Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari

Post by slavuj »

Zašto na ovoj temi,pita Pancer poslije postavljanja onog o Komisiji na temi Klas.I ja se poitam zašto ondje.
Ovdje je mjesto gdje treba reći nešto i o Komisiji,i o ovim privatizacijama u Hrvatskoj,i poptencijalnim kod nas.
A sve to naravno u svjetlu opće situacije kod nas.
Odmah na početku treba reći:U Hrvatskoj postoje Političke stranke i interesne skupine ili lobiji!
Kod nas su tu i tzv.nacionalni interesi.Sve srpske i nekoliko hrvatskih stranki u BiH svojim prvim nacionalnim interesom smatraju nestanak ove države,To valjda svi vide.To je već vidjela i ona Dodikova zastupnica u Parlamentu BiH kojoj je trebalo dva mandata da konstatuje kako je ova država retardirana,Zaključila gospoja na osnovu okruženja.
A tzv bošnjačke stranke kao i one što sebe nazivaju multietničkim,kao bore se protiv ovih prvih.A zapravo i jedne i druge svesrdno ruše ovu državu.
Pravi primjer je baš ova Komisija za vrijednosne papire.Četiri godine ona radi nakon isteka mandata i nikoga za to nije briga!I sada kada je sud poništio samo dvije njene odluke zbog isteka mandata,svi su se probudili.Samo zato što je KOMVP bila nužna za završetak njihovih osobnih projekata.Možeme samo zamisliti koliki su lični interesi premijera i drugih članova vlade
kada su spremni da lansiraju ta autentična tumačenja,za koje je svakome jasno da bi u konačnici pali na Ustavnom sudu.A za to vrijeme opstruiraju imenovanje nove komisije,bez obzira na cijenu koju će država platiti.
Uključili su čak i Visokog predstavnika u borbi za njihove milione,jer njihov tal samo u Bosnalijeku i u FDS sigurno je milionski.
I zato kod nas u ovom trenutku nema ništa od prodaje bilo čega zbog smanjenja dugova.To je moguće samo zbog ličnih interesa.
A kada i kod nas u nekom našem Remetincu bude bar jedan premijer i nekoliko sadašnjih i bivših ministara u društvu sa još nekoliko direktora firmi u državnom vlasništvu i oni iz društava bez većinskog vlasništva,biti će moguće neka transparentna prodaja dršavnog kapitala u dioničkim društvima.
Ja vjerujem i nadam se,da će mo to dočekati!
radnik-bsnl
Posts: 55
Joined: 25 May 2013, 18:32

Re: Komentari

Post by radnik-bsnl »

Kome ovo nije jasno taj je ko i nasa drzava-RETARDIRAN!!!
Ili bogme ima licni tal, tj. pojedini forumasi mrvice sa stola, pa brani ovdje neodbranjivo i stiti kriminal!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

slavuj wrote:Zašto na ovoj temi,pita Pancer poslije postavljanja onog o Komisiji na temi Klas.I ja se poitam zašto ondje.
Ovdje je mjesto gdje treba reći nešto i o Komisiji,i o ovim privatizacijama u Hrvatskoj,i poptencijalnim kod nas.
A sve to naravno u svjetlu opće situacije kod nas.
Odmah na početku treba reći:U Hrvatskoj postoje Političke stranke i interesne skupine ili lobiji!
Kod nas su tu i tzv.nacionalni interesi.Sve srpske i nekoliko hrvatskih stranki u BiH svojim prvim nacionalnim interesom smatraju nestanak ove države,To valjda svi vide.To je već vidjela i ona Dodikova zastupnica u Parlamentu BiH kojoj je trebalo dva mandata da konstatuje kako je ova država retardirana,Zaključila gospoja na osnovu okruženja.
A tzv bošnjačke stranke kao i one što sebe nazivaju multietničkim,kao bore se protiv ovih prvih.A zapravo i jedne i druge svesrdno ruše ovu državu.
Pravi primjer je baš ova Komisija za vrijednosne papire.Četiri godine ona radi nakon isteka mandata i nikoga za to nije briga!I sada kada je sud poništio samo dvije njene odluke zbog isteka mandata,svi su se probudili.Samo zato što je KOMVP bila nužna za završetak njihovih osobnih projekata.Možeme samo zamisliti koliki su lični interesi premijera i drugih članova vlade
kada su spremni da lansiraju ta autentična tumačenja,za koje je svakome jasno da bi u konačnici pali na Ustavnom sudu.A za to vrijeme opstruiraju imenovanje nove komisije,bez obzira na cijenu koju će država platiti.
Uključili su čak i Visokog predstavnika u borbi za njihove milione,jer njihov tal samo u Bosnalijeku i u FDS sigurno je milionski.
I zato kod nas u ovom trenutku nema ništa od prodaje bilo čega zbog smanjenja dugova.To je moguće samo zbog ličnih interesa.
A kada i kod nas u nekom našem Remetincu bude bar jedan premijer i nekoliko sadašnjih i bivših ministara u društvu sa još nekoliko direktora firmi u državnom vlasništvu i oni iz društava bez većinskog vlasništva,biti će moguće neka transparentna prodaja dršavnog kapitala u dioničkim društvima.
Ja vjerujem i nadam se,da će mo to dočekati!

