Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Interesuju me posljedice odnosno pozitivan ili negativan uticaj na SO odnosno Uniqa ili Central osiguranje. Kome može biti lakše u ovom slučaju.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Kao kompozitna osiguravajuća društva,život i neživot,su ekonomičnija i veća,bolju imaju sliku i finansijskom poližaju.Razdvajanjem života i neživota će i Uniqa i Sosor mnogo imati lošiju sliku.Unoqa će izgubiti lidersku poziciju ,Sosor ili Euroherc će je dobiti, kada su u pitanju neživotna osiguranja,ali koeficijent likvidnosti društva će biti mnogo lošiji,posebno kod Sosor-a,jer životna osiguranja imaju veoma visok koeficijent likvidnosti.
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Zahvaljujem.

Vjerovatno će proći vremena dok se to sve razdvoji. Godina ili dvije, ne vjerujem da će ih odmah natjerati da ovo razdvoje.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Najveći dioničar Vlada FBiH bi trebala o time viditi računa a vezano za prodaju Sosor-a,šta gubi novim zakonim o osiguravajućim društvuma.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

U poslovnim knjigama je to sve razdvojeno i izviri i sredstva,još od zakona iz 2005.godine,tako da je razdvajanje jednostavan posao,osim ako su neživotna osiguranja potrošila pare života, koja predstavljaju defakto štednju građana .E tu bi bili ozbiljni problemi.To je Hercegovina osiguranje svojevremeno uradila,još se vode sudski postupci.S tog aspekta je dobro da se što prije to razdvajanje uradi.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Sosor bi morao povećati temeljni kapital za 8 miliona ako bi se želi baviti svim vrstama osiguranja kojim se dovsada bavio,ili izvršiti prenos dijela portfelja i imovine i tehničkih rezervi za tarife kojim se neće baviti ,član 25.Zakona.Jer sada životno osiguranje mora imati temeljni kapital 6 miliona ,do sada je bilo 3 miliona,a neživotna 10 miliona za bavljenje svim tatifama osiguranja,do sada je bilo 5 miliona.
Tako da Vlada FBiH hitno mira reagivati kao najveći dioničar?!?
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Nema govora o tome da će Vlada išta poduzeti da kapitalno ojačala Sarajevo osiguranje!Zakon je i izmjenjen prvenstveno zbog toga da bi onaj Referent za rasprodaje iz Gradačca mogao reći kako Sarajevo osiguranje ne može ni poslovati dalje i da će se morati likvidirati ako ga on ne uhvati u slobodnom padu i dobro proda,recimo nekome iz raje!To je tako,i svak ko ne može ovo da prihvati potpuno je u krivu!I meni je dugo trebalo da prihvatim da mi već odavno imamo u vlasti samo kriminalnu strukturu!
Pa vidite koji su to ,sad već otvoreno,kriminalci!Oni bi ukinuli i currency board,samo da pod stranačku kontrolu stave i pare iz Centralne banke,da dio pokradu a doijelom kupe još bar jedne izbore,a poslije će i onako izazvati građanski rat.Njihova imovina je već odavno tamo gdje će uteći i oni ako ovaj blesavi narod opet krene u rat!
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ne spominje hoće li se oni sa nekim "ukrupnjavati"....
Budući da je situacija u BiH fluidna u svakom pogledu, u idućih pet godina možemo očekivati povećanje broja društava, a vjerojatno će doći i do objedinjavanja pojedinih društava.

Ovo je u intervjuu za Svijet osiguranja rekao Zlatan Filipović, direktor Bosna Reosiguranja.

- Pojava novih društava tokom 2016. godine govori u prilog tome da će ta nova društva biti dominantno okrenuta ka autoodgovornosti i očito da će morati preotimati premiju od drugih društava jer nije sigurno da li će postojeći rast premije autoodgovornosti od sedam posto biti dovoljan da zadovolji apetite svih društava. Isto tako, vidjećemo u tom periodu da li će neka društva zaključiti da nije profitabilno da samostalno rade pa će ići na ujedinjavanje ili će se okrenuti nekim drugim vrstama osiguranja.

Govoreći o novom Zakonu o siguranju u FBiH, Filipović je kazao da je u ovom trenutku teško reći da li će ovaj zakon unaprijediti sektor osiguranja jer u njemu ne vidi nikakvu kvalitativnu promjenu unaprijed, ali ni unazad.
- Tek kada zakon počne djelovati, onda ćemo vidjeti da li će dovesti do poboljšanja. Osobno nisam vidio neku izrazitu potrebu da se zakon mijenja, ali jasno mi je da u sklopu Reformske agende Vlada teži da poboljša ambijent. Ono što je najveća promjena je povećanje osnivačkog kapitala, odnosno da se postojeći kapital praktički udvostruči, pa je na prijedlog udruženja produžena odgoda primjene te odredbe sa dvije na pet godina, istakao je Filipović.

