Telekom RS

zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Godina.........Ukupni dug..............priliv..............odliv
.............(kratk. i dug. obav.)....od kredita
2020........545 mil...............................90.mil........513 mil.
2021........633 mil.......................28,5 mil.....460 mil.
2022........668 mil.....................186 mil.......610 mil.
2023........672 mil.......................15 mil........451 mil.
2024........izvještaj na kraju god.

Obaveze u 2024. god
kratkoročna sretstva........................457,6 mil.
dospjele dugoroč.. obaveze 66+15= 81 mil.
____________________________________________
,........................................................538.6 mil.

a priliv ukup. sredstava (keš) u 2023 iz poslovnih aktivnosti (bez kredita)....................434 mil.

Nedostaje 100 mil da bi priliv bio u plusu, kada bi se sve obaveze platile.
Vjerovatno će priliv iz poslovnih aktivnosti u 2024 biti nešto veći, ali sličan onom iz 2023. God.
Last edited by zule on 19 May 2024, 12:10, edited 10 times in total.
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Vidi se porast duga i uzetih kredita a smanjenje ukupnog godišnjeg odliva sretstava, koji je uvijek bio skoro jednak prilivu ukupnih sretstava (bilans tokova gotovine).
Podaci su približni, greška +- koji milion.

Tabela optimizirana za mob.
Pitanje svih pitanja, da li su dotakli dno ove godine??
Nakon čega kreće oporavak u 2028 krajem isteka ugovora o preenosu Premijer lige.

Nisam siguran da li bi trebalo obnoviti za iduću godinu uplate za licencee, softver i sl.
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

vdamir78 wrote: 18 May 2024, 23:15 Tvoj problem je sto na mtel gledas iskljucivo racunovodstveno, a takva firma (u odnosu na realnost ovdje) ne moze, a da se ne posmatra i iz politickog i poslovno-politickog ugla.
Odakle ti podatak da je iz mtela 2 godine nakon prodaje izvuceno najmanje cetvrtina, tj bar oko 300mil KM u Srbiju?

Ovo sto pricas za zlatnu koku sda je besmisleno. Naveo si par godina (unutar skoro 30 godina) koje su stranke vladale bh telekomom, to je nebitno. Moj komentar je bio cisto osvrt na to da je i BH Telekom u (drzavnom) vlasnistvu ne tako sposobnog SDA uspio da ne propadne, jer je to jednostavno nemoguce. Odnosno, kad bh telekom ne propada kao drzavna firma, nece ni mtel. Iz cega dalje proizilazi da, posto je u vlasnistvu Srbije, jednostavno mora tim Srbijancima da se isplati, odnosno da se nastavi isplata dividendi.

Ako cemo govoriti ko o cemu nema pojma, onda si to ti, jer prizeljkujes pad akcija na 0.90, a vrlo dobro znas da su tu cijenu imale samo, i to kratko vrijeme, tokom korone.
Osim ako se ne desi neki novi lock-down i svima bude potrebno para, zaboravi na to da ce mtel akcije pasti na 0.90.
Mi jednostavno nismo na istom intelektualnom nivou. Zato i ne razumiješ šta pričam. Hajde uzdravlje.

P.S. Ja sam taj Mtel kupovao u rasponu od 0,84 do 1,03 (u prosjeku sam ga plaćao 0,90 KM), a prodavao u rasponu od 1,65 do 1,40 (u prosjeku sam ga prodavao po 1,55 KM). I još sam dobio skoro 0,5 KM dividende u prosjeku po svakoj akciji. To je zarada više nego duplo na uloženo. Tako da znam vrlo dobro šta pričam. Bar kada je Mtel u pitanju.
Truba
Posts: 441
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

svi ste vi na meni dobivali
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

Sitna buranija wrote: 19 May 2024, 17:30

Mi jednostavno nismo na istom intelektualnom nivou. Zato i ne razumiješ šta pričam. Hajde uzdravlje.

P.S. Ja sam taj Mtel kupovao u rasponu od 0,84 do 1,03 (u prosjeku sam ga plaćao 0,90 KM), a prodavao u rasponu od 1,65 do 1,40 (u prosjeku sam ga prodavao po 1,55 KM). I još sam dobio skoro 0,5 KM dividende u prosjeku po svakoj akciji. To je zarada više nego duplo na uloženo. Tako da znam vrlo dobro šta pričam. Bar kada je Mtel u pitanju.
Tako je - nismo na istom intelektualnom nivou: ti si jedan knjiski moljac isfrustrirani, pa je po automatizmu moj nivo daleko iznad tvog. U zdravlje.

