Vispak

montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Još da vidimo kakva je dobit. Za 2014 na polugodištu su imali 2 miliona na 15 mil prihoda što bi značilo da na 45 m prihoda mogu imati i 6 miliona dobiti (čak i više zbog opadanja udjela fiksnih troškova sa porastom proizvodnje i prihoda). Međutim znamo da je 2014 godina završila sa čini mi se 2,5 m ukupno što bi mogao biti uticaj ulaganja u pržionik i mlin (ne znam, nagađam). Pošto je dobit bila mršava i u prvom polugodištu 2015. 1,2 m ako se ne varam, pretpostavljam da je i to uticaj troškova oko pržionika, ne očekujem tih 6 m, možda bude 2-3 m. Međutim ove godine nema više tih troškova, novi pržionik je u pogonu, moguće je novo dramatično povećanje prodaje nakon prošlogodišnjeg rekordnog. To bi omogućilo dobit i iznad 6-7 miliona ne bude li novih većih ulaganja. Bez pretjerivanja samo je nebo granica za ovu dionicu. Ali hajde da sačekamo prvo FI za ovu godinu.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Ja sam primjetio da su cijene zlatne džezve u zadnje vrijeme mnogo konkurentnije. Npr. na pakovanju od 500 g. su nize i do 0,5 KM. Vjerovatno ce pomesti konkurenciju, ali je odmah i dobit manja po jedinici proizvoda. Cini se da su se odlucili ici vise na povecanje obima proizvodnje i osvajanja novih trzista.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

Investitor wrote:Ja sam primjetio da su cijene zlatne džezve u zadnje vrijeme mnogo konkurentnije. Npr. na pakovanju od 500 g. su nize i do 0,5 KM. Vjerovatno ce pomesti konkurenciju, ali je odmah i dobit manja po jedinici proizvoda. Cini se da su se odlucili ici vise na povecanje obima proizvodnje i osvajanja novih trzista.
Granica za rast ove dionice je činjenica da ova ekipa iz Tešnja kontroliše skoro 90 % firme, a znamo kako stvari idu sa isplatama dividende u takvim firmama. Eto i Klas dobro radi, ne znam uopće jesu li oni još uvjek DD, samo znam da se ne trguje sa njom ? Nema te korporativne kulture kod nas da se i malim dioničarima nešto udijeli, od takvih firmi gdje ima jedan izrazito veliki dioničar jedino Tvornica cementa Kakanj isplaćuje malim dioničarima dividendu.
Nijemci nisu balkanska fukara koja se jučer obogatila. Čak se i vlasnik Heidelberg cementa ubio zbog moralnih razloga u onoj velikoj krizi.
A što se tiče cijene ne znam za to pakovanje od pola kg, ali je pakovanje mljevene od 200 grama skuplja od Dino kafe 40 kf, što je strašno puno za tako malo pakovanje. Naravno da ću uzeti Dino kafu, i ona je #387 8-)
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

A šta su onda onda oni iz Mann Hummela. Nikad nisu ni pomislili da isplate dividendu. A čini mi se da se ovaj hedelberg ubio zato što je kiksao na pogrešnoj odluci o shortu poslu sa dionicama Porschea. A kasnije su morali namirivati te gubitke pa su povlačili dividendu.

Ovaj Vispak je za sada stabilan a vjerujem dok imaju prilika da još kupuju i ulažu neće isplaćivati ništa. Po meni je to bar još deset godina. Velike su obaveze i za Klas a tek ako kupe još nešto.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Klas još nije ni blizu tako profitabilan kao Vispak. Što se tiče relativno malog free floata odnosno velikog procentualnog učešća večinskog vlasnika Vispaka, ja bih rekao da je obrnuto što se tiče podjele dividende. Nekako mi realnije da dividendu isplaćuje onaj ko je većinski sa velikim postotkom, npr 90ak % (praktično isplaćuje sam sebi, u ovom slučaju As group) nego kad si vlasnik npr sa 30 ak posto pa od dividende samo taj postotak i dobiješ. Uostalom Telekom je npr sa sličnim postotkom večinskog vlasništva redovno isplaćivao skoro svu dobit. Ne vidim nikakve logike da As Group drži neku veću akumuliranu dobit na računu i ne isplaćuje je praktično sam sebi, a time i usput i onom relativno malom procentu malih dioničara. Zar mislite da bi bila veća vjerovatnoća isplate dividende da je onaj ko o tome odlučuje vlasnik u manjem postotku?
Što se tiče Klasa mislim da će ga oni vrlo brzo postaviti da stoji na vlastitim nogama tako da sumnjam u neke pretumbacije sredstava iz Vispaka u Klas, zašto bi to radili i kršili zakon, kad dividendom iz Vispaka novac legalno može ići njima a onda s njim mogu šta hoće. Nema logike i da kupuju Klas ako i s njim neće biti profitabilni, nije to Elektrogrupa niti bi ovi kupovali Klas samo da imaju bolesnika na infuziji godinama.
Ulaganja. Moguće da će ulagati još, ne znam ali mislim da je to sa deset godina pretjerano. Pa već imaju akumulirane dobiti i ako se bude povećavala za nekoliko miliona godišnje za 3 godine imaće 20 miliona, više od sadašnje vrijednosti same firme, u šta će to potrošiti tolike pare ta neće ih ložiti lopatom. Možda se varam ali ja očekujem dividendu ako ne ove godine (za prošlu) onda svakako sljedeće.
Pa čak i da ulažu i prave ne znam kakvo čudo od novih pogona, to je opet u vlasništvu svih dioničara pa i malih, ali ni to nije dovijeka, dividenda će doći kad tad, ali onda iz još veće proizvodnje i prihoda. Ja lično ovdje idem vrlo dugoročno tako da me trenutna tržišna cijena uopšte više ne zanima jer ovo što imam ne bih prodao ni po 30 KM po dionici. Možda sam u krivu, vidjećemo. Međutim treba samo pogledati najelementarnije podatke da se vidi o čemu se ovdje radi. Rekoh da bi bez ovih ulaganja u pržionik i mlin realna dobit, gledajući porast prihoda bila, i vjerovatno će biti, cca 6 miliona ili veća odnosno cca 4 KM po dionici. 4 KM godišnje po dionici na tržišnu vrijednost od 7,5-8 KM po dionici je godišnji povrat od 50 % i više. Treba li kome objašnjavati šta ovaj podatak znači?
Last edited by montypython on 10 Feb 2016, 12:15, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Takvo predviđanje ima smisla. Ali ja gledam šta su radili do sada pa nekako mislim da bi eventualno prestali direktno finansirati akvizicije, tj da AS prestane sa pozajmicama i kreditima za neko vrijeme, pa da npr Vispak kupi nešto čime bi zaokruživao svoju proizvodnju. Nevezano za BIH, možda čak i u okruženju.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

A što se tiče cijene kafe tj samog proizvoda samo povećanje proizvodnje utiče na smanjenje udjela fixnih troškova u cijeni proizvoda i omogućuje dalje smanjenje cijene proizvoda. Administraciju, koja ima svoje troškove u jedinici proizvoda npr u kg kafe, ne moraš povećavati ako povećaš proizvodnju, ne moraš ni marketing ne moraš povećavati ni broj portira, securitja i sl sa povećanjem proizvodnje. Ni mnogo drugih stvari. To znači da po jedinici proizvoda ovi troškovi opadaju odnosno ostaju samo oni promjenjivi nabavka nepžene kafe, struja i sl. što proizvođaču omogućuje da sa povećanjem proizvodnje smanji cijenu (ili poveća dobit po proizvodu ako je ne smanji). A u Vispaki imamo drastično povećanje proizvodnje. Stari pržionik je bio kapaciteta 800 Kg a novi 1500 kg. E sad samo ostaje nedoumica hoće li sad raditi samo novi (1500 kg) ili oba (2300 kg). ovdje čak i ne razmatram ostale proizvode a svi su u usponu, npr prodaja čaja u odnosu na isti mjesec prošle godine porast 100 % ako se ne varam.
Što se tiče širenja u okruženje u smislu akvizicije (širenje proizvoda u prodajne lance je strelovito, to je posebna priča) mislim da sam negdje vidio i i Hrvićevu izjavu da je i to moguće ali ne trenutno.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Ja priželjkujem da As pokupuje i ovo malo free floata (bar da ima 95%) udjela i siguran sam da bi vrlo rado dijelili dividendu. Mišljenja sam da ukoliko AS ne intenzivira otkup preostalih dionica što prije, niko neće poslije htjeti da prodaje po malim cijenama kada se akumulira npr. 20 mil. dobiti. Ja sam računao da je AS na berzi poslije kupovine vecinskog paketa do sada dokupio preko 10% dionica a da nije došlo do povećanja cijene. Ovo s jedne strane ukazuje na ciganluk i šićarstvo vlasnika AS grupacije, a s druge mudrost da ne plaćaju više nego što mrtvo tržište traži. Mislim da će AS prije podjele prve dividende pokušati otkupiti preostale dionica po znatno većoj cijeni nego što je sad, jer smo svjedoci da slabo ko hoće da prodaje po ovako niskim cijenama. Također pretpostavljam da među ovih 10% slobodnih dionica ima i dosta onih koji ne znaju kako da prodaju dionice, mrtvih ljudi i njihovih nasljednika, te svakako najviše onih koji neće da prodaju po ovim cijenama.
PS. As neće da ponudi ni knjigovodstvenu cijenu!
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Vispak

Post by one »

Izazovno i nepredvidivo poslovno okruženje dovest će tijekom sljedećih pet godina do nestanka čak jedne od tri tvrtke koje danas posluju, otkriva Boston Consulting Group, globalni lider u poslovnom savjetovanju.

Poslovno okruženje, lokalno i globalno, danas je raznolikije, dinamičnije i nesigurnije nego ikada ranije i mnogim kompanijama predstavlja nesavladiv strateški izazov, posebno ako su im kratkoročni ciljevi poslovanja važniji od dugoročne stabilnosti. Tako će se jedna od tri kompanije u sljedećih pet godina naći pred izborom bankrota, likvidacije, ili pristajanja na preuzimanje i spajanje, predviđaju autori istraživanja, Martin Reeves, stariji partner u BCG, Simon Levin, profesor na Sveučilištu Princeton i Daichi Ueda, konzultant u Boston Consulting Group.

Kad se usporede s poslovanjem u stabilnim uvjetima od prije četrdesetak godina, tvrtke se danas gase čak šest puta brže, neovisno o svojoj veličini, starosti ili sektoru u kojem posluju, utvrdili su autori istraživanja Boston Consulting Groupa
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Sve su ozbiljniji i ozbiljniji, evo pokrenuli su samostalnu web stranicu samo za Vispak, koja je po mojim ocjenama dosta solidna http://www.vispak.ba/.
Post Reply