. A u bilansu nisam nešto detaljno gledao. Sumnjam da će se u dogledno vrijeme počešati oko tih neraspoređenih dobiti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Jedno se mora priznati ovim ZIF-ovima - do savršenstva su doveli rasprodaju dionica bez velike halabuke, onako, potiho, sa neprimjetnim padom...a kada se osvrneš, ono za godinu dana dionica sa skoro 21 pala na skoro 16 KM. Skoro 25 % :(
Velemajstori.
http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... mbol=BHTSR
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

SARAJEVO – Predrag Kovač, direktor Regulatorne agencije za komunikaciju kazao je danas na sjednici Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma BiH da su cijene usluga mobilnih operatera umanjene od 13 do 25 posto. On je naglasio i da će u narednom periodu te cijene još padati kao i cijene usluga fiksne telefonije. Kovač je naglasio da je ova odluka donesena u skladu sa traženjem Parlamentarne skupštine BiH da se se cijene mobilnih usluga izjednače sa cijenama u regionu koje su mnogo niže od cijena u BiH.

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... ati/368827
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Investitor wrote:SARAJEVO – Predrag Kovač, direktor Regulatorne agencije za komunikaciju kazao je danas na sjednici Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma BiH da su cijene usluga mobilnih operatera umanjene od 13 do 25 posto. On je naglasio i da će u narednom periodu te cijene još padati kao i cijene usluga fiksne telefonije. Kovač je naglasio da je ova odluka donesena u skladu sa traženjem Parlamentarne skupštine BiH da se se cijene mobilnih usluga izjednače sa cijenama u regionu koje su mnogo niže od cijena u BiH.

http://www.nezavisne.com/novosti/drustv ... ati/368827
Znalo se to odavno, nije čudo što fondovi onako hinjski izlaze. U EU od iduće godine se ukida roaming, a znamo da pomalo primjenjujemo sve njihove regulative.
Bićemo srećni ako telekom bude za 2-3 godine imao dobit 20-ak miliona KM ako ga ne prodaju. A obzirom kako ovaj direktor nastupa ( a znamo ko stoji iza njega) neće ga prodati dok ga ne poravne kao i sve ostalo.
Nažalost, sve moje pesimističko pisanje, koje je nekome možda izgledalo kao nastojanje da se obori cijena, pokazalo se da je bilo još i naivno, sve je gore i brže došlo nego sam očekivao. Jedino što nisu mogli uništiti su ove obveznice, a i tu crvi povremeno na par stotina maraka obore 10 % da bi bi malo gricnuli. I sve to bez ikakvog reagovanja regulatora tržišta kapitala.
Na stranu što su mali dioničari izgubili stotine miliona, radi se o tome da su svi građani pokradeni obaranjem cijena kompanija koje su decenijama stvarane. Tu se radi o milijardama, po mojoj procjeni 5-6 milijardi KM vrijednosti.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ja nisam primjetio taj izlazak fondova šta god ja mislio o njima. Pogledao sam arhivu promjena unazad do početka godine i koliko vidim nijedan fond nije smanjio Telecom više od do na drugu decimalu odnosno nekoliko hiljada dionica što je simbolično u odnosu na količine koje imaju. Par ih je čak i dokupilo. Za BH Telecom inače, već je rečeno iz uprave da je ovo smanjenje cijena već ostvareno u postojećim njihovim paketima. Inače mislim da će za BHTelecom biti važnije kako će se nositi sa unutrašnjom organizacijom, brojem radnih mjesta i troškovima nego ove cijene. Tako da ne bih pretjerivao sa pesimizmom.
Post Reply