Bosnalijek

panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Uvijek je dobro imati dozu anonimnosti kada se govori o ekonomskim i finansijskim temama.
Što se tiče šutnje o poslovima, da se ranije krenulo prije bi zaustavilo izvlačenje iz firme. Ovako, čovjek je otišao u penziju ali je čitavo vrijeme stvarao atmosferu tipa "poslije mene potop" i to se sada jasno vidi.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

U pravu si, ali raspitaj se o ulozi i nekada i sada Nedzada Brankovica i Vahida Hece, ljudi koji su najvise ostetili Federaciju kada je Bosnalijek u pitanju, pa ces sam lako zakljuciti zasto se nista ranije nije spominjalo.
Edo nije u penziji, jos uvijek je direktor jer samo mentalno zaostali mogu povjerovati u pricu da Nadzorni odbor ciji upis je odbila KVP moze imenovati legalno novog direktora firme.
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Koliko ja znam, novi dionicari nisu takvi kakvim ih vole prikazivati, a garantujem ti da cak ni Edo ne zna ko su, ali cak da je i Sandoz u pitanju, Edo bi vikao da su lopovi.
Sve ce se razjasniti na vrijeme.
Kako sam vec napisao ovdje, novi kupac ne zeli da placa vise nego mora, a ovako drzi neizvjesnost i nisku cijenu na berzi, sto koristi da pomalo dokupljuje. Kada procjene da je odugovlacenje postalo stetno, sazvace se skupstina. KAd se sazove skupstina, otkrice se karte i onda ce vjerovatno cijena dionice ici brzo na vise nivoe.
Vlada takodjer ne zeli skupstinu dok ne rascisti sta moze uraditi da stavi firmu pod kontrolu. Naravno da ne zeli da opet neko drugi to kontrolise bez njih. Vlada zeli prodati svoj paket za cijenu znatno vecu nego je nudjeno Alvogenu, ali prvo mora prekinuti curenja. Jos nekoliko procenata je potrebno i mislim da ce skupstina biti zakazana.
Tu se pojavljuju mali dionicari koji bi morali naci dovoljno glasova da proguraju jednog svog predstavnika u NO. Sve to moze biti jako lijepa prica, ali isto tako moze ispasti i lose ako se POD HITNO (ne znam koliko puta jos trebam naglasiti hitnost artikulacije volje malih dionicara) ne udruzimo ili makar uvezemo da se dogovorimo oko kandidata. Ako nas ne bude u nadzornom, bojim se da cemo lose proci.

Dakle i ovo je put za vas.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Ja svojim imenom i prezimenom nazalost ne mogu jos uvijek biti uz vas, a sigurno nemam oraha u dzepovima! Tamo gdje mogu uticati i lobirati za male dionicare rado cu to uraditi, bolje receno vec radim!
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Kada bi se danas radio pravi profesionalni due diligence i kada bi se dovoljno duboko snimilo pravo stanje u firmi cjena dionice bi dirasticno pala, mozda cak i ispod KM 8! Odgovorno tvrdim jer sam kao i mnogi ocevidac jedne od najvecih pljacki na ovim prostorima ikada!
To ce neko morati pokrpiti, nadam se da nas ti novi investitori nece napustiti, nadam se da nas Vlada nece napustiti. Kada su vec nama svezane ruke, nemojte vi molim vas dopustiti da napravite neki potez koji ce investitore odvratiti od Bosnalijeka! Prijeko nam je potrebna sveza krv, svjezi kapital inace cemo svi biti gubitnici! Trenutno disemo na skrge i to necemo jos dugo izdrzati!
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Da budem iskren, ja ne razumijem ovakve postove. Ko diše na škrge? Kakav svježi kapital je potreban? Kako se to neće moći dugo izdržati?

Je li to firma nelikvidna? Isplaćuje li radnicima plate? I po čemu bi to pravo stanje u firmi pokazivalo da firma ne vrijedi ništa?

Slična pitanja su i za @crvenog.

Mene, a vjerujem i ostale interesuju konkretni pokazatelji i dešavanja.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Ja cu vam odgovoriti sa podacima za koje garantujem. Vrlo jednostavno! Vec godinama se friziraju finansijski izvjestaji te se tako pokrivaju milionske sume koje odlaze na privatne racune. Bosnalijek je u ovoj godini trebao biti visemilionski gubitas da nisu namjestali finansijske pozicije kao da igraju Monopol. Samo sa pola tekuce godine generisano je cca KM 10 miliona gubitka, naravno nista nije prikazano. Kada kazem da disemo na skrge i da jos dugo necemo izdrzati to znaci da zahvaljujuci ispumpavanju para ostajemo bez resursa sve vise i vise te necemo moci pratiti vrlo, ponavljam vrlo jaku konkurenciju koja ce nas u konacnici pregaziti! Plate se isplacuju, ali to ne znaci da je firma profitabilna. Likvidnost i profitabilnost nisunisti pojmovi! U duzem roku, po ovim trendovima ispadamo iz igre! Niko ne moze garantovati ni plate u dugom roku!
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

I jos nesto vrlo vazno! Jedan primjer kako se radi i kakve se rupe prave koje samo svjezimkapital moze pokrpiti! Ljetos je izvrsen izvoz, cini mi se iznos cca € 2 miliona kupcu u Rusiji za kojeg se zna da nece moci platiti jer je pred stecajem, blokiran ili slicno. To je uradjeno svjesno jer je bilo neophodno bar nesto isporuciti kad vec "pusu" cifre u bilansima.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote: Kako sam vec napisao ovdje, novi kupac ne zeli da placa vise nego mora, a ovako drzi neizvjesnost i nisku cijenu na berzi, sto koristi da pomalo dokupljuje. Kada procjene da je odugovlacenje postalo stetno, sazvace se skupstina. KAd se sazove skupstina, otkrice se karte i onda ce vjerovatno cijena dionice ici brzo na vise nivoe.
Vlada takodjer ne zeli skupstinu dok ne rascisti sta moze uraditi da stavi firmu pod kontrolu.
Jasno je da svako želi da kupi što niže u bilo kojem poslu. Međutim ipak mi ne može baš da legne to sa držanjem niske cijene dokopljivanju pomalo i sl. I pod Arslanagićem je firma zarađivala po 8 miliona nekih godina i vrijedila sigurno 20-25 po dionici. Haden ili onaj ko je iza njega, ako je pravi, valjda želi veću dobit i ako ne bi bilo curenja moralo bi to biti više od 12-15 milona, minimum. Dakle ako će sa novim vlasnikom i novom upravom firma mnogo bolje poslovati a i prije je vrijedila preko 20, kako to da novi potencijalni vlasnik nema povjerenja sam u sebe pa mu puno da sad kupuje po npr 15. Isto vrijedi i za Vladu: očigledno je da je ovdje faktor vrijeme vrlo bitan ako ne i ključni, a svi su mi nesto puno relaksirani i saburli. Eto zeleni kaže da ovi još ispumpavaju a najednom se više nikome ne žuri. Moje je mišljenje da je ključ u Vladi i Hadenu a da se niko ne pouzdaje mnogo u male dioničare. Kako ce to Vlada spreciti curenje cekajuci?

@zeleni
vjerujem da kao zaposlenik poznaješ generalno situaciju, ali ovo sa due diligenceom i drastičnim padom mi zvuči malo pretjerano, blago rečeno. Tržište još imaju i to u porastu, koliko znam niko nije izvlačio mašine ili tajno prodavao nektretnine ispod cijene. Teško da neko može još sa kvartalnim izvještajima prikazivati minus kao dobit od 6 od 8 miliona i to godinama. Bosnalijek je u svakom pogledu dobra i zdrava firma osim sto mu nisu dali da eksplodira u fenomenalnu. Izvini mozda sam paranoican ali najednom u kratkom vremenu u vise postova novih clanova foruma lagano se pokusavaju proturiti ovakve informacije o "rupama" o tome da firma "ne vrijedi", Clanovi koji su godinama citali forum a nikad se nisu javili, odjednom imaju i po 20 postova na dan. Ja, da sam npr novi potencijalni kupac i da hocu jeftino da kupim plasirao bih po forumima i medijima bas takve tvrdnje sa ciljem da jos malo oborim cijenu. Ne kazem da ste bas vi ti, ali hajd malo da se digne rucna prilkom plasiranja nekih tvrdnji.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

zeleni.2012 wrote:I jos nesto vrlo vazno! Jedan primjer kako se radi i kakve se rupe prave koje samo svjezimkapital moze pokrpiti! Ljetos je izvrsen izvoz, cini mi se iznos cca € 2 miliona kupcu u Rusiji za kojeg se zna da nece moci platiti jer je pred stecajem, blokiran ili slicno. To je uradjeno svjesno jer je bilo neophodno bar nesto isporuciti kad vec "pusu" cifre u bilansima.
Mislim da se nista nije moglo napuhati izvozom robe koja nije placena. Ako nije placena nije se time mogao napuhati ni prihod ni dobit. A tu si informaciju ako si za nju znao mogao i ranije javiti nadleznim organima pa i anonimno.
A ako je to tacno, to je samo razlog vise da Vlada prestane meditirati i cekati da neko drugi umjesto nje napravi nesto.
Post Reply