Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Custos wrote:Tekst jeste povrsan ali ima sve elemente surove realnosti. Nije stvar u tome sta mozemo ili sta ne mozemo ponuditi. Stvar je u tome da apsolutno nista ne radimo na podizanju konkurentnosti i na privlacenju investicija. Ne postoji nikakav akcioni plan ni cilj ka kojem tezimo a 17 godina je proslo od zavrsetka rata. Zato nas arapi i svi drugi zaobilaze. Nismo mi francuska ili svicarska da skupo prodajemo kozu. Kako ja vidim, to je srbija shvatila i meni izgleda da im je cilj da zaposle stanovnistvo i rijese nezaposlenost a sljedeci korak ce biti podizanje konkurentnosti. Dok oni to rade mi cemo i dalje se baviti sa banalnostima koje ne bi smijele biti upitne (razumijemo se, mislim da ti ne moram govoriti na sta mislim).
Tu si u pravu i ako bi se tako napravio članak onda bi bio sasvim drugačiji. Jedno je nemati državnu ili entitetsku strategiju(znam da se strani ulagači naježe kada se spomene riječ entiteti i kantoni) i povremeno imati neke aktivnosti a drugo je tražiti sadake i donacije kao što nam autor teksta nabija na nos. Kažem nama jer su tu misli na BIH a ne samo na političare.
Koliko ja pratim, već nekoliko godina se i ide na promovisanje mogućnosti države i prilika za ulaganje. Koliko je bilo projekata na SBF kao i posjeta privrednika arapskim zemljama sa konkretnim projektima. Najsvežiji je onaj kada su posjetili UAE. Nije tada niko tražio donacije niti ih ko traži.

Po tome, ne samo da je autor površan nego je na nivou pijačnog rekla-kazala mentaliteta. Nije se uopšte potrudio da napravi kvalitetnu komparaciju ekonomskih politika Srbiji i BIH ali i ostalih zemalja u regionu. Svaka od naših zemalja je u specifičnoj situaciji.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Komentari

Post by Mentalist »

Vidim da je neka Švicarska firma na čelu Bosna auta,a tu je i Klas i Zif Naprijed šta misle Selimovići napraviti sa ovom dionicom sa vrlo vrijednim nekretninama,mislim da i ovi Švicarci na prvom mjestu su njihovi.
GADUBA FINANZ AG ZUG, CHE 62.27
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 24.95
HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. Mostar MOSTAR, BIH 9.67
KLAS D.D. SARAJEVO Sarajevo, BIH 1.74
PALISAEN d.o.o. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.99
BABIĆ EMIRA Sarajevo, BIH 0.19
SPAHIĆ ABDULAH GORAŽDE, BIH 0.06
ĆULOV NEDŽIB GORAŽDE, BIH 0.05
SIJERČIĆ KENAN GORAŽDE, BIH 0.04
LIHOVAC ERMIN Sarajevo, BIH 0.02
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Komentari

Post by leon »

Iz Bosna auto su danas zvali Konkurencijsko vijeće BiH, pretpostavljam da bi se moglo raditi o nekom spajanju/koncentraciji kapitala.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Komentari

Post by leon »

Za Odbrana pošta:
Vidim da g. Halil Čengić ima udio u Feroelektro d.d.
http://195.222.43.81/sase-final/languag ... FRESR.aspx
pa me zanima da li ima išta novo sa tom firmom?

Još uvijek stoji da su Stanići vlasnik 60 %, ali kako sam načuo iz medija, jer se nisam prije zanimao, poništena je privatizacija. Tko će u tom slučaju biti vlasnik ovih 60% i kako će se razriješiti hipoteka. Feroelektro ima 3-4 zgrade u samom centru Sarajeva, koje vrijede dosta.
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... IrR0_IAowY

Sa TV1 su dijelom pokušali napraviti poređenje ulaganja u arapa i turaka u BIH i ostale zemlje. S tim da nisu računali Al jazeeru gdje je u početnoj fazi uloženo više od 20 miliona eura a kasnije je bilo dodatnih ulaganja, nisu računali SEICove nekretnine na marijindvoru od oko 50 miliona eura a u narednim mjesecima će biti još nekoliko građevinskih projekata u Sarajevu.
Jednostavno su odlučili da idu na nekretnine odnosno da im je to najlakše realizovati s tim da kriju svoje projekte jer vide iskustvo al shiddija i vjernih mu "špijuna" iz avaza.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Komentari

Post by insider »

Samo u BiH i vjerovatno Zimbabveu se moze desiti da kompanija objavi rekordnu (u cijeloj drzavi) polugodisnju dobit (JPEMR) i da joj taj dan cijena dionice dozivi pad.

