Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Vjrovatno će ova prodaja biti uspješna u svakom pogledu,jer tržišni potencijal je najbitniji kriterij od svih, ali i povjerenje koje kuća od 1947. uživa na ovim prostorima.Sosor-u samo trebaju dobra jedra i kormilar i nebo mu je granica.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

I ja imam neki osjećaj da bi neposredna pogodba mogla donijeti bolje rezultate i višu cijenu. Kod aukcije, isprepadaju potencijalne investitore a one vani i ne obavijeste, plus blate vlastitu firmu i onda im je aukcija kao pokriće da kad se niko ne javi (jer ne smije) snize cijenu za sljedeću aukciju i pritom sliježu ramenima u stilu "eto niko neće po ovoj cijeni nismo mi krivi" a sve "po zakonu". Ovako, odgovornost je direktno na njima. Teško da mogu da zovnu svoje ortačke grupe na razgovor, "pregovaraju" s njima iza zatvorenih vrata a onda se pojave u javnosti sa niskom cijenom. To bi bilo previše čak i za njih. Kažem imam osjećaj ali ko zna, možda se varam.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Plus ovo da se vrednuje i poslovni potencijal i da je poželjni ponuđač iz branše osiguranja, miriše mi malo na to da se neko možda već pojavio, ili više njih.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Doduše, nije mi najjasnije kako će to bodovati strategiju razvoja, a da se ne zna kako se nakon što dionice promijene vlasnika to može kontrolisati tj je li tako i postupljeno. Npr ja sam ponuđač i obećam grandiozne planove SOSORa za budućnost veliko povećanje premije, zapošljavanje, dobit, tralala i na ime toga dobijem bodove koji mi omoguće da kupim SOSOR uz istu cijenu kao neki drugi ponuđač (ili čak nižu). Šta ako ja ne uradim tako odnosno ako buduća "strategija" odstupi od obećane (za koju sam dobio bodove)?
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Ponuđać će se bodovati prije svega s aspekta cijena ali i njegove poslovne uspješnosti, odnosno poslovnih potencijela, a iz branše je.U startu je precizirano da ponuđać ne može biti bilo ko, dakle, d.o.o.sa 2000 KM kapitala, mesar ili pekar.A osiguranje je u BiH djelatnost koja ima mnigo prostora za razvoj,bolje je imati policu živitnog osiguranja s priključnom nezgodom,nego štednju u bilo kojoj banci.A životno osiguranje i za osiguravatelja je najprofitabilnija vrsta osiguranja.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Evo malo detaljnije o načinu prodaje:
https://www.faktor.ba/vijest/vlada-fbih ... nje-241393
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

insider wrote:
Vlada FBiH donijela je danas Odluku o načinu, odnosno metodu privatizacije državnog kapitala u privrednom društvu Sarajevo osiguranje d.d. Sarajevo.

Državni kapital, koji iznosi 45,4938 posto ukupnih dionica Sarajevo osiguranja, ili 2.108.469 dionica, bit će prodavan metodom neposredne pogodbe.

Kriteriji po kojima će biti vršeno bodovanje ponuda su cijena, poslovni potencijal ponuđača, te prisutnost na tržištu osiguranja, strategija razvoja i poslovni potencijal ponuđača.

Postupak prodaje provest će Agencija za privatizaciju u FBiH u skladu s Pravilnikom o postupku prodaje metodom neposredne pogodbe.

Odluka o prodaji metodom neposredne pogodbe, gdje su unaprijed definisani kriteriji za bodovanje, donesena je imajući u vidu da je do sada bilo pet neuspjelih prodaja državnog kapitala u Sarajevo osiguranju d.d. Sarajevo, saopćenio je iz Vlade FBiH.
Fadile, Fadile....
Ja sam do sada sreo najmanje pet uposlenika Agencije za privatizaciju FBiH!Sa punom odgovornošću za javno rečeno tvrdim da medju njima nema niko ko zna vrednovati bilo šta,osim onog što mu se da.mislim kao dar!Tamo je ,recimo,onaj Ganić što je odbio da proda dionice Bosnalijeka po 20 km da bi ih nedavno ponudio po znatno nižoj cijeni i prodao,po višoj od tražene!A svi ostali su kao taj,ili gori!Treba izdvojiti jedino trenutnog direktora Agencije koji je tu ni kriv,ni dužan!
Elem ništa od vrednovanja ponuda,niti od vrednovanja Sarajevo osiguranja!Sve će biti kako Babo kaže!A on se u posljednje vrijeme baš ispromašivao!
Pa ko će ,recimo ,kupiti firmu koju savjetuje neko poput Brankovića,osim nekog poput Brankovića!Živi bili pa vidjeli!
Još jednom podvlačim,Gospodin Halim Zukić će biti respektabilan svjedok!
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Ne znam na čemu većina cijenjenih forumaša bazira entuzijazam oko direktne pogodbe? Znači, na prvoj aukciji tražili 12,99 i "nije išlo". Onda na drugoj aukciji spustili na 10,39 i opet "nije išlo". Sada se možda i boje ići na treću aukciju, jer bi možda bilo zainteresovanih, a iz VGT primjera vidimo da je tržište osiguranja itekako zanimljivo. Meni ovo miriše da bi direktna pogodba trebala omogućiti još nižu cijenu, ko vele "pokušali smo i nije išlo, pa smo direktno dogovarali cijenu koju možemo dobiti"...
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Pa rekoh, kod aukcije sama metoda je izgovor da je sve "demokratski" i baš im to daje slobodu da spuštaju cijenu. Jasno je da svjesno nisu obavještavali ni zvali firme a možda su ih i plašili, Fadil svakako jeste ako je ono govorio javno, šta se onda govorilo tajno. Jasno je da je bilo zainterrsovanih, svi su prenijeli da je Agram imao samoinicijativnu ponudu od 20 miliona što je nešto manje od 10 KM po dionici (ali niko neće ići sa svojim maksimumom odmah). I Grawe bi vjerovatno radije kupio SOSORa nego VGT. Vrbić je pominjao 10 ak zainteresovanih iz Njemačke Austrije i Turske. Ali niko se nije pojavio na aukciji. Stizali su i glasovi da ozbiljne firme jednostavno neće na aukciju kao metod. Jasno je i zašto iz slučaja Bosnalijek. Moraš unaprijed uplatiti svotu u banku i automatski čitavo Sarajevo zna tvoju max cijenu na aukciji danima prije. Nikad nisam ni čuo da je neka ozbiljna firma nešto preuzela na aukciji. Plus kako rekoh baš neposredna pogodba stavlja odgovornost na prodavca. Ko sad.brani Agramu da ponovi svoju samoinicijativnu ponudu a da pri tom ne bude izložen manipulacijama na aukciji. Umjesto kukanja kao žalosne sove treba izvršiti medijski pritisak da se onemoguće muljaža i da se postigne dobra cijena. Da javnost zna da tržišna cijena veze nema i koliko ustvari vrijedi jedno osiguranje. Lijep primjer je VGT koji SOSORu nije ni do koljena. Da se to nije uradilo pred prodsju FDSa otišao bi i on BATu po 50 kako su bili zamislili. Od kuknjave tipa "oni su lopovi" nema ništa, to da jesu smo davno apsolvirali.
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Bosna RE je siguran kupac. A ostali po želji. Ako im se nije peglalo sa prebacivanjem desetina miliona KM na brokerske račune onda mogu ovako.

Više nije bitna ni prodajna cijena. Svaka promjena vlasništva bi napravila korak naprijed.
Post Reply