Vijesti iz ekonomije/privrede

panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Nisam vidio da ih ne neko puno prozivao ni u HR iako su dijelom bili u javnosti radi agrokorovih izvještaja. Revizor formalno može reći "ja sam upozoravao" ali to je u vidu primjedbe.
Malo ko od njih bio dao negativno mišljenje za takve firme iako su se pare izvlačile na milione. A sad agrokor je nezvanični državni projekat dok Todorić nije kriv što je i za sebe nešto izvukao nego što generalno nije bio uspješan u tom privatno-državim projektu.

Što se tiče Preventa, domaći mentalitet privatnika kaže:"hoću sve,hoću odmah i po mogućnosti da ne platim ništa". Hajde ovo zadnje se može opravdati ali prve dvije stvari im prijete.

Npr.https://www.radiosarajevo.ba/biznis/kom ... ove/278273

Saniteksu su blokirani računi.

A evo u predhodnom postovima sam napisao šta ljudi govore za FAD.

Ne kažem da su došli do kritične tačke ali dosadašnji potezi pokazuju da idu naglo, za šta valjda trebaju finansije, a dosta poslova se može izjaloviti. I šta kada krediti dođu na naplatu a od uloženog ne budu imali dovoljan povrat za izmirenje dugova.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

slažem se potpuno i siguran sam, da će priča Prevent jednom puknuti, kao što sam bio siguran za Agrokor (ne da se sad pravim pametan za unazad)
ali kao u svim tim slučajevima je nemoguće reći kada. stoga pitao ako se već šta dešava.
problemi budu došli najkasnije, kad budu kamatne stope ponovo visoke
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

da, ali potrajat će još neko vrijeme, da se osjete efekti, plus ionako će iči postepeno
ali sa druge strane, kao što rekoh da sam bio siguran za Agrokor da će pasti, sam mu ipak davao dobre šanse da izdrži do ozbiljnog zaoštravanja monetarne odnosno kreditne politike. ali ipak pao u vrijeme najveće likvidnosti i najnižih kamatnis stopa...
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

I ovo je preventova firma.
https://www.welt.de/regionales/baden-wu ... -frei.html

I jos uvijek je u problemima
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1318452
prodata Srbijanska Galenika za 16 mio eur + preuzimanje dugova
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

Na trzistu rada veliki deficit kvalitetnih radnika. Ko radi kakav posao vani, uvijek izgubi 20% radne snage jer odmah tamo nude najboljim njegovim ljudima ugovore koje mi ovdje ne mozemo dati. Problem je vec evidentan, a tesko da se ista moze uraditi. Jednostavno slaba ekonomija ne moze ponuditi visoke plate ili neke interesantne uslove. Ovo ce biti pravi problem uskoro.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

slažem se, da je tako doživljavano sa strane radnika
i da treba (nešto) povečati plate
ali niko ne uzima u obzir, da su i troškovi života vani puno veći
odnosno da je rijetko ko svijesan, kako visok je kvalitet života u BiH, za one, koje barem primaju barem neku normalnu platu
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by ummet »

Plate će se povećati u onim kompanijama koje mogu povećati plate. Ostale će da se ugase. Bez ulaska u raspravu gdje je bolje, činjenica je da će ovaj tempo iseljavanja imati itekakve loše posljedice po ovo društvo. I nema nekog izgleda da se ovaj trend zaustavi. Mada nikad ne znaš šta se krije iza ugla.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

sa tim se sasvim slažem
Post Reply