Bilo je toliko očito da se čak i OHR morao uključiti. Iznenadili su me parlamentarci svojim nastupom jer obično su puštali da prolaze neke stvari koje odgovaraju njihovim elitama.
Ovo je samo jedan korak naprijed ali ništa se značajno nije promijenilo jer hobotnica pipcima i dalje drži sve pod kontrolom.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Komentari

Post by Custos »

Retardiran je onaj ko misli da ce nova komisija rijesiti sve probleme i proizvesti blagostanje u ovoj zemlji. Je li vama jasno da isti ljudi koji su imenovali komvp 2004 godine nisu imenovali novu 2009 godine i dopustili da se ovakvo stanje kreira te sada imenuju novu 2013 ili cak 2014 godine (ako se ovim tempom nastavi)? Mislite li da ce novi clanovi biti objektivni, strucni i nezavisni?

Visoki predstavnik i ohr su se morali ukljuciti jer je ovo stanje katastrofalno za nasu drzavu i produbljuje ekonomsku i politicku krizu. Ima li iko uopste pojma o stetama koje su uzrokovane ovom pravnom nesigurnoscu? Rjesenje za komvp je da se imenuje jedan stranac ili vise stranaca sa iskustvom sa medjunarodnog trzista kapitala i da urede i naprave nesto slicno sto je peter nicholl uradio za centralnu banku. Do tada ja ne vjerujem niti staroj niti novoj komisiji ali isto tako vise vjerujem NEKOJ komisiji nego nikakvoj. Zato autenticno tumacenje ima podrsku mene i svih 650 dionicarskih drustava.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Custos wrote: Rjesenje za komvp je da se imenuje jedan stranac ili vise stranaca sa iskustvom sa medjunarodnog trzista kapitala i da urede i naprave nesto slicno sto je peter nicholl uradio za centralnu banku. ...
Zanimljiv prijedlog. I izgleda da bi tako bilo najbolje jer smo mi sami sebi najveći neprijatelji.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Komentari

Post by Sabur2 »

Da, svakako bi bilo interesantno spekulisati sta bi bilo sa valutom da Nicholl nije tamo sjedio. Hiperinflacija definitivno i nekoliko valuta u opticaju.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari

Post by slavuj »

Moram reagirati jer su očito pogrešno shvatili ovo moje spominjanje izjave one nabrekle Dodikove poslanice.naravno da ja ne mislim da je ova država retardirana,ali ona je to izjavilla jer misli,kao u ostalom i ogromna večina njenih kolega:Država,to sam ja!
A država smo mi svi,i oni koji je volimo kao i oni što je ne mogu smisliti!Definitivno večina nas nije retardirana.
Svakako da ne mislim da će neka nova KOMVP riješiti sve probleme,ali bi mogla riješiti puno toga oko tržišta vrijednosnih papira.
Mogla bi recimo sprijećiti fiktivnu trgovinu napuhanim dionicama poput Elektrogrupe ,zadrugara,Lipe,Rudnika Kamengrad,itd.Ove dionice sada služe samo za izvlačenje para iz Fondova i međusobna potkusurivanja za učinjene usluge.
Teško da bi još iko izvan ovog kruga oko sadašnje KOMVP dozvolio da direktor SASE bude čovjek kome je oduzeta dozvola za bavljenje brokerskim poslovima radi malverzacija,kao što sigurno član NO Registra vrijednosnih papira ne bi mogao biti nosilac nekoliko prijava za izvršena krivična djela.NI u Nadzornim odborima DD ne bi sigurno bili ljudi koji su godinama podržavali kriminal u BSNL;FDS,Vranica;Bosna i desetine drugih.
Neko poput ovdje spominjanog guvernera stranca sigurno ne bi dozvolio trgovanje skoro 30%dionica BSNL po fiksnoj cijeni.I taako dalje,i tako redom.Eto zato je nužna nova KOMVP.Da podsjetim:Protiv Hasana Čelama u Travniku je podignuta optužnica prije skoro deset godina!Neposredno poslije je izabran za predsjednika KOMVP.Oni koji znaju šta je sve ovaj sastav KOMVP uradio,znaju i da je sreća kada im se oduzmu ovlaštenja!Na žalost,dvojica moraju ostati i u novoj KOMVP,osim ako tužioci odluče da zarade svoje povisoke plaće!
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Komentari

Post by Custos »

Niko nije rekao da je drzava "retardirana" osim ovog radnik-bsnl (bolje reci NEradnik-bsnl). A taj je koliko sam primjetio na temi bosnalijek zdusni pobornik kriminalaca arslanagica i handzica. To dovoljno govori sta ti ljudi misle o ovoj drzavi i nama dionicarima. Naucili su da krcme drzavnim parama gdje lopril bio 10 puta skuplji u sarajevu nego u zenici ili da podobnim placaju zimnice, ljetovanja, renoviranja, a dionicarima sarena laza. Takvi nisu nikakvi patrioti jer oni samo u porsche vjeruju.

@slavuj: izmedju redova sam shvatio koje ljude spominjes i zelis da budu uklonjeni sa svojih pozicija. Ne bi o njima puno govorio jer nemam ista saznanja. Ja koliko sam shvatio na njima je veliki pritisak jer su mnogima stali na zulj ili nisu odradili sto su pojedini planirali pa je normalno da ih napadaju iz svih oruzja. Vjeruj da nista drugacije nece biti ni sa novom komisijom jer isto tako ce i njih napadati. Samo u slucaju da stranci ovo preuzmu bice nade za bolje.

Mene vise zabrinjavaju ljudi koji sa par stotina glasova raspolazu godisnje sa 350 miliona maraka sredstava koje im mi dajemo i onda se poigravaju sa procedurama i propisima te samo produbljuju agoniju ovog drustva. Naravno, kao uvijek, i tu su umjesani neizostavni "zastitnici vitalnih nacionalnih interesa". Nekad pored drveta stvarno ne vidimo sumu:
VLADA SE PONOVO POIGRALA ČLANOVIMA RUKOVODSTVA ZAVODA

Radeljaš i ostali četvrti put postavljeni u UO ZZO KS

Vlada Kantona Sarajevo jučer je razriješila dužnosti i ponovo imenovala članove Upravnog odbora (UO) Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS s predsjednikom Esedom Radeljašem (BOSS) na čelu, osuđivanim zastupnikom u Skupštini KS. Tako se vlada Suada Zeljkovića (SDA) nekoliko puta, imenujući ih i smjenjujući, poigrala bivšim i sadašnjim članovima UO Zavoda, koji ima budžet od skoro 350 miliona KM.

Ispoštovali odluku

Vlada je, naime, na jednoj od posljednjih sjednica razriješila dužnosti Radeljaša i ostale. Istog dana, kako su tada rekli, ispoštovali su odluku suda i na mjesta predsjednika i članova ZZO KS na pet minuta vratili prethodno smijenjene članove UO koji su postavljeni za vrijeme vlade Fikreta Musića (SDP). Odmah nakon toga, ponovo ih je smijenila i za vršioce dužnosti predsjednika i članova UO postavila Radeljaša i ostale.

Zatim su jučer potvrdili novi četverogodišnji mandat korumpiranom zastupniku i članovima.

Eldan Lokmić (BOSS), kantonalni ministar zdravstva u čijoj je nadležnosti i Zavod zdravstvenog osiguranja, rekao nam je da je provedena kompletna procedura izbora, poslije koje je Vlada za članove UO ZZO postavila Eseda Radeljaša, Samira Turkovića, Meritu Tirić-Čamparu, Aidu Haverić, Eminu Kasumagić-Halilović, Muamera Efendića, Suvadu Švrakić, Zahidu Dizdar i Samira Kazića.

Izvještaj o radu

- Mi smo ispoštovali privremenu mjeru i po odluci suda vratili smijenjene članove koji su se žalili, imenovali ih i poslije toga razriješili po sasvim drugom osnovu. Smijenjeni su jer im Skupština KS nije usvojila izvještaj o radu i finansijskom poslovanju Zavoda za prošlu godinu - rekao je Lokmić i dodao da je to u skladu sa zakonom.

Smijenili i Upravu

- S obzirom na to da su zbog neusvajanja izvještaja smijenjeni bivši članovi UO, isti odnos bio je i prema Upravi. Razriješen je i generalni direktor Zavoda Faris Gavrankapetanović, jer se ne mogu razdvajati UO i Uprava - istakao je Lokmić.
http://www.avaz.ba/vijesti/sarajevo/rad ... -uo-zzo-ks
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Uvijek sam bio pristalica dovođenja stranaca na ključna mjesta, stručnjaka koji nemaju nikakve veze sa domaćim političkim elitama (mada mi je mučno riječ elita stavljati u istu rečenicu s tom bagrom). Naravno ti stranci bi trebali imati visoku platu i odriješene ruke (npr da mogu da otpuštaju onoliko radne snage koliko misle da je prekobrojno i sl). Proširio bih ovo sa KOMVP i na veće kompanije u državnom vlasništvu npr željeznice, EP, Telecom aerodrom itd. Uostalom najbolje smo prosperirali kad smo bili pod "stranom okupacijom"
radnik-bsnl
Posts: 55
Joined: 25 May 2013, 18:32

Re: Komentari

Post by radnik-bsnl »

@Curstos
Da nam ne zakljucaju i ovaj forum.
Ovdje je jedino jasno koga ti podrzavas, stitis i saucestvujes, a koga ja branim jasno je svakom dobronamjernom covjeku.
Post Reply