Bosnalijek

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Federalna vlada "poduzima aktivnosti"...
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sta sprecava Vladu da zakaze skupstinu? Za direktora manje-vise, ali nije li pravi redoslijed poteza izabrati novi nadzorni odbor pa se onda baviti direktorom. Glasanje na skupstini bi odmah pokazalo i na kojoj je strani Haden. Sve ovo jednostavno predugo traje. O sudbini firme treba da odlucuje samo broj dionica odnosno ulozeni kapital, kakve Komisije, sudovi i bakraci. Sta Vlada sad ceka?
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Dioničar sam godinama, iz svoje perspektive sa značajnim brojem dionica. Više od godinu dana pratim ovaj forum i odoljevam iskušenju da se priključim. Posljednja dešavanja vezana za Bosnalijek su u meni izazvala zaista nikad viđeni revolt. Šta reći kada, pored svih mutnih radnji, sumnjivih poslova, nadzorni odbor MOJE firme, NAŠE firme, za generalnog direktora imenuje čovjeka sa tako sumnjivom prošlošću????? Ako mene pitate ljut sam i na Vladu i na SDP i na SDA i na tužilaštva i na sudove i na Komisiju za vrijednosne papire! Pa zar je moguće da, ako se već toliko zloupotreba, krađa i sumnjivih radnji spominje, niko ne može pohapsiti tu bagru koja je za to odgovorna?! Zaista uvijek sam pokušavao biti objektivan, sagledati činjenice sa svih strana. sad ću vam navesti neka svoja zapažanja:
Činjenica broj 1.: Do ove godine prošle su godine i godine u kojima je Bosnalijek profitabilno poslovao, Edin Arslanagić bio biran za menadžera godine, decenije, najmenadžera u BiH, u Regiji, a dividenda nikada, ponavljam NIKADA nije isplaćena???!!!
Činjenica broj 2.: Javno, bez imalo ustručavanja, Amar Arslanagić, sin "gospodina" Edina Arslanagića živi život kao da je na Beverly Hills u. Od niza automobila sa preko KM 100.000 vrijednosti (Audi, Porsche i mnogih drugih), nevjerovatnih vila pa do LOUIS VUITTON "opreme" koja košta na desetine hiljada Eura, trošenja desetina hiljada KM po Golf klubu i drugim restoranima po Sarajevu, hodajući i obilazeći svijet gdje se koristila business kartica od Las Vegas a pa na dalje. Nekada sam čitao u jednom od magazina, čini mi se Azra, intervju sa dotičnim "gospodinom" u njegovom stanu. Bože dragi kada vidite slike tog stana onda pomislite da taj čovjek definitivno ne živi u Sarajevu!
U posljednje vrijeme otkrivene su i mnogobrojne nove vile u vlasništvu dotične "gospode". Drugi sin koji živi u SAD-u je na svojoj facebook stranici objavljivao slike poput Hugh Hefner vlasnik Playboy a, party u njegovoj vili sa nevjerovatnim bazenom i playboy plavušama u njemu...
Činjenica broj 3.:"Gospodin" Šepo, nekada upravnik Bosnalijekovog restorana, danas "uspješan" businessman i najblizi saradnik gore spomenute "gospode" pored mnogo toga ima jahtu usidrenu u Brelima, vjerujte da sam je svojim očima vidio! Njegov sin vozi žutog Porsche a što možemo svakodnevno da vidimo po Sarajevu i još puno toga...
Činjenica broj 4.: Komisija za vrijednosne papire kada je NAPOKON odlučila djelovati odbije upis NO a i utvrdi da je posljednja održana skupština nevažeća. Naravno "legalisti" kako se predstavljaju u Bosnalijeka ignorišu jedinu zakonski definisanu instituciju koja kontroliše tržište kapitala te, umjesto da se prvo izdefiniše i dobije odobrenje o upisu novog NO a, taj NEVAŽEĆI NO prema svim važećim zakonima u ovoj zemlji, raspisuje konkurs i imenuje novog direktora.