PS
Nemoj da glumis nekog W.Buffeta, svi koji smo u koroni kupili po tim cijenama smo SAMO IMALI srece. Nikakvo ti znanje nemas da mozes reci da si ti kao nesto tu izracunao/predvidio. Samo nisi bio dovoljno gladan u koroni pa si, kao bilo ko sa pola grama mozga, bio u stanju da kupis nesto akcija za te pare.
Aj cao ispodprosjecni racunovodjo.
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

vdamir78 wrote: 19 May 2024, 20:03
Sitna buranija wrote: 19 May 2024, 17:30

Mi jednostavno nismo na istom intelektualnom nivou. Zato i ne razumiješ šta pričam. Hajde uzdravlje.

P.S. Ja sam taj Mtel kupovao u rasponu od 0,84 do 1,03 (u prosjeku sam ga plaćao 0,90 KM), a prodavao u rasponu od 1,65 do 1,40 (u prosjeku sam ga prodavao po 1,55 KM). I još sam dobio skoro 0,5 KM dividende u prosjeku po svakoj akciji. To je zarada više nego duplo na uloženo. Tako da znam vrlo dobro šta pričam. Bar kada je Mtel u pitanju.
Tako je - nismo na istom intelektualnom nivou: ti si jedan knjiski moljac isfrustrirani, pa je po automatizmu moj nivo daleko iznad tvog. U zdravlje.

PS
Nemoj da glumis nekog W.Buffeta, svi koji smo u koroni kupili po tim cijenama smo SAMO IMALI srece. Nikakvo ti znanje nemas da mozes reci da si ti kao nesto tu izracunao/predvidio. Samo nisi bio dovoljno gladan u koroni pa si, kao bilo ko sa pola grama mozga, bio u stanju da kupis nesto akcija za te pare.
Aj cao ispodprosjecni racunovodjo.
Nije sva poenta u tome da nešto kupiš jeftino. Naravno, potrebno je neko znanje da možeš procijeniti da li je to nešto što želiš kupiti potcijenjeno. Ako si ti "u koroni" i kupio Mtel kako kažeš, znači da si imao tih pola grama mozga. Međutim da si imao još pola grama mozga, izašao bi na 1,5-1,6 KM, a ne bi pametovao i bulaznio da bi mogao Mtel izaći na 1,7 KM nakon što je obustavio isplate dividendi :lol: Ali, kao što rekoh treba imati i nekog znanja da možeš procijeniti da li je nešto potcijenjeno, odnosno precijenjeno.

A ako je Mtel uz očekivanje dividende od 0,12-0,16 KM na godišnjem nivou dogurao do max 1,68 KM, da li misliš i da se na očekivanu dividendu od 0,06-0,07 KM na godišnjem nivou može održati na nivou na kojem se sada nalazi? :roll:

LP od "ispodprosječnog računovođe" :lol:
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

Vec sam ti odgovorio, situacija sa mtelom nije samo eknomsko-RACUNOVODSTVENA, nego ima politickog upliva.
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Hajde da vidimo vaše prognoze za cenu akcije Mtela u februaru 2025 pa ćemo vidjeti ko je u pravu.

P.S. Ja sam jedva uspio prodati po 1,38 samo zato jer je to činio i KRISTAL invest duže vrijeme, sumnjao sam da su na neki način prokljuvili šta se sprema (neznam koja je kod mene gramaža :lol: :lol: :lol: ).

Sad me interesuje kad je vrijeme da kupim ili možda da bežim od ove akcije. Zato odgovorite šta prognozirate.
vdamir78
Posts: 28
Joined: 03 Jan 2024, 12:04

Re: Telekom RS

Post by vdamir78 »

A sta u stvari predvidjamo? Po meni je kljucna stvar sta ce ti bajni Srbijanci smisliti.
Jedina je sreca sto se nju nista ne pita, inace bi bilo totalno nepredvidljivo.
Ali ako cemo vjerovati njihovim odlukama, bice raspodjela bar od 50% i to je to. To ce drzati cijenu akcije na oko 1.30 u prosjeku.
Za sve ostalo, mislim da Milan Tarot moze dati podjednako precizan odgovor.
beka26
Posts: 840
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Telekom RS

Post by beka26 »

Prodaja market....
Post Reply