Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Novinari i javnost bi bili oduševljeni.
Truba
Posts: 620
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

A vi sastancite...

Obespravljeni manjinski dionicari tuze EP i Vladu
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Truba wrote: 08 Feb 2024, 13:35 A vi sastancite...

Obespravljeni manjinski dionicari tuze EP i Vladu
Strpi se Truba,.. nova uprava je još u augustu rekla da će 2023. i 2024. biti teške.
Valjda im je rečeno da u izbornoj 2024. ne mogu dizati cijenu za domaćinstva.
montypython
Posts: 4063
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Truba wrote: 08 Feb 2024, 13:35 A vi sastancite...

Obespravljeni manjinski dionicari tuze EP i Vladu
Polako Truba, nije to baš bilo "sastančenje". Prenijeli smo po prvi put naše nezadovoljstvo stanjem i postupcima, i nabrojali sve ono sa čime se ne slažemo kao i prijedloge kako bi sve trebalo biti i šta očekujemo. Prvi put su čuli da postoje nekakvi dioničari. I shvatili da pratimo stvari detaljno i mnoge probleme razumijemo mnogo bolje nego nadležni. Sve je rečeno, (koliko se moglo, za puna 2 sata ako ne i više) od primjedbi na cijenu struje, (detaljno-sa konkretnim brojevima, dijagramima, statistikama), kupovinu uglja sa strane, kvalitet i cijena, produktivnost u rudnicima, načine subvencioniranja cijene za stanovništvo (predložene izmjene da se izbjegne preko EPBiH (i računa za struju) nego preko države, predloženo da se ne subvencioniraju svi (i oni koji ne trebaju a kojih je 99%) nego samo oni u potrebi a i to ne preko EP nego preko većinskog, iz dividende, iz budžeta i sl...Predloženo je i da ako ne mogu poslovati tržišno (što je naravno besmislIca plus nezakonito jer baš to očekujemo) da otkupe naše dionice gdje su navedeni načini kako to može ako već mora itd isl. Detaljno smo saslušani a koliko čujem povratno, sve je prenijeto dalje gdje treba, uključivo prijedlozi koji su povoljni za firmu pa onda i za nas. Dakle već se nešto dešava (nakon dugo vremena) i ne isključujem da je posljedica upravo tog sastanka, ali ne možemo sad udarati u trijumfalni bubanj i ponašati se kao slon u staklari. Treba malo i mjere i diplomatije koja je kako kažu, umjetnost mogućeg. Po meni je ovim sastankom učinjeno daleko više za firmu i dioničare nego je učinjeno otkad postoji kao DD, i to zbirno. A pratim odavno. Ne može 20 godina ništa onda odjednom sve.
Uostalom rekli smo tamo i da ćemo pratiti situaciju dnevno i poslovanje, polugodišnji izvještaj, trogodišnji plan... Rečeno je odmah na startu, da je sastanak i organizovan samo kao zadnji pokušaj pred tužbu, da stvari pokrenemo u dobrom pravcu. Niko tužbu nije ni otklonio u slučaju da se nastavi sa starim praksama. Što se mene tiče vidimo li da nastavlja netržišno pogotovo da npr trogodišnji predviđa gubitak, ili da polugodišnji bude minus, ili da na duže odgađaju korekciju cijene, može tužba odmah što se mene tiče uključivo protiv odgovornih lica i to sa naknadom štete i njihovom ličnom imovinom, počevši od Premijera i njegovih izjava da se prodaje ispod cijene, namjerno. Ali i svih ostalih i prije i sada.
Last edited by montypython on 08 Feb 2024, 15:28, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 12393
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Koliko znam zakon o PD i predviđa sankcije odgovornim osobama u firmi ukoliko posluju mimo zakona. Nema to veze sa većinskim vlasnikom koju mu naređuju tj odobrava nerad.
Samo sankcije izvršnim direktorima i generalnom isto tako.
montypython
Posts: 4063
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sasvim sigurno da je kriva odgovorna osoba u firmi ali ne mogu da vjerujem da nije kriv npr premijer ili nadležni ministar ako eksplicitno kaže za medije i to ostane zabilježeno, da zna da će se prodavati struja ispod proizvodne cijene ali će tako biti, tj da će firmu svjesno odvesti u gubitak jer on tako hoće. Odgovorne osobe u firmi kad im tužilac postavi to pitanje zašto nisu povisili cijenu i zaštitili firmu, suočeni s kršenjem zakona i kaznom, prije ili poslije će reći istinu-naredilo mi odozgo, zna se ko. E sad ako ni to nije kažnjivo onda je druga priča ali teško mi je shvatiti da tu nema kršenja zakona. Da ostavim sad po strani kupovine uglja sa strane po 70 % višim cijenama a 30% lošijoj kvaliteti i svašta još.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/pr ... a-20240207