Činjenica broj 5.: Na mjesto direktora NEVAŽEĆI NO imenuje Nedžada Polića!!! Kada sam to prvi put čuo mislio sam da se radi o šali, vjerujte da je sam! Pa pored toliko mutljavine, nesuglasica, istraga policije, tužilaštava, Komisije za vrijednosne papire, neupisivanja NO a ti "veliki legalisti" predvođeni Prof. dr. Veljkom Trivunom, inače specijalizovanim za poslovno pravo koje između ostalog definiše i dionička društva, imenuju čovjeka sumnjive, iako je malo reći sumnjive, prošlosti kojem je karijeru u politici zapečatio OHR! Sad ću malo pokušati promjeniti perspektivu iz koje inače svi gledamo ovo. Znači Bosnalijek je izvozno orjentisana kompanija. Na ino tržištima vrlo je bitno ko je prvi čovjek kompanije sa kojom sarađuju i kakav ga glas prati! Međunarodna zajednica smjenjuje Polića zbog grubih kršenja zakona i zloupotrebe položaja, a sada taj isti čovjek kaže da "ima viziju" kako unaprijediti poslovanje Bosnalijeka u direktnom poslovnom odnosu sa "međunarodnom zajednicom". Znači On zna kako će Bosnalijek profitirati u poslovima sa ljudima koji su ga pomeli sa političke scene jer je bio KRIMINALAC! Bravo za Veljka Trivuna, bravo za Edina Arslanagića!!!
Činjenica broj 6.: Nedavno je u Avazu izašao izvod iz sudskog registra u kojem se jano vidi da je Edin Arslanagić još uvijek direktor Bosnalijeka. Dan poslije Nedžad Polić u Avazu priznaje da nije upisan i da je procedura upisa navodno "u toku". Eh sad, evo i da je tačno što Polić kaže, kako je moguće da se predstavlja kao direktor, potpisuje dokumente u ime Bosnalijeka, a još uvijek nije upisan??!!!
Mogao bih nabrajati još bezbroj ČINJENICA ali ću za sada stati na ovih 6.
U čitavoj priči pojavio se i novi dioničar Haden iz Luksemburga. Iskreno nadam se da isti ima ozbiljne i dobre namjere kada je u pitanju Bosnalijek i smatram da to sve ne treba komentarisati dok se ljudi ne oglase. Sa druge strane ako su ušli u posjed dionica legalnim putem, onda ne vidim potrebu za hajkom koja se vodi na njih putem medija. Čini mi se da je sve to neka nova igra Arslanagića posavjetovanih sa velikim "expertom" Veljkom Trivunom...
za kraj ću podjeliti sa svima vama nešto što mi je ispričao dobar prijatelj inače profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, Trivunov kolega. Za njega garantujem da nema nikakvih interesa kada je u pitanju Bosnalijek niti je vezan za politiku, znači profesionalac i dosljedan svom pozivu. kaže mi nedavno da je Veljko Trivun razgovarao sa Miloradom Dodikom te mu rekao da je kao "srbin ugrožen u Sarajevu". navodno mu je ovaj odbrusio da je to trebao reći 92 ge ili kad već... Trivunova ideja je bila da sebi obezbjedi preseljenje u Banja Luku, što su ovom mom prijatelju potvrdile i neke kolege sa Ekonomskog fakulteta u Banja Luci. Dodatna potvrda navedenog, kaže mi prijatelj, je nova informacija da Veljko Trivun traga za poslom u drugoj državi, tačnije u Novom Sadu... Mislim da ova priča, u koju zaista vjerujem jer je izvor dugogodišnji prijatelj, častan, pošten i priznati profesor i gospodin u Sarajevu, govori puno toga i kada je Bosnalijek u pitanju...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ako si čekao toliko, onda sačekaj još malo pa vidi kako će se stvari odvijati. Iako se ništa ne može izgubiti, odnosno ne može nikako biti gore od arslanagića i pokušaja zatvorenih dokapitalizacija odnosno pada cijene do 8 KM.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Svakako nemam druge nego da čekam, ali nisam mogao da se ne oglasim. Intelektualac sam i mogu s pravom reći iskusan, a sve ovo samo vrijeđa moju inteligenciju! Ja sam lično već na velikom gubitku kada je cijena u pitanju i svestan sam da neću moći povratiti uloženo jer ne vjerujem više nikome, pa ne vjerujem niti u značajno veću cijenu dionice... Od sigurno velike i perspektivne firme napravili su ruglo, napravili su simbol korupcije, kriminala, ličnih interesa nekoliko pojedinaca!
U Hrvatskoj je počelo, doći će i kod nas vrijeme kada će hapsiti sve redom!!! Kad tad će odgovarati pred zakonom i Arslanagići i Šepe i Polići i svi njihovi pajdaši i svi slični njima!!!
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Aferim "crveni"!
Pa gdje si bio do sada?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

crveni wrote:Svakako nