Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

panzer wrote:Eto ispravljeno. Kako rekoh, u odnosu na isti period prošle godine u HE proizvodnja veća za 3,5% a ukupna proizvodnja veća za 10 %. To znači da Tuzla najviše učestvuje u proizvodnji a to opet znači da se povećava proizvodna cijena struje što u konačnici daje manju dobit jer je izvozna cijena u odnosu na 2013. dosta manja.
Njemačke termoelektrane su u posljednje vrijeme obarale rekorde i kao što sam kažeš Njemačka je najveći izvoznik električne energije.
Pitanje koje se postavlja samo po sebi, da li je moguće da su njemačke termoelektrane uz cijenu rada koja je u Njemačkoj još uvijek profitabilnije od naših.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

RWE je prošle sedmice objavio vrlo loše rezultate a rade samo na TE i VE tj na "obnovljivim izvorima" . Iako su cijene struje u EU dosta skuplje RWE opet nije imao dobar rezultat bez nuklearnih elektrana.
Ja bih volio da griješim po pitanju profitabilnosti u ovoj godini ali vidjet ćemo kako će se situacija razvijati.
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Evo iskopah neke proizvodne cijene iskazane u Ct/KWh u Njemačkoj:
- termoelektrane-kameni ugalj - 6,3-8,0
- termoelektrane-mrki ugalj-3,8-5,3
-hidroelektrane- 2,0-8,3
-nuklearne elektrane 7,0-10
-zemni gas - 7,5-9,8
-vjetroelektrane 11,9-19,4
-solarne elektrane -7,9-14,2

Gledajući ove cijene iako su dosta široko postavljene proizvodnja u termoelektranama na mrki ugalj je još uvijek profitabilnija nego nuklearne elektrane.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Onda ne znam šta je u pitanju. Uvijek sam mislio da je NE jeftnija od TE. Negdje sam ranije pročitao da je cijena oko 35 eura po MWh. Možda je i tu do starosti,efikasnosti turbine i slično.

I imamo ovaj grafikon:
http://world-nuclear.org/assets/0/16/66 ... 7bae0e.jpg

Vjerovatno tu ima dosta parametara od kojeg zavisi profitabilnost. Na wikipediji imaju i razloženo i tu se vidi da su drugacije cijene za USA i Njemacku koji se poklapaju za tvoje podatke odnosno da su nuklearke skuplje od TE:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cost_of_el ... _by_source
brzi
Posts: 2798
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gledajući ove proizvodne cijene u Njemačkoj ne vidim potencijal za obaranje trenutnih cijena u BiH po otvaranju tržišta. Mislim da su veći izgledi da cijene idu na nivo cijena u Hrvatskoj.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kažu da je puno nepoznanica oko slobodnog tržišta. Prvi problem je što još uvijek nema jasno defenisanih propisa i pravilnika nego samo smjernice za slobodno tržište. Sistem još uvijek nije spreman da bi funkcionisao na slobodnim principima. Sigurno je da tu ima i uticaja elektroprivreda, sarajevske ponajviše. Ona sama se treba transformisati na tri zasebne jedinice a teško da to može uraditi do septembra.
U Hrvatskoj već funkcioniše slobodno tržište ali HEP i dalje naplaćuje žestoke cijene ostalim snabdijevačima za "popunjavanje praznina" kod odstupanja.
Generalno može se niže ali je pitanje hoće li biti niže jer i neki drugi operateri koji se pojave će moći dati nižu cijenu ali samo u određenim sezonama a onda sebi skaču u usta kada dođe sezona sa skupljom nabavom jer će tada biti na gubitku. Mislim da će tu biti nekih neformalnih kartelskih dogovaranja.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

rudnici... problemi
obnovljivi izvori... kako, koliko, kada
hidrologija nepredvidljiva...
Trogodišnji plan sumoran...
Samo su donacije stabilne. http://www.klix.ba/biznis/privreda/pred ... /140311087
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I tako dok oni kuliraju neko gradi:

TE Stanari

Image
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Ništa novo, mada se ne treba zalijetati na informacije Federalne TV, i ona je "žuti" medijski servis, ili još tačnije crni.
Stil koji je uveo Bakir Hadžiomerović, a do "savršenstva" doveo Avdo Avdić je nešto najodvratnije na ovim medijskim prostorima, još je samo Dodikova PTPC gora.
Post Reply