Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by mendo »

panzer wrote:http://www.bankar.me/2017/01/13/prodato ... podgorica/

Posluje u gubitku i ima 2,3% tržišta a prodana za cijenu po kojoj su neki tražili da kupe SO.
koliko premije ima CG Merkur? mada predpostavljam (nisam siguran), da su životna osiguranja (dosta) profitabilnija od imovinskih...
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

ada wrote:Samo sada da Bosna Re realizuje odluku o kupovini Sosora,a to bi se moglo desiti već krajem marta .Bilo bi bolje da to bude Bosna Re nego Bingo kako se u kuloarima priča.
Najvažnije u svemu je da Vlada konačno počne da se ponaša kao vlasnik.Ali s obzirom na činjenicu da je premijer još uvijek nekažnjeno,onako uspješno završio posao oko FDS,ne može se od njega očekivati da uradi išta što bi bilo izvan ineresa njega i njegove družine!I zato mislim da će mo ,i Vlada i ostali mali dioničari,odnijeti gaće na štapu!Dobro urađen posao sa Sarajevo osiguranjem za njih znači samo provjeru sistema za prodaju puno vrjednijeg Telekoma.Naravno ,je li dobro urađeno ili nije ,odlučuje onaj ko je dao instrukcije šta da se radi!I zato aktere ove prodaje treba natjerati da otvore karte!Još samo da se javi veliki stručnjk Bunjo,onaj što su mu cijeli dan pretresali brokersku kuću,sa zahtjevom da Vlada dodatno smanji cijenu,umjesto da je poveća!
Baš me zanima hoće li premijer ostati pri ranijem izboru brokerske kuće koja će mu sve to realizirati !Ili se će njih izabrati isti onaj što je izabrao i premijera!
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

mendo wrote:
panzer wrote:http://www.bankar.me/2017/01/13/prodato ... podgorica/

Posluje u gubitku i ima 2,3% tržišta a prodana za cijenu po kojoj su neki tražili da kupe SO.
koliko premije ima CG Merkur? mada predpostavljam (nisam siguran), da su životna osiguranja (dosta) profitabilnija od imovinskih...
To je tačno,da su životna profitabilnija od ostalih, ali opet se vrjednuje više faktora. Bar se vrjednuje kod privatnih firmi a kod državnih se uvijek lovi u mutnom.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sad treba pratiti Fadilovu retoriku. Bude li komentarisao prošlogodišnje rezultate u negativnom svjetlu, (tipa pad premija, tržišnog udjela i sl) umjesto da kao svaki prodavac hvali firmu koju prodaje, znaćemo da je taj pad ustvari svjesno privremeno napravljen da se omogući negativna retorika i smanji cijena koja će se tražiti od kupca. Odnosno, znaćemo da nije odustao od deala. To će ujedno značiti da se neće tražiti ozbiljan kupac vani koji bi ponudio i ozbiljnu cijenu. Jer takvima ne možeš prodati tu vrstu šupljaka, oni tačno znaju koliko šta vrijedi. Ne kažem da će tako biti, vidjećemo uskoro.
Da se razumijemo, nemam ništa protiv Bosna Re ako cijena bude minimum pristojna ali mislim da niko domaći nema ozbiljan novac odnosno ni blizu koliko firma stvarno vrijedi i za koliko bi se stvarno mogla prodati da se zovnu ozbiljni igrači.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

Pa šta bi od one priče da će ASA Prevent preuzeti SOSOR? Otkud sad Bingo u cijeloj priči? Prema meni dostupnim informacijama postojeća uprava će se baviti restrukturom (čitaj samim sobom) u dogledno vrijeme a manje povećanjem premije, servisa itd. Interesovalo bi me koja bi to realna cijena trebala biti za SOSOR i ko bi je trebao ustanoviti, mi na forumu ili struka u obliku nekog finansijskog savjetnika?
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Fadilovci će to uraditi, kao i do sad što su procjenjivali prilikom prvobitne aukcije Sarajevo osiguranja. Mi se ne računamo. A za zvaničnom procjenom nema potrebe.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Pa mi smo ta struka. Nismo na investicionom forumu zato što smo dobri tesari ili bravari. Većina ljudi ovdje ima drastično bolje znanje i performans/povrat na berzi od 90% profesora na fakultetu i "stručnjaka" koji bi umrli od gladi da moraju u praksi dokazati svoju struku, da se odvoje od budžeta i primjene "znanje" na vlastite pare. Uostalom svjedoci smo ovdje koliko su se isprovaljivali pojedini ekonomski stručnjaci zadnjih godina. Realnu cijenu stvarno nije teško utvrditi, ne treba od toga praviti mudro slovo. Ili bar utvrditi šta ona nije. Par formula, par skraćenih FI, preko premije i tržišnog učešća, uz malu korekciju koliko bi to bilo da firmu vodi pravi vlasnik, preko dobiti uz korekcije za onaj faktor da prestaje isplata predratnih šteta, poređenjem sa preuzimanjem sličnih firmi iz branše itd itd. Na mnogo načina, za sat vremena.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

S obzirom na udio u vlasništvu i upravljanju SOSOR-om, po meni, Vlada bi morala napraviti kredibilnog svjetskog finansijskog savjetnika da napravi dubinski due-diligence pa da se onda napravi valuacija. SOSOR ima puno leševa u podrumu, a ako nema to će due-diligence pokazati. Rezultati due-diligencea se ne moraju objaviti ali moraju postojati i biti dostupni zainteresovanim kupcima. Takodje valuacija se mora uraditi neovisno i profesionalno. Nakon toga aukcija, pa ko da više. Po meni je takav način jedino ispravan. Sve mimo toga je muljaža i nerealno da ne kažem nadrealno.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

beavis wrote:. SOSOR ima puno leševa u podrumu, a ako nema to će due-diligence pokazati. .

Pa je li sigurno da ima ili čarsija priča da ima.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by beavis »

To kažu kredibilni izvori, ne čaršija. Čaršija u velikoj mjeri uveličava ili izmišlja loše a zamagljuje dobro što se dešava u biznisu kod nas i remetilački je faktor za biznis po meni. Ne želim reći da nema lošega, ima ga i to dosta ali nas to stalno mahalanje i potreba da imamo mišljenje o svemu unazadjuje u smislu kvaliteta poslovnog ambijenta. Pogotovo strani investitori se ne mogu načuditi našoj "čaršiji". Zapadno od nas takve stvari ne postoje.
Post Reply