Bosnalijek

Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Ljudi, nemojte da brkamo teze. Ono sto je bilo proslo je, dakle sada se bavimo buducnoscu kompanije i povjerenju trzista i dionicara u bosnalijek. Sta cini vrijednost jedne kompanije? Je li vrijednost zemljista, opreme, imovine ili buduci priliv od prodaje i profita? Koliko smo mi dionicari upoznati sa stvarnim poslovanjem bosnalijeka? Sta je dovelo do rasta cijene u zadnjih par mjeseci? Hajde da malo pricamo o sadasnjosti i buducnosti, gdje se danas nalazi bosnalijek?
Moje misljenje je da se ne nalazi u zavidnoj situaciji i da informacije o poslovanju koje nam plasiraju iz kompanije posljednjih sedmica su frizirane i kratkorocnog dometa.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Vidim da me neki prozivaju i pitaju svasta nesto. Ja licno nemam nista protiv prodaje dionica, imam svoju racunicu i znam pod kojim uslovima cu prodati. Nemam problem finansijske prirode pa mise ne zuri. Ali msilim da ovdje imamo dosta oprecnih komentara. Ako se vec neko javi iz firme, iznese detalje koje mogu znati samo ljudi koji su unutra onda to trebamo pozdraviti bez obzira jesu li dobre ili lose vijesti, vazno je da su tacne!
Sto se tice izvlacenja novca, friziranja rezultata i sl to mogu komentarisati jer je to dio koji odlicno razumijem, te sam struke. Povecanjem vrijednosti imovine, amortizacijom, zalihama je moguce uvijek manipulirati, ali koliko se ja sjecam, a mediji su to prenjeli, gore se radi o stetnim ugovorima sa dobavljacima preko kojih se izvlaci novac. Tu su prevoz robe, nabavke od kancelarijskog materijala do ko zna cega, "deal ovi" sa kupcima po pitanju cijene itd... Tako je moguce izvuci koliko hocete... Revizije nekontrolisu da li je neki ugovor stetan po firmu ili da li je cijena trzisna ili ne tako da su revizije tamo gdje je najveca lova irelevantne.
Informacije koje ja imam nisu detaljne kao sto ih recimo iznosi zeleni, ali se dosta podudaraju. Nadam se da ce zeleni iznjeti jos novih detalja.

Sa druge strane slazem se sa custos om, trebamo misliti sta i kako dalje, ali ne zaboravljati sta je bilo i sta se radilo!
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Da li postoji neki zakon koji obavezuje da se mora sazvati skupstina u tekucoj godini?
Rok je mjesec dana unaprijed obavjestiti dionicare ili je kraci?
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Info koji sam nedavno dobio pa provjerio odnosi se na sukob Amara i Haska. Kazu da se tu sada radi o patoloskoj mrznji. Amar u restoran pokusava dovesti svog jarana, izvjesnog Anera poznatog po sudjelovanjima u gradskim pucnjavama i ranjavanjima. Nekad je to bila velika ljubav, Hasko mu je platio svadbu cca KM 100.000, kupio mu nekog bjesnog Audija, kupio mu gliser i ko zna sta sve jos... No, ono sto je sada bitno je to da je Hasko do sada bio glavni operativac, nadgledao i placao sakupljanje punomoci i prepremao puno toga za skupstine. Sada bi to moglo sve puci, a to znaci da ni u blizu nece imati dionica kao prosli put. Koliko sam informisan imali su cca 30%, zajedno sa Libijom, radnicima, nekim fondovima i sa punomocima od malih dionicara. Takodje potvrdjena mi je informacija da ce Vlada zastitu svojih interesa traziti i od vlade Libije i iskoristiti clan u Sporazumu o poravnanju duga koji kaze da ce Libijska strana uvijek na skupstinama glasati kao i Vlada FBiH, sto znaci da je do sada Libijska punomoc bila zloupotrebljivana! Znaci konacno kraj! To dalje znaci da se mi, mali dionicari, sto prije moramo kao sto je sabur2 naglasio okupiti i krenuti u razgovore sa Vladom te preko Vlade zastitit svoje interese. Predlazem da udruzenje sazove sastanak, sto prije te molim da se na taj sastanak odazove sto veci broj malih dionicara!
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

Šaban, Šeki i još neki i naravno.....Džej
Na ovoj temi sve obojeni komentari (raznim bojama) zamutili ste (zamutio si) situaciju i temu svaka čast.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Ocito ovdje ima i onih kojima ovakvo stanje odgovara, onih koji su se bar malo ocesali od Arslanagice i koji se mozda jos uvijek vrte tu negdje gdje se kolaci djele pa im ostane po koja mrvica dobrog kolaca... Ocito jer za provjerene cinjenice kazu da su "obojene"...
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ovako:
IMHO mislim da je Arslanagica klan proslost. Koliko imam informacije, svi fondovi ce biti na strani novog partnera. Vlada ce gledati svoje interese, vjerovatno sa Libijskim djelom. Uzmimo da Vlada sigurno zna ko je iza Hadena, a vjerovatno ce i nastupati zajedno, gdje smo onda tu mi? Najbolje sto se mozemo nadati je da cemo ubaciti jednog clana u NO. I tada je pitanje koliko je to uopste bitno i koliko ce nam pomoci za nase interese ako ce ove dvije strane biti u ukupnom procentu vise od 51%.

Zakon kaze da se punomoci ne mogu izdavati prije nego je objavljen datum odrzavanja skupstine. Vjerujem da ce to biti ubrzo, a onda Vas sve molim da se ukljucite u donosenje odluka licno ili preko opunomocenih predstavnika.
Podvukao bih jednu stvar: u ovom momentu interes Vlade i interes malih dionicara NIJE nuzno isti!!!
zato ce biti potrebno da malo razmislimo prije davanja punomoci.
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Pa teško će biti udružiti male dioničare jer ih ogromna većina neće znati ni da se treba udružiti. Još uvijek nema nikakvih konkretnih promocija udruženja a vrijeme teče. Kada dođe trenutak za prikupljanje punomoći hoće li se odazvati 5 % malih dioničara i stati iza jednog glasa?
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Mi kao mali dionicari trebamo imati min 10% ili vise da bi imali svog clana NO. To nije lako organizovati zato se ne smije gubiti vrijeme i smatram da se sa Vladom mora sjesti i razgovarati!
panzer
Posts: 12390
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nadam se da si primjetio da nema vlade. Trebalo bi se razgovarati u resornom ministarstvu a pitanje je koliko će trenutni saziv u ministarstvu biti prisutan.
Možda će šef vlade ostati ali iz slučaja FDS se vidi da ne prolaze potpisi na punomoći nekih drugih osim resornog ministra tako da se s njim nema šta razgovarati.
Samo udruženje za sebe i cilj svih malih dioničara. (mada, poznavajući naš mentalitet, sumnjam u rezultat ali hajde neka se pokuša).
Post Reply