BH Telecom

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

U pravu si u potpunosti.Evo i ja sam malo analizirao ovo trgovanje sa ovim dionicama i nevjerovatno kako je brzo došlo do pada dionice 14-04-2016 prosjećna cijena bila 18,41 KM,a 29-04-2016 prosjećna cijena 16,36 KM.to je pad za 15 dana 2,10 KM.Ako malo bolje analiziraš ko sve prodaje(fondovi) vidjet će se ono što cijelo vrijeme svi ovdje tvrdimo već odavno da fondovi prave veliku štetu svojim dioničarima tj.gubitke.Ja sam srećom svoje prodao po 18 KM i kupio fds po 50 KM I sarajevo- osiguranja po 6,10 KM.Ja se ne bih više vraćao u telecom jer ako malo bolje pogledate cijene dionica m-tela,hrvatskog telecoma vidjet će te da su dobro pale.Mislim da sam napravio dobar potez,isplatio sam sebi dividendu.Ako neko ima para viška i stoje mu na banci na 1-1,50% kamate ne bi loše bilo da kupi sebi neke od dionica koje idu na prodaju.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Očigledno da je uspostavljena kriminalna hobotnica koju čine mešetari iz fondova i politička mafija u komisiji za vp.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Izgleda da će nas ovi iz fondova demantovati i pokazati da su povukli dobre poteze što su prodavali ove dionice .Danas na banjalučkoj berzi Telekom Srpske a.d. Banja Luka zatvorio po 1,36 KM i to 6.000 dionica.Nestalo kupovnih naloga i tek na 1,15 KM prvi kupovni.Treba u narednim danima biti oprezan kad je bh telecom u pitanju.Ako ovi iz fondova i dalje budu prodavali cijena dionice na kraju sedmice bi mogla završiti na 15,00 KM.Ovo je čisto za one ulagaće koji imaju namjeru kupovati ove dionice,
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ja sam svoje dionice BHT-a prodao još u osmom mjesecu 2014 godine kada su objavili one katastrofalne polugodišnje rezultate (pad polugodišnje dobiti od skoro15 miliona). Neki su me još tada odvraćali od toga uz tvrdnju da to neće imati velikog uticaja na cijenu . Ja sam bio odlučan i rasprodao sam sve dionice ovog emitenta po cijeni nešto malo preko 19KM i od tada više nisam kupovao ovu dionicu. Imam nešto malo love na računu ali nisam nešto pretjerano siguran u kojem pravcu će da ide sve ovo sa telekomunikacijama generalno. Odavno je jasno da to više nije profitabilna djelatnost kao što je nekada bila. Ja jednostavno nemam hrabrosti da je kupujem ni po ovim "istorijsi niskim" cijenama.
Last edited by Investitor on 04 May 2016, 15:19, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