Samo u BiH kriminalci mogu raditi sta hoce na trzistu kapitala, dobiti sankcije od Komisije za vrijednosn epapire (kakva god da je) i na sudu dobiti ponistenje odluke Komisije jer joj je istekao mandat.

Samo u BiH se ne zna koja je skupstina validna, ciji NO je validan, ko je direktor u preduzecu i sl.

Samo u BiH je to sve pa gotovo normalno, malo se pise o tome ali niko nista ne radi......

Evo ovou nelegalnu Komisiju je htjelo da tuzi Federalno ministarstvo, znaci organ Federacije BiH koji nije u stanju da osnuje novu Komisiju, a njeni organi je tuze.....

Pa ljudi gdje ovo mi zivimo.....

Mi samo zasluzujemo stranu cizmu jer drugacije ne znamo.....

Moras biti dobro u glavu udaren pa doci u ovakvu drzavu i kao turista, a ne kamoli kao investitor....
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

Sa TV1 su dijelom pokušali napraviti poređenje ulaganja u arapa i turaka u BIH i ostale zemlje. S tim da nisu računali Al jazeeru gdje je u početnoj fazi uloženo više od 20 miliona eura a kasnije je bilo dodatnih ulaganja, nisu računali SEICove nekretnine na marijindvoru od oko 50 miliona eura a u narednim mjesecima će biti još nekoliko građevinskih projekata u Sarajevu.
Jednostavno su odlučili da idu na nekretnine odnosno da im je to najlakše realizovati s tim da kriju svoje projekte jer vide iskustvo al shiddija i vjernih mu "špijuna" iz avaza.


Ali su zato navedni primjeri koji nemaju veze sa investicijama. I Srbija i Hrvatska izvoze u arapske zemlje, kakve to veze ima.
Ili krediti i obnavljanje kuća i škola pa i izgradnja bolnica.
Ovo u Srbiji su prave konkretne stvari.
Srbija izvodi 10 puta više građevinskih radova u Sjevernoj Africi od BiH.
Čak se i u RS-u najvljuju neke investicije u poljoprivredu, što je šamar bošnjačkim strankama.
Ovo je pokušaj pranja vlasti SDA u Stranke za BiH jer sve više ljudi gunđa i shvaća da nema zlatnih kašika od velike priče o braći muslimanima, jer kapital ide tamo gdje će se oploditi. Nisu stvoreni uslovi za to i tu nema opravdanja.
Prava ulaganja su samo Natron Hayat i Sisecam Soda Lukavac, ostalo je sve jako skromno pa i upitno (nekretnine).
i šta su to Arapi uložili u Vispak?
BTW, koliko su "braća" uložila u Silajdžićevu TV1 ?!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

Premijer Srbije Ivice Dačić izjavio je danas da očekuje da investicije iz Ujedinjenih arapskih emirata (UAE) dostignu nekoliko stotina miliona, a možda i više od milijarde eura.
"Svega ovoga ne bi bilo da osim ekonomskih interesa nemamo i iznimno prijateljske odnose sa UAE zahvaljujući osobnom angažiranju šeika Muhameda, kao i njegovih kontakata s prvim potpredsjednikom vlade Aleksandrom Vučićem i svima nama u vladi", rekao je Dačić poslije potpisivanje memoranduma o suradnji predstavnika Vlade Srbije i tvrtke "Global Capital Advisors Management" iz UAE.
Dačić je na konferenciji za novinare rekao da Vlada Srbije želi s UAE ostvariti što bolju, svestraniju i kvalitetniju suradnju i dodao da su u tom smislu prvi koraci napravljeni, između ostalog, i s kompanijom El Dahra.
"Kao što ste vidjeli uspješno i kvalitetno smo završili posao s Etihadom, danas se potpisuje ovaj ugovor, a Mubadala je također izrazila interesiranje za zajedničko ulaganje ... Ima još ideja i projekata o kojima ne bi da govorimo dok sve ne pripremimo do kraja" , rekao je Dačić.

Sve to su, dodaje premijer, projekti vrijedni nekoliko stotina miliona, a možda i više od milijarde eura.
"To je značajno jer je nagovještaj da može doći do krupnih investicija u Srbiji", rekao je Dačić podsjećajući da su investicije UAE u različitim područjima ekonomije, odnosno gospodarstva.
Ovo je dobar nagovještaj velikih projekata u zajedničkom interesu, zaključio je premijer Srbije.

http://www.avaz.ba/globus/region/dacic- ... jardu-eura
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Post Reply