Vijesti iz ekonomije/privrede

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

ma šta znam...
generalno se slažem... ali ipak ... realno ni jedna firma/posao u BIH nije vrijedan tolikog angažmaja sa obzirom na zanemarivo veličinu...
tako da ipak mislim, da su krajni cilj geostrateški interesi
znaći sprovodenje reformske agende kao preudoslov za uključenje u euro-atlanske organizacije, koje garantuju kontrolu zapada odnosno prevladu protiv opozicija u vidu islamskih zemalja i Rusije...
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sad se tu sukobljavaju izvučeni zaključci.

U pitanju su "nezavisni intelektualci" kojima je ponuđen novac u vidu nekog fonda ili "projekta jačanja društva" kako se to voli nazivati. Ova je to odbila ali teško bi bilo dokazati da je direktno nuđen mito jer bi imali skandal svjetskih razmjera.

I ne nudi se njima novac jer lobiraju za Rusiju ili Tursku ili arapske zemlje-koje su se inače pozabavile samim sobom nego im se nudi da ne kritikuju vladu entita. A nije bilo ni jedne vlade da nije glabala o euroatlanskim integracijama i jedva čekala da se pokrene nešto prema EU.
A englezi i ne moraju lobirati direktno za BAT, njima je ipak dovoljno biti blizu telekomunikacija ili energetike jer je i to sasvim isplativo za ono koliko bi dali da preuzmu sve to. Ne moraju čak biti ni engleske firme pošto je, kako rekosmo finansijska elita globalno povezana. Njima i odgovara da se zadužujemo do grla.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Pokvareni Englezi su pobjegli iz EU, a nas žele da opljačkaju (privatizacija telekoma i akcize) na takozvanom evropskom putu. Zato podržavaju opasnu budalu Novalića. Sada mi je jasnije i njegovo ponašanje tokom privatizacije FDS. Štetoćina i izdajnik. Idealan prototip za engleskig špijuna. Novalić. Pohlepa+neznanje+lažov+psihopatsko nepostojanje empatije.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

http://www.biznisinfo.ba/bh-kompanije-m ... akon-rata/

Jedino još da kupi Energoinvest da odradi dosta poslova jer to sve treba obnoviti, ali i da naplati pošto Energoinvest nema dobra iskustva sa naplatom iz Sirije
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sa jednog lokalnog tešanjskog bloga.... Ova rečenica mi je bila zanimljiva: "Svemu tome, zvanično složni tešanjski privrednici, počinju vrbovati dobrim platama radnike iz drugih firmi pa se pomalo i narušavaju međusobni odnosi. "

Drugim riječima "zašto mi uzimaš radnika,tek što sam ga navikao da radi za 500 KM ti si mu ponudio 650 KM".

Sjedim sa penzionerom, bivšim radnikom iz Pobjede,u kafani. Sin mu je poslužilac CNC mašina i radio u FAD-u. Od kako je Prevent, većinski vlasnik ove fabrike, imao konflikt sa VW-om prekinute su isporuke. Pokušavao sam dobiti više informacija, ali me direktorica upućivala za informacije na viši nivo. Međutim ,činjenica je da se tamo zaposlenost reducira svakodnevno. Tako je i sin mog sagovornika ostao bez posla. Ubrzo je riješio zaposlenje. Naime, iz Slovenije je došao vlasnik firme, koja treba takve profile radnika, i posjetio ga kod kuće kao i trojicu njegovih kolega. Obezbijedio im je posao u svojoj firmi, besplatan smještaj i plaću od 1500€. Nakon izvjesnog vremena dok se aklimatizuju pridružit će im se i porodice.

Poznata je priča o odlasku informatičara, medicinskog osoblja i drugih u Njemačku. Razlog je jednostavan. Naš čovjek je stručan, najbrže prihvati organizaciju i red u firmi ili drugoj instituciji gdje je dobio posao, vrlo brzo integriše u slovenačko ili njemačko društvo.

U egzodusu izbjeglica iz Sirije kojima su pridružile izbjeglice iz Avganistana, Iraka Njemačka je primila njih milion. I ako joj treba i daleko više radne snage pretpostavka naših ljudi koji rade u Njemačkoj da se njih ni 10% nije uključilo u Njemačko društvo i da nigdje ne rade nego imaju socijalna primanja izbjeglica. Tako će se odliv kvalitetnih ljudskih resursa iz naše države nastaviti u svim nivoima obrazovanja. Pružat će im se sve moguće olakšice u dobivanju „papira“.

Obzirom da ogroman broj stanovništa u BiH živi na bazi solidarnosti generacija ili od socijalne pomoći (penzioneri, invalidi, borci i dr) postavlja se pitanje ko će obezbijediti sredstva za sva postojeća davanja, a kamoli povećanja. U inostranstvo jedino ne ide administarcija koja će sebi obezbijediti kvalitetnu egzistenciju dok ne sahrane Državu, a onda bi od mrtve tražili u Strazburu nadoknade za nekakav svoj rad.

Kada sam otišao da provjerim koliko će me koštati registracija auta, sračunaše mi skoro 500 KM, stoja više od prošle godine.

Imao sam i nekoliko razgovora sa ljudima koji su odlučili da registruju firmu. Rokovi, greške u izdanim dokumentima pa ponavljanje procesa registracije, dobivanje PDV broja od Uprave za indirektno oporezivanje koje je zaoštreno zbog zloupotreba opet ide na uštrb brzine registracije i dobiti broj prije ispod mjesec dana nema šanse.

U privrednim organizacijama sve je više prelazaka iz firme u firmu. Radnici traže bolje uslove, a na tržištu rada nema ponude onih koji su osposobljeni, da zbilja traže, trebaju i žele posao. U svemu tome, zvanično složni tešanjski privrednici, počinju vrbovati dobrim platama radnike iz drugih firmi pa se pomalo i narušavaju međusobni odnosi.

Na ovakva složena kretanja na koje utiče obrazovni sistem, rad na crno, odnos prema ljudskim resursima u firmama, odnos prema privredi, nesposobnost administracije BiH i dr. BH društvo nema odgovora. Putovanje u starost postaje sve neizvjesnije. A tamo vas na svakom koraku čeka neki zahtjev za novcem od zdravstvenih ustanova, vjerskih zajednica, administarcije.

Jedina vam je šansa da vam djeca odu u Njemačku ili Sloveniju pa nešto pošalju.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Bar ovaj dio da napreduje. I tu je zasluga privatnih firmi.

http://www.biznisinfo.ba/ekskluzivno-iz ... du-maraka/
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Dobar intervju. Ono sto meni vec dugo godina nije jasno je svrha vanjskih revizora. Njihove izvjestaje niko ne propituje niti snose bilo kakvu odgovornost.
Imaju modalitet da ukazu na pogresne izvjestaje jer pregledaju sve knjigovodstvene stavke i opet daju pozitivna misljenja.

Konkretno u slucaju agrokora, na osnovu tih misljenja penzioni fondovi su skrsili desetine miliona eura koje su uzeli od gradjana i niko za tu stetu nece odgovarati.

Kod nas je slicna situacija bila sa bosnalijekom ali niko nije prozvao delloite jer su davali pozitivna misljenja arslanagicevom poslovanju.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/inte ... apitalizma
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote:Dobar intervju. Ono sto meni vec dugo godina nije jasno je svrha vanjskih revizora. Njihove izvjestaje niko ne propituje niti snose bilo kakvu odgovornost.
Imaju modalitet da ukazu na pogresne izvjestaje jer pregledaju sve knjigovodstvene stavke i opet daju pozitivna misljenja.

Konkretno u slucaju agrokora, na osnovu tih misljenja penzioni fondovi su skrsili desetine miliona eura koje su uzeli od gradjana i niko za tu stetu nece odgovarati.

