Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

A što se tiče FI za 2016 ne očekujem čuda, bila je godina smjene direktora, restrukturiranja, možda i plaćanja otpremnina i sl, (ja vjerujem čak i svjesnog bacanja klipova u vidu otkaza osiguranja javnih preduzeća bar privremeno) dakle svakako nekarakteristična, biće dovoljno da nije veliki minus, tek ova i slijedeća će biti realna slika, pogotovo kad prestane isplata predratnih šteta.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Nije jasno o kojim radnim mjestima Premijer govori u Sosor-u, kada su naložili 2016.da sebroj zaposlenih smanji za 130 zaposlenika.Medutim smanjio se za 30-tak najboljih kadrova, ali za tim ljudima je i premija otišla, nekoliko miliona KM,smanjen je broj filijala sa 14 na 7, i to je polućilo "uštede" ali i odlazak kupaca, smanjenje plata za 30 i više procenata zaposlenim , osim UO, se moralo dogotiti iza ove prve dvije mjere, tako da je djevojka zvana SOSOR za udaju spremna, bez obzira na lošije poslovne rezultate u 2016.godini.Plaćene su sve prijeratne štete kreditnim zaduženjem od 3,5 miliona.Društvo nema neplaćenih poreza i doprinosa i zaostalih plata, likvidno je i ima neopterećenu imovinu hipotekama.Novi zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima mu omogućava osnivanje penzionog fonda.Još uvijek ima oko 230 hiljada kupaca, to mu je najveće bogatstvo od svega navedenog.A koliko sam čuo da PIF-ovi neće prodavati svoje dionice sada, Big nikako.A Sosor sa novim vlasnikom može imati ovako čist oko 6 miliona dobiti gošnje, dakle 10% od premijskog prihoda,a ako još i penzioni fond osnuje sa 50% udjela još 1 milion dobiti od fonda,svijetla budućnost je pred Sosor-om, pa novi proizvodi usklađeni sa EU, pa pravi marketing....
capital
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2016, 19:00

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by capital »

ada wrote:Nije jasno o kojim radnim mjestima Premijer govori u Sosor-u, kada su naložili 2016.da sebroj zaposlenih smanji za 130 zaposlenika.Medutim smanjio se za 30-tak najboljih kadrova, ali za tim ljudima je i premija otišla, nekoliko miliona KM,smanjen je broj filijala sa 14 na 7, i to je polućilo "uštede" ali i odlazak kupaca, smanjenje plata za 30 i više procenata zaposlenim , osim UO, se moralo dogotiti iza ove prve dvije mjere, tako da je djevojka zvana SOSOR za udaju spremna, bez obzira na lošije poslovne rezultate u 2016.godini.Plaćene su sve prijeratne štete kreditnim zaduženjem od 3,5 miliona.Društvo nema neplaćenih poreza i doprinosa i zaostalih plata, likvidno je i ima neopterećenu imovinu hipotekama.Novi zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima mu omogućava osnivanje penzionog fonda.Još uvijek ima oko 230 hiljada kupaca, to mu je najveće bogatstvo od svega navedenog.A koliko sam čuo da PIF-ovi neće prodavati svoje dionice sada, Big nikako.A Sosor sa novim vlasnikom može imati ovako čist oko 6 miliona dobiti gošnje, dakle 10% od premijskog prihoda,a ako još i penzioni fond osnuje sa 50% udjela još 1 milion dobiti od fonda,svijetla budućnost je pred Sosor-om, pa novi proizvodi usklađeni sa EU, pa pravi marketing....
Smanjenje plata za 30 i više procenata nije se nikada desilo, barem u Sarajevo osiguranju dd u RS-u. Primjera radi dostavljeni su od strane nove Uprave zaposlenima na neodređeno novi ugovori o radu od 04.07. 2016. gdje se radnicima sa srednjom školom ugovara NETO plaća od 1.339,80KM (?!) koju i danas primaju. Sjedište filijale BANJA LUKA je fiktivno u papirima Odlukom UO u Istočnom Sarajevu, a ljudi i dalje rade u Banja Luci. Oni koji nisu htjeli potpisati ovakve ugovore sa mjestom rada Ist. Sarajevo, a da rade u B.luci, dobili su nezakonite otkaze u vrijeme ODOBRENIH godišnjih odmora. Primjer ugovora u prilogu.
Sadašnji direktor Sarajevo osiguranja dd Podružnice Banja Luka Trivun Risto, stari dobri prijatelj člana Uprave S.Arslangića koji su preko studentske zadruge u Tuzli izvukli silnu lovu za vrijeme prvog Ristovog mandata 2013.g., prima plaću sa toplim obrokom za mjesec januar 2017.g. u iznosu od 2.717,60KM, za mjesec decembar 2016.g u iznosu od 2.982,6KM, za novembar 2016.g.2.974,19KM....o nikakvom smanjenju plaća nema govora već je kriminal i dalje aktualan preko novoosnovane firme Fiesta u Ist. Sarajevu čiji je direktor i vlasnik Ristov bratić Spomenko Mitrović.
Tako npr. otpušta svoga sina Ognjena Trivuna, (koji je ranije otpušteni policajac iz službe) prošle godine 01.07.2016. i isplaćuje jedino sinu OTPREMNINU dok su drugi radnici na sudu zbog nezakonitog otkaza. Ognjen Trivun je od 2010.g. šef službe šteta (?!) u Sarajevo osiguranju B. Luka, da bi ga prije nepuna dva mjeseca, 01.02.2017.tata PONOVO zaposlio na isto radno mjesto, a otpustio uposlenika koji je čuvao Ristovom sinu radno mjesto.
Ovo je DIO dešavanja samo iz jedne Podružnice Sarajevo osiguranja ...i dalje je Sarajevo osiguranje eufemizam za kriminalne radnje ljudi na odgovornim pozicijama, zamaskirano samo kozmetičkim promjenama u reorganizaciji firme.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I to je još jedan od mnogo razloga zašto ga treba privatizirati. Toga može biti samo kad postoji državno vlasništvo. Privatni vlasnik nikad ne potkrada sam sebe.
slavuj
Posts: 1954
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

