Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Ovo su osnovne pretpostavke tehničke analize

The Basis of Technical Analysis

At the turn of the century, the Dow Theory laid the foundations for what was later to become modern technical analysis. Dow Theory was not presented as one complete amalgamation, but rather pieced together from the writings of Charles Dow over several years. Of the many theorems put forth by Dow, three stand out:

Price Discounts Everything
Price Movements Are Not Totally Random
"What" Is More Important than "Why"

Tehnička analiza je manje pouzdana kada je tržište plitko.

Eh, da. Treba emitent, softver i dobar analitičar.
Panzer je to ranije dobro radio, ali ako ne može raditi grafikone, druga priča.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Komentari

Post by 7pegaz »

Damirko wrote:Ovo su osnovne pretpostavke tehničke analize

The Basis of Technical Analysis

At the turn of the century, the Dow Theory laid the foundations for what was later to become modern technical analysis. Dow Theory was not presented as one complete amalgamation, but rather pieced together from the writings of Charles Dow over several years. Of the many theorems put forth by Dow, three stand out:

Price Discounts Everything
Price Movements Are Not Totally Random
"What" Is More Important than "Why"

Tehnička analiza je manje pouzdana kada je tržište plitko.

Eh, da. Treba emitent, softver i dobar analitičar.
Panzer je to ranije dobro radio, ali ako ne može raditi grafikone, druga priča.


C. Dow je dao neke osnove i samo radi toga se smatra utemeljiteljem TA. U biti, on je promatrao (mislim) 13 kompanija iz željezničkog sektora i na njima predviđao kretanje cijelog gospodarstva.

Uglavnom, da bi Dowova teorija bila efikasna DJIA indeks i još jedan bitan indeks (mislim da je transportni) moraju davati isti signal u rastu ili padu. Ali tad je već kasno jer se odigra najveći pomak a to mu je i najveći nedostatak kao teorije.

TA je jedini alat za likvidna tržišta kao što je forex.

Ukratko, kod nas potpuno neupotrebljiva i uopće ne treba gubiti vrijeme u izradi i analiziranju grafikona (čak nije primenjiva ni na SASX-10/30)
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Komentari

Post by savjetnik »

Prema informacijama do kojih sam došao Komisija za vrijednosne papire FBiH od jučer(31.07.2013)godine neće donositi nikakve odluke,jer je jedan od članova komisije jasno dao do znanja da ne želi da donosi odluke a da za to nemaju mandat.Ovo je informacija koja sigurno daje jednu novu dimenziju na tržištu kapitala i sigurno treba očekivati da će se ovo pitanje uskoro rješiti.Prema istim informacijama u komisiju svakodnevno pristižu krivične prijave protiv članova komisije koji su donosili odluke koje su nanijele nesagledive posljedice za mnoge kompanije.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Još kad bi iz tih oštećenih firmi konačno pritisnuli goveda iz vlade i parlamenta da završe nešto što se vuče samo četiri godine bilo bi dobro.
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Komentari

Post by Wanni »

investitor u potpunosti se slazem sa tobom , a i ubjedjen sam ako je Haden imao vec ovih 30tak miliona da kupi naci ce jos 10-15 mil da kupi jos ... a kad se svi ovdje pitamo sto ne kupuje ... ma ocigledno su ljudi znali sta ce se desavati i ove stvari pravne začkoljice trzavice i ostalo ova agonija ide u prilog samo Hadenu jer se dionica Bosnalijeka obezvrjednuje ...
Danas sam citao Tuzbu Hadnjić Šefika ( nesmijem reci ko sta i kako ) , ugl tuzba je rad otudjena Pečata bosnalijeka br:1 , a sto me slatko nasmijalo je uprov to sto je Handjic na par mjesta ( kao dokaznui materijal) udarao upravo pečat br 1
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Komentari

Post by Wanni »

@ Savjetnik

Oko KOMVP ce se dobre vatre paliti , i vruci krompiri u rukama drzati , jer sam vec ranije pisao ako presuda od prosle sedmice postane pravosnazna ( mada ce teško do toga doci) , onda ce se iz sudskog registra morati brisati upisi zakljucno od datuma 30.12.2009 ;)
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Komentari