savjetnik wrote:Izgleda da će nas ovi iz fondova demantovati i pokazati da su povukli dobre poteze što su prodavali ove dionice .Danas na banjalučkoj berzi Telekom Srpske a.d. Banja Luka zatvorio po 1,36 KM i to 6.000 dionica.Nestalo kupovnih naloga i tek na 1,15 KM prvi kupovni.Treba u narednim danima biti oprezan kad je bh telecom u pitanju.Ako ovi iz fondova i dalje budu prodavali cijena dionice na kraju sedmice bi mogla završiti na 15,00 KM.Ovo je čisto za one ulagaće koji imaju namjeru kupovati ove dionice,
Pa ne bih rekao da je nešto dobar potez prodavati da ti padne cijena. Glavnina dionica je još u njih, tako da bih prije rekao da su oborili cijenu onoga što imaju. To se ionako ne može prodati tek tako na našem tržištu, mora biti ciljani investitor, ili će bilo koji pokušaj prodaje velikih količina dovesti do pada, bez obzira na poslovanje. Vidi se i po tome da cijena i nije pala onda kad je objavljeno loše poslovanje nego sad kad je poslovanje ipak nešto bolje. Po meni trenutna cijena dionice nije tako bitna, ona se ionako može bar kratkoročno, izmanipulisati, mnogo će važnije biti poslovanje, dobit i dividenda.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Trenutak istine će brzo doći. To je raspodjela dividende i rezultati za 1Q (ako ih neko nekim čudom sazna).
U onom AVAZ-om tekstu sa hvalospjevima menadžmentu najsmješnije je što se apostrofira novi nadzorni odbor koji je izabran prije par mjeseci, većinom iz SBB-a, kao zaslužan za dobar rezultat BH Telecoma. :lol:
Kojeg (rezultat za 1Q) još ne znamo :!: :!:
Zato je ova dionica sada tempirana bomba. Mogao bi za Mtelom zaroniti neprijatno duboko. Neki tvrde da Mtel ide prema 1,20 KM :?: :?:
Za HT Eronet ništa novo, čim ga je preuzela bratija iz HDZ, dubioza kolektiv.
Pad sa 17,5 miliona KM u 2012. (za vrijeme mrske izdajničke platformaške vlasti SDP-a) na 1,5 mil u 2015. godini.
Skoro 100 miliona KM duga Aluminija EP Mostar otpisano. Itd itd sa "državnim" poduzećima...
Krene li SDA tim poznatim stilom prepisivanja šta se južno radi... :(
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ne treba biti posebno pametan da se sagleda kretanje cijene ovog emitenta u odnosu na dobit u zadnjih 5 godina. Dobit ove kompanije je od 2011. godine pa zaključno sa 2015-om pala sa 145,4 mil na 89,8 miliona što je pad od 38,2%. Sa druge strane vrijednost dionice je pala tek za 24,6%, a od tog pada najveći je bio tokom zadnje godine kada je iznosio 19%. Iz ovoga je vidljivo da cijena dionice nije proporcionalno pratila pad dobiti tj. da je cijena dionice sporije padala nego dobit za nekih 14%. Pa ako uzmemo ovaj montijev parametar (prihode, dobit i dividendu) ima još prostora za pad. Ali ovo je SASE i sve je moguće pa i vrtoglavi rast u šta smo se mnogo puta do sada uvjerili.
brzi
Posts: 2643
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Postavlja se pitanje a šta imati u portfelju ako ne dionice telekoma.
Deutsche Telekom se u periodu od 2008. do 2014. kretao između 7,40 eura i 10,50 eura a sad je 15,00 eura.
Dobit po dionici u tom periodu: od 0,08 eura do 0,39 eura i gubitak po dionici u 2012. godini 1,23 eura ali su svake godine iz rezervi isplaćivali dividende 0,70 eura po dionici.
U 2015. godini su popravili rezultate i konačno ostvarili 0,74 eura dobiti po dionici a isplatit će 0,50 eura dividende po dionici.
Prinos prema tržišnoj cijeni 3,3 %.
Ako bi povukli paralelu i gledali samo na dobit iz 2015. godine onda bi dionica BH Telekoma trebala biti 25,00 KM a Mtela preko 3,00 KM
hrkljus
Posts: 88
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

U telekomu tece med i mlijeko
http://www.avaz.ba/clanak/233668/bh-tel ... eti-usluga
Dokupih danas po 16.20KM, nadam se da nece i dalje padati.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

hrkljus wrote:U telekomu tece med i mlijeko
http://www.avaz.ba/clanak/233668/bh-tel ... eti-usluga
Dokupih danas po 16.20KM, nadam se da nece i dalje padati.
Kao što smo i mogli očekivati, sada će Avaz (Radončić), nakon što je uspio medijski izreketirati BH Telekom i ubaciti svoje ljude NO, pisati hvalospjeve o nevjerovatnom uspjehu ove posrnule javne kompanije.
Sve što je do juče popljuvao, iako se ništa novo nije desilo, sada je nevažno, BHTSR je tigar koji će progutati konkurenciju u regionu, a možda i šire.
Iskreno, volio bih da se pokajem zbog ove ironije i da me stvarnost demantira, ali isuviše znam nas (Branko Čopić u nastavku) da bih bio euforičan.
Last edited by proleter on 05 May 2016, 08:40, edited 1 time in total.
Post Reply