Kod nas je slicna situacija bila sa bosnalijekom ali niko nije prozvao delloite jer su davali pozitivna misljenja arslanagicevom poslovanju.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/inte ... apitalizma
dobro si to rekao.
mene uvek nervira, kad svi pričaju o korupciji na Balkanu odnosno u BiH... uvjeren sam, da ima toga na zapadu barem toliko. jedina razlika je, da tamo nema na nižim nivojima (policajci, doktori...) ali to iz prostog razloga jer kapitalu to ne odgovara odnosno jim veća troškove poslovanja. i da je više zamotana u različite zakonite okvire (konsulting i ostale usluge; zapošljavnja po isteku mandata...)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

panzer wrote:Dobar intervju. Ono sto meni vec dugo godina nije jasno je svrha vanjskih revizora. Njihove izvjestaje niko ne propituje niti snose bilo kakvu odgovornost.
Imaju modalitet da ukazu na pogresne izvjestaje jer pregledaju sve knjigovodstvene stavke i opet daju pozitivna misljenja.

Konkretno u slucaju agrokora, na osnovu tih misljenja penzioni fondovi su skrsili desetine miliona eura koje su uzeli od gradjana i niko za tu stetu nece odgovarati.

Kod nas je slicna situacija bila sa bosnalijekom ali niko nije prozvao delloite jer su davali pozitivna misljenja arslanagicevom poslovanju.

https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/inte ... apitalizma
Agrokor je klasični udruženi zločinački poduhvat.
Niko neće završiti u zatvoru, samo će donji biti mali i srednji dobavljači.
Upravo oni koje Fadil Novalić i ostale institucije države ne štite.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Nije tačno da vanjski revizori ne snose nikakvu odgovornost.Problem je što niko ne pokreće pitanje njihove odgovornosti ,jednostavno zato što tužilaštva ne rade svoj posao!
Rrevizorske kuće su uglavnom svjesne svoje odgovornosti,ali su svjesni i okruženja,dobro znaju šta naša tužilaštva uopće znaju o njihovom radu.O finansijskim vještacima da i ne govorimo!
U sporu koji sam imao sa Bosnalijekom,sudski vještak kojeg sam angažirao po zahtjevu suda,izjasnio se da ja nemam pravo na ono što sam tužbom zahtjevao,i to potpuno nepozvano,jer se radilo o pravnoj stvari a on je bio angažiran samo za finansijski izračun.Sudinica ga je prekinula i upozorila da se ne izjašnjava o pravnim ,nego samo o finansijskim pitanjima!Ja sam taj spor kasnije dobio.
Kada sam na Skupštini Bosnalijeka pitao kako to da revizor nije reagirao na pozajmice sa minimalnim kamatama koje je Arslanagić davao ljudima oko sebe,predstavnik revizorske kuće mi je skrenuo pažnju na njihove primjedve u kojima se ukazuje na te pozajmice.Naravno da je arslanagić promjenio tog revizora!
U bilansu stanja Bosnalijeka i sada se provlaći pozicija Dionička premije,ili tako nekako,na kojoj je oko 6.000.000 km,koje nisu nikada izdvojene nekom odlukom Skupštine,a namijenjene su isplati dionica za zaposlene kada odlaze iz društva.Revizori nikada nisu reagirali na toliki iznos!
Sve se dakle vrti oko nerada tužilaštva!I dok je tako,kriminal će cvjetati.U narodu bi rekli:Obraza nemaju a guzici se ne boje!
Pa meni su prije više od godinu dana u Kantonalnom tužilaštvu rekli da je slučaj kupovine Tobaco presa od strane Edina Mulahasanovića za peterostuko veću cjenu od one koju je utvrdio vještak,potpuno spreman za podizanje optužnice.A do danas ništa!E to je najveći problem!
Post Reply