Post by Odbrana poste »

Presuda kantonalnog suda u slučaju Bosnalijek se odnosi na konkretan predmet i u drugim sličnim slučajevima može biti korištena kao sudska praksa.
A što se tiče pravosnažnosti,mislim da tu ne može biti problema,s obzirom da je donesena na osnovu presude Vrhovnog suda koji je sledeća i najviša sudska instanca u FBiH.Kao posljedica ove i presude Vrhovnog suda,može se pojaviti stotine tužbi i zahtjeva za zaštitu zakonitosti u predmetima u kojima je KOMVP oštetila građane i dionička društva.To će biti prilika oštečenima da neki drugi sastav Komisije razmotri eventualne njihove argumente.Činjenica je da je ova KOMVP uvažavala samo konvertibilne argumente.
Čak i ona presuda Vrhovnog suda nije opšta,i ona se odnosi samo na konkretni predmet.
Kao sudska praksa,obavezne su samo presude Ustavnog suda.U ovoj je kantonalni sud samo prihvatio presudu Vrhovnog suda kao sudsku praksu,i zato je ovako brzo odlučio.
Inače,ta presuda,kao što se konačno može vidjeti i na ovom portalu,nosi datum 04.04.2013,i mogla se davno uzeti u obzir.Koliko se sječam ja sam je spominjao još u maju!
Naravno sve ne mora biti ovako,ja nisam pravnik,ali se povremeno konsultujem s pravnicima oko konkretnih problema.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Komentari

Post by Custos »

Sve dok se pitaju nesto ovi "zastitnici vitalnih nacionalnih" interesa bice nam ovako. Nazalost isitinito:
Investicije iz islamskog svijeta: Bosni sadaka, a Srbiji milijarde dolara

U isto vrijeme dok su predstavnici srbijanskog JAT Airwaysa i kompanije Etihad Airways iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UEA) danas u 11 sati potpisivali Ugovor o strateškom partnerstvu, čime je i zvanično u povijest otišlo višedecenijsko ime JAT, a na scenu stupila kompanija Air Serbia u kojoj će arapski zračni gigant imati 49 posto vlasništva, u Sarajevu je, također u 11 sati, održana zajednička konferencija za medije Ureda Crvenog polumjeseca Ujedinjenih Arapskih Emirata (UEA) i Crvenog križa Federacije BiH.

Humanitarne organizacije su predstavile aktivnosti koje ovih dana provode u segmentu pružanja humanitarne pomoći dijelu najugroženijeg stanovništva Bosne i Hercegovine. Između ostalog, emiratski Ured Crvenog polumjeseca je osigurao novu odjeću i obuću za 10.000 maloljetne djece iz ugroženih porodica i djece bez jednog ili oba roditelja, ukupne vrijednosti oko 500.000 KM.

Istovremeno, Etihad je napravio prvi korak ka ulaganju od 100 miliona dolara u zajedničku aviokompaniju u Srbiji, koliko će investirati i država Srbija. No, ova investicija je i simbolično važna jer nagovještava novu investicionu strategiju na Balkanu koja Srbiju vraća u samo središte interesiranja i utjecaja u regiji zapadnog Balkana.

U Srbiju stižu i drugi investitori iz UAE

To, inače, nije jedina arapska investicija u Srbiji. Direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA) Božidar Laganin potvrdio da su arapski investitori izuzetno aktivni u Srbiji i da u vrlo kratkom roku očekuje ugovore i s drugim kompanijama iz UAE.

Uz ostalo, arapska kompanija Mubadale želi u Srbiji izgraditi tvornicu čipova vrijednu četiri milijarde dolara. Predsjednik Izvršnog odbora Mubadale Kaldum al Mubarak danas će, također, specijalnim avionom stići u jednodnevnu posjetu Beogradu.

Isto tako, ministar privrede Mlađan Dinkić je krajem marta u Abu Dabiju potpisao ugovor o zajedničkom ulaganju u poljoprivredu Srbije vrijedan 400 miliona dolara sa vodećom svjetskom poljoprivrednom kompanijom Al Dahra, a želja im je da na aerodromu Nikola Tesla naprave veliki kargo terminal.

Također, Vlada Srbije nije odustala od namjere da proda stoprocentno vlasništvo u Telekomu Srbija, pa postoji mogućnost da srbijansku telekomunikacijsku kompaniju kupi državna telekomunikaciona kompanija iz Abu Dabija.

Dva današnja događaja u Beogradu i Sarajevu, smatra nemali broj građana Bosne i Hercegovine, simbolično ukazuju na kakav način se iz zemalja islamskog svijeta danas tretira Bosne i Hercegovina. Dok u BiH stižu sadaka, zekat, ramazanske vitre, poljupci, bratske simpatije i podrška, tvrde u BiH, Srbija se smatra partnerom i u nju se investiraju na stotine miliona dolara.

Nije rijetkost, tvrde sagovornici agencije Anadolija, da u Bosnu i Hercegovinu svojim avionima stižu bogataši iz islamskog svijeta, ali samo kako bi dali zekat, izvršavajući tako jednu od temeljnih dužnosti muslimana. No, investicija nema.

Nastavlja se tako i 18 godina nakon rata strategija koju je lansirao još bivši francuski predsjednik François Mitterrand - da je BiH isključivo "humanitarno pitanje".

Čisti biznis

Analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH (VKT) Igor Gavran smatra da se to pitanje može posmatrati dvojako.

"Riječ je o čistom biznisu koji je došao tamo gdje ima određene ekonomske razloge. Nažalost, takve razloge nije našao u BiH koja se opet s matičnom državom kompanije 'Etihad', dakle, UEA, konstantno hvali dobrim političkim, kulturnim i drugim vezama. Dakle, te neke veze jesu i mogu biti, svakako da pomažu, ali bez ekonomskog interesa niko neće uložiti", komentira Gavran za AA.

Predsjednik Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) dr. Nedžad Mulabegović ističe da kapital ima svoje zakonitosti i da, bez obzira na emocije, ide tamo gdje ima "dobro raspoloženje".

"Arapi su našli interesa i otišli u Srbiju. Nažalost, nama u BiH je i 18 godina nakon rata bliža 'humanitarna', 'socijala', a ne neki ekonomski start koji bi onda riješio sva druga pitanja. To je, bojim se, pitanje naše nedozrelosti i konačno se moramo pogledati u ogledalo. Mnoge od islamskih država su tokom agresije na BiH pokazale maksimalno razumijevanja i pružili pomoć BiH. Ali, ekonomija je druga stvar. Kapital ne poznaje granice i on ide tamo gdje će se oplemeniti. Ovo što se dešava u posljednje vrijeme je više stvar naše nesposobnosti. Naravno, ovo nama teško pada jer smo još uvijek više emotivci nego racionalisti. No, dešavat će se ovo. Nadam se da će se iz posljednjih događaja izvući određene pouke i da ćemo se, umjesto prošlosti, okrenuti budućnosti i, bez obzira što će ovo grubo da zvuči, odmaknuti od glumljenja žrtve", rekao je dr. Mulabegović.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu dr. Tarik Ziamović ističe kako ima utisak da oni koji nastupaju u ime Bosne i Hercegovine i traže samo sadaku. Krivi predstavnike BiH i vanjsku politiku te zemlje. Kada, govori Zaimović, napokon BiH počne voditi ozbiljne razgovore sa partnerima, "onda će nas i biznismeni iz islamskog svijeta ozbiljno tretirati".

Na emocije se odgovara sadakom

"Mi sa partnerima uvijek razgovaramo u smislu: 'Mi imamo ideju, možete li vi nama dati kakvu sadaku?'. Dok naši susjedi ne idu sa simpatijom već biznis planovima. Oni kažu: 'Mi imamo biznis plan i htjeli bismo da ovo realiziramo'. U islamskom svijetu njih ne gledaju iz ljubavi već preko tih biznis planova. No, mi iz BiH ne dolazimo tamo sa biznis planovima već s emocijama. I oni na emociju odgovore sa sadakom! Da dođemo sa biznis planovima, oni bi uzvratili i s emocijama i s finansijom podrškom. To je problem naše vanjske politike u BiH koja se do sada svodila na to da mi ustvari igramo na emotivnu kartu, pokušavajući tako otvoriti prostor. To je dobro samo ako slijedi poslovne planove. Najljepšu rečenicu u tom smislu je rekao rahmetli Mustafa Busuladžić dva sata prije nego će ga strijeljati 1946. godine: 'Mi svoju sudbinu rješavamo samim sa sobom'. A onda ćemo je lako riješiti sa našim susjedima i prijateljima", komentira Zaimović i podvlači:

"Mi svaki put nešto dobijemo kada idemo na tu emociju prema zemljama islamskog svijeta. A sa emocijom dolazi, naglašavam, isključivo sadaka. Mi to i Turcima radimo. Mi u Tursku ne idemo sa biznis planovima, već s emocijama. Naravno, Turci draga srca nama uzvraćaju kroz humanitarnu pomoć, otvaranjem raznih ureda. A biznismeni iz Srbije i Hrvatske idu strogo profesionalno sa biznis planovima i kao takvi pronalaze rješenja i postižu dogovore", zaključuje profesor Zaimović.
panzer
Posts: 12085
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Poprilično površan tekst što me iznenadilo jer je taj prilog izašao od agencije Anadolija.Oni inače znatno bolje obrađuju teme ali ovo je površno. Toj površnosti su se priključili i profesori u članku.

Ni u jednom trenutku se ne spominju dosadašnja ulaganja u BIH a bilo ih je. Možda ne onoliko koliko bi mi željeli ali svakodnevno se otvaraju manja preduzeća sa stranim kapitalom. Poređenje sa trenutnom ekonomskom politikom Srbije je isto tako velika greška.
Vlast u Srbiji je potpuno promijenila smjer i odlučila je da iskoristi svoje prednosti koje je u uvijek imala u odnosu na region.

Prvo su Naftnu industriju prepustili rusima za malu cifru što je dijelom dobro dijelom loše. Dobro je što rusi optimiziraju proizvodnju nafte ali loše je što su im prepušteni naftni izvori u srbiji iz kojih kako sam ranije spominjao, godišnje izvlače milion tona sirove nafte što je ogromna zarada.
Onda su iskoristili raspoloženje arapa kojima je plodna zemlja opsesija i bukvalno im poklonili velike površine u vojvodini.
Isto tako, beogradski aerodrom je uvijek imao primat u odnosu na ostale aerodrome u bivšoj YU pa su i to ponudili arapima odnosno JAT koji ima tradiciju a i poziciju koja bi mogla biti profitabilna.

Kombinat Kragujevac je poklonjen talijanima kojima su čak plaćali neke stvari. Pokazalo se dobro jer je u pratećoj industriji nakon toga zaposleno još bar 10.000 ljudi.
Ništa od toga mi nismo mogli uraditi.

Imamo i biznis planove( iako vajni profesori tvde da nemamo) ali jednostavno nismo na mapi.

Koliko smo to dobili sredstava za urađene projekte autoputa?? Koliko smo dobili sredstava za urađene projekte elektrana?? Oni su uvijek zainteresovani i samo nešto obilaze a nikad ne ostave ni marku. Nije tu problem projekata pa dijelom ni onih koji te projekte predstavljaju nego niz drugih problema.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Komentari

Post by Custos »

Tekst jeste povrsan ali ima sve elemente surove realnosti. Nije stvar u tome sta mozemo ili sta ne mozemo ponuditi. Stvar je u tome da apsolutno nista ne radimo na podizanju konkurentnosti i na privlacenju investicija. Ne postoji nikakav akcioni plan ni cilj ka kojem tezimo a 17 godina je proslo od zavrsetka rata. Zato nas arapi i svi drugi zaobilaze. Nismo mi francuska ili svicarska da skupo prodajemo kozu. Kako ja vidim, to je srbija shvatila i meni izgleda da im je cilj da zaposle stanovnistvo i rijese nezaposlenost a sljedeci korak ce biti podizanje konkurentnosti. Dok oni to rade mi cemo i dalje se baviti sa banalnostima koje ne bi smijele biti upitne (razumijemo se, mislim da ti ne moram govoriti na sta mislim).
Post Reply