To je zapravo argument za krivičnu prijavu protiv ovog drznika ispod Bakirova skuta!On sve to hoće da proda,izmedju ostalog i da bi se sakrili sv e dosadašnje mahinacije!Naravno,primarni cilj je lični interes a onda interes svih oni koji su do sada izvlačili iz Sarajevo osiguranja po metodu Amira Zukića:Malo ja ,malo SDA!Naravno njih sam naveo zbog rime a i ne znam kako su taj isti način nazivali oni iz SDP-a!
To je bio i glavni razlog prodaje FDS onako na brzinu,jer oni su dobro znali koliko su tako ukrali!Kokošarenje A,Zukića je džepna krađa prema pljački pod vodstvom Edina Mulahasanovića!Već sam napisao da sam imao u rukama dokumentaciju koja osnovano sumnjići doktora o trošku dioničara da je FDS i Državu oštetio za više od 70 miliona KM.A Tužilaštva i dalje čute!
On,Premijer Provalić,zapravo i čuva ovakva radna mjesta kao što ih spominje ovaj u predhodnom postu!Njegov odgoj,po svoj prilici ,ništa ovo ne smatra nedozvoljenim.U ostalom,ovi koji su ga pronašli i doveli na to mjesto,tražili su upravo takvog.Jer i sami su isti.
Nije rješenje da zbog lopova prodamo čitavu zemlju,treba ih se osloboditi na neki drugi način!Ali sigurno NE na način koji upražnjavaju tzv INTELEKTUALCI,ni oni u klubu 99,a ni oni što se nazivaju Bošnjačkim intelektualcima.Selo gori a baba se češlja!
capital
Posts: 9
Joined: 02 Nov 2016, 19:00

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by capital »

Parafraziraću poznatog novinara da su mahinacije jedine što su (re)organizirali....
Labrador
Posts: 14
Joined: 27 Aug 2016, 15:28

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Labrador »

Upravo tako, kriminala ce biti sve dok ne dođe novi vlasnik, ovaj iz Tuzle clan uprave je sazrio za istražne radnje zbog zadruga i inih radnji u ranijem periodu stare uprave,...
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Vidi sad ovo:

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... aku+cijenu
Kao dokaz društvenog gubitka pri prodaji Sarajevo-osiguranja uradila sam procjenu vijednosti kompanije na osnovu javno dostupnih podataka i izvještaja kompanije, te općeprihvaćenih i priznatih metoda za vrednovanje kompanija u oblasti osiguranja koje sam voljna javno braniti. Najvažniji ishod ove analize je da je kredibilna vrijednost dionice Sarajevo-osiguranja 18,6 KM. Vlada FBiH ne bi smjela prodavati dionice ispod ove minimalne tržišne vrijednosti.
slavuj
Posts: 1954
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Ova uvažena profesorica zašla pa redom pošamarala sve te silne akademike,profesore,doktore i samozvane ekonomske analitičare što su se već uhljebili,ili pokušavaju da se uhljebe po Nadzornim i upravnim odborima o trošku gradjana!I svaka joj čast za to.Podsjetila je tu akademsku gospodu na njihobu društvenu odgovornost i obavezu,koju titula sama po sebi ,podrazumjeva,te problematizirala sve te titule!Ja ,u ostalom,već dugo sumnjam u njihovu vjerodostojnost!
I da vidimo kako će se ponašati onaj stručnjak za klasifikaciju drvene građe iz Gradačca.Jer nije isto kada ,na primjer,Halil Čengić,dioničar FDS i Sarajevo osiguranja,kaže da to premijer rasprodaje samo zbog vlastitog dobitka ,ili kada to isto argumentima podupre osoba poput ove profesorice.
I još kaže kako je to spremna javno braniti!
Ja joj od srca čestitam i zahvaljujem u ime nekoliko dioničara!
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Sosor vrijedi sigurno, to i exsterni revizor kaźe ,otprilike da je iznos vrijednosti dionice oko 18 KM, ali aktuelni UO govori o iznosu 8,06 KM.Koja je uloga UO nije mi jasno iskreno, valjda da štiti kapital Društva .
Post Reply