Vijesti iz ekonomije/privrede

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Nema na našim prostorima potencijala za neki iznenadni ekonomski prosperitet. Stanje kako je sada trajat će godinama. Moderna Industrija, poljoprivreda, turizam podrazumjevaju znanje, kapital i institucionalni red. Godine strpljivog i inteligentnog rada i sistematičnih investicija. Ja Balkan vidim kao nestabilno područje sukoba velikih sila kojim upravlja mafija. Kod nas je mafija organizovana u formi političkih stranaka, dakle institucije djeluju po istom principu. Tu nema niti će ikada biti ozbiljne ekonomske priče. Status quo socijalne bijede održavat će se kreditima. Ko želi red i neku zdravu priču treba de seli u Njemačku.
panzer
Posts: 12403
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Sta bi covjek rekao 1960tim godinama za pretecu energoinvesta? Da iz onakvog Sarajeva nikad nece izaci neka jaka firma.
I danas kada se prica o tom periodu,niko se ne zali da je u 80tim godinama ekonomija bila slaba.
Ali je trebalo da prodje vise od 30 godina od WW2.

S jedne strane dobro je da nasi ljudi imaju alternativu da odu u EU kako bi popravili svoj zivot. Ja sam opet drugaciji. Znajuci sebe,cak i da imam dobar zivot tamo negdje opet bi me smetalo sto je to plasticni zivot. Jedan sam od onih koji ne mogu prihvatiti da budu repa bez korijena.

Makar ovdje bilo milion zivotnih problema opet se covjek cesto moze udaljiti od njih da mu ne smetaju odnosno praviti sebi odgovarajucu okolinu.
Bar nas je dosta na ovom forumu koji imaju solidnu ekonomsku nezavisnost da takvu okolinu sebi mogu priustiti.

A generalno ekonomsko i socijalno stanje se nekad i popravi. Mafije se mozda nekad izgrizu izmedju sebe pa prostor jednom dobiju i normalni ljudi.
Februar 2014. Je bila dobra prilika da se nesto popravi ili bar par ministara i premijera fizicki zavrse na lomaci kako bi to bila pouka ostalim "izabranim" ali bilo je jasno da jos nije vrijeme da krenemo ispravnim putem.
Vjerovatno ce nekad i biti ali treba docekati.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

http://www.seebiz.eu/dve-ponude-za-kupo ... ar-163522/
Ovi 150 m eura u minusu a javile se dvije firme da kupe. A naši kad nude tržišne lidere ne javi se niko. Eto im znanja. Plus obratiti pažnju na uslove:iako prodaješ u biti Ništa traži se da je kupac u struci i da ima prihod veći od 300 m Eura. I nađe se kupac. A u nas jedva prodaju za bagatelu 10 puta bolje firme i ne znaju ni ko je kupac.
panzer
Posts: 12403
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

iz privrednih novina. Kurs sa DM je bio oko 10

Image
panzer
Posts: 12403
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Ne pita ga ništa novinar zašto prihodi i dobit u postojećim preduzećima padaju, npr u Vispaku polugodišnja dobit sa 2,5 na 0,5 m a trebalo bi biti 3-4 s obzirom na proširenje kapaciteta. Ne pita ga zašto se toliko zadužuju i zalažu imovinu i ima li opasnosti od Agrokorizacije i Selimovićizacije.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by insider »

.
Last edited by insider on 09 Oct 2017, 10:15, edited 1 time in total.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Kada čitam komentare na portalima kada je Bingo u pitanju, masa je koji pljuju po njemu zbog relativno niskih primanja.
Nikada nisam pročitao slične komentare za firme iz grupacije AS Jelah ili još neke firme iz Tešnja, tog ekonomskog čuda. Nedavno su objavljeni podaci o prosječnim plaćama po općinama i gradovima.
Tešanj je na dnu liste po visini plaća. Je li to dio fenomena tešanjskog uspjeha i AS Group?
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

panzer wrote:Zar su kupili i mak zaru?

http://tesanj.net/2017/10/06/rusmir-hrv ... poslenima/
niko nije komentirao pozadinu ...
https://www.lseg.com/elite

ali možda se je išao samo "slikat" i ništa neće biti od toga...
jer i Todorić je potrošio neverovatnih 300 miliona na pripremu IPO, kojeg na kraju nije ni bilo
panzer
Posts: 12403
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

mendo wrote:[https://www.lseg.com/elite

ali možda se je išao samo "slikat" i ništa neće biti od toga...
jer i Todorić je potrošio neverovatnih 300 miliona na pripremu IPO, kojeg na kraju nije ni bilo

To je to. Proći će još vremena dok neko mentalno ne izađe iz bosanskih brda.

Gledajući trenutno stanje ekonomije kroz berzu meni je perspektivno jedino proizvodnja oružja. Može donositi puno para a ipak je država odlučujući glas pa neće biti nekakvih preuzimanja po 25% nominalne vrijednosti i sl. A doći će do trenutka kada će i država početi povlačiti više za sebe odnosno tražiti više dividende.
Post Reply