Kažu u USA fondovi koji ulažu u obnovljive u 2023. povukli 5 milijardi $ vise nego sto su ulozili.
Nije profitabino.
Anoniman
Posts: 41
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Sve uprave su trebale zastititi EpBiH,odnosno energetski sektor.
Nisu to dovoljno uradili najvise radi izbora,a poskupilo je sve osim struje i po nekoliko puta.
Mislim da se narodu trebaju objasniti razlozi poskupljenja,mada svjesni smo svi da je struja trebala davno poskupiti.
Rudnici imaju najveci problem manjak radnika u proizvodnju,dok ovih ostalih ima i dovoljno.
Ono sto znam,da u TE vecinu poslova rade privatne firme i nemaju viskove radnika.
Mislim da se tu isto moze naci nacina za smanjenje troskova ako EP ima namjeru spaljivati ugalj.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.biznisinfo.ba/iza-mega-ener ... -sarajevu/

Blizak političkom vrhu,.. postavlja se pitanje,.. da li će izvlačenje novca iz elektroprivreda preko precjenjenih usluga zamjeniti nepovoljni ugovori za otkup SE.
https://www.ephzhb.ba/otkup-elektricne- ... -d-mostar/

Ovdje je formula prosječna cijena x 0,8

https://solarno.net/povecane-garantovan ... fbih-2023/
montypython
Posts: 4063
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Već se vidi metod izvlačenja. Cijena na Hupexu je svaki dan u vrijeme kad solari rade minimalna u odnosu na prosječnu tog dana. Pogledajte oblik dnevnog dijagrama na HUPEXu, bilo koji dan. Pogotovo ljeti. Npr prosječna dnevna je 100 E/MWh ali oko podne nekoliko sati pada na recimo 30 E/MWh-zbog hiperprodukcije solara. pretpostavimo da je tako čitav mjesec. I sad EP mora otkupiti od "obnovljivog" privatnika struju i platiti mu 08x100= 80 E/MWh a na tržištu u tom trenutku cijena 30. A ima i gorih dana, npr prosječna cijena 120 a u sunčanom dijelu dana nula ili čak -15 E/MWh. Pogledajte na HUPX npr za 8 avgust 2023. Sjećate sa kad sam više puta prije pitao kako će to ići jer mi je bilo sumnjivo pa je odgovoreno da nije problem jer će EP prvo "vidjeti" ima li povoljna cijena za otkup na berzi pa ako bude viša od ponuđene od domaćih obnovljivih otkupiće im. Dakle po toj priči ne može biti gubitka za EP nikako. Međutim ako je ovako onda je obrnuto, EP ne određuje cijenu nego mu je drugi diktiraju i to tako da mora otkupiti u doba dana kad je hiperprodukcija i ne može se nikom prodati jer je skoro pa džaba a mora platiti 2-3 ili više PUTA skuplje. Tako ja to vidim. I ne znam gdje sad u svemu stoji stoji ova garantovana je li to neko/država još dodaje privatnicima na ovu o kojoj smo gore govorili? Ko štiti EPBiH (ili Mostarsku EP) od ovog rizika? Zašto bi Ep otkupljivale od trećih lica po cijeni višoj nego što same proizvode? Zašto je otkupna od obnovljivih vezana za Hupex a ne za npr cijenu za domaćinstva pa je npr od te x0,8. Ili ako je već za HUPX zašto je osnovica za izračun mjesečni prosjek HUPXa a ne recimo cijena u trenutku isporuke tj cca u podne pa od nje x0,8 (koja je uvijek dramatično niža od prosječne? Ne znam jesam li dobro razumio sve ovo (a nadam se da sam u krivu i da će me neko ispraviti) ali meni liči na pljačku stoljeća.
Post Reply