Iako je krajem godine usvojen Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima, FIlipović smatra da u ovom trenutku ekonomske okolnosti nisu pogodne za njihovo osnivanje.

- S obzirom na broj društava i obim premije koji imamo te na ekonomske i političke okolnosti u kojima živimo, mislim da ćemo imati zahtjev za kapital prema društvima koji je prevelik u odnosu na ono što se na tržištu može ostvariti. Neka društva i danas imaju kapital koji je i veći od zahtjeva iz prijedloga zakona, pa i Bosna Re ima više od predviđenih 6 miliona KM kapitala jer smo anticipirali ove korake. Druge kolege nisu krenule tim putem, pa ćemo najvjerovatnije imati pritisak ili na objedinjavanje društava ili na prestanak rada pojedinih društava, istakao je Filipović.
Na pitanje kakve su prognoze dešavanja unutar industrije osiguranja u BiH u 2017. godini, Filipović odgovara da su u Bosna RE napravili projekciju rasta premije na tržištu te rasta i vlastite premije.
- Koliko god da je stanje na tržištu bremenito problemima, nerazumijevanjem, borbom, još uvijek ne možemo reći da je to zaista jako loše. Zahtijeva više snage i vještine da se sa povećanom konkurencijom izborite i da ljudima objasnite da se treba osigurati. Ja očekujem rast u životnom osiguranju, ali i autoodgovornosti, no ono što mene tu zabrinjava jeste da uz 7 posto rasta autoodgovornosti imamo i isti rast prodaje automobila, što ne vidimo. Ukoliko bude nastavka izgradnje autocesta, možemo vidjeti i nešto više premije od ostalih osiguranja imovine, a bojim se da će se nastaviti trend pada premije osiguranja od požara jer je sve manje interesa i među privatnim vlasnicima preduzeća da se osiguraju. Toj vrsti osiguranja ne ide u prilog ni to što vlade u regiji najavljuju da će izmiriti gubitke i od prirodnih opasnosti i od požara i tamo gdje su ugrožena radna mjesta, konstatuje, između ostalog, Filipović za Svijet osiguranja.
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

slavuj wrote:Nema govora o tome da će Vlada išta poduzeti da kapitalno ojačala Sarajevo osiguranje!Zakon je i izmjenjen prvenstveno zbog toga da bi onaj Referent za rasprodaje iz Gradačca mogao reći kako Sarajevo osiguranje ne može ni poslovati dalje i da će se morati likvidirati ako ga on ne uhvati u slobodnom padu i dobro proda,recimo nekome iz raje!To je tako,i svak ko ne može ovo da prihvati potpuno je u krivu!I meni je dugo trebalo da prihvatim da mi već odavno imamo u vlasti samo kriminalnu strukturu!
Pa vidite koji su to ,sad već otvoreno,kriminalci!Oni bi ukinuli i currency board,samo da pod stranačku kontrolu stave i pare iz Centralne banke,da dio pokradu a doijelom kupe još bar jedne izbore,a poslije će i onako izazvati građanski rat.Njihova imovina je već odavno tamo gdje će uteći i oni ako ovaj blesavi narod opet krene u rat!
Ja opet moram citirati baš sebe!Ovaj gornji intervju potvrđuje baš sve ovo što sam ranije napisao!A ovog gospodina znam od prije ne znam ni koliko godina!ON i tadašnja družina iz Bosna Re su mi na aukciji bukvalno oteli 5 posto dionica ovog osiguranja,koje je prodavala vlada na možda drugoj ili trečoj javnoj aukciji uopće!Kupili su one što su vodili aukciju i oni su jednostavno prekinuli aukciju u momentu kada sam ja podigao početnu cijenu za ,čini mi se ,70 posto !Reklki su da sam ,kasno digao ruku.A učestvovali su njihova dvojica,da bi se aukcija inače mogla održati,i ja,potpuno iznenada i ne planirana,bar za njih!Prema tome ,ništa pošteno od tud se ne može očekivati!Pogotova kada su sada pojačani i onim investitorom,koji tek onako,izgubi više od šeststotina hiljada na usluzi pajdašima pri pljački na FDS!!Tadašnji predsjednik te komisije je kasnije bio direktor jednog fonda,ne znam gdje je sada.A brokera,koji je za sitne pare prekinuo aukciju,više ne srećem.Svojevremeno mi je rekao da sve to treba zaboraviti!A tadašnji direktor Bosna Re mi je rekao:Jesi vala ruku podigao nekako stidljivo!A to mi je bilo već peto ili šesto dizanje ruke na toj aukciji!Nekoliko prisutnih se prijavilo da svjedoče o toj otimiačini.Ja jednostavno nisam htio da tužim,jer sam neke od njih poznavao lično!
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Moraš biti u raji da bi nešto takvo kupio. Na šta bi ličilo da svako može nešto kupiti i upravljati a da ne pita pojedince....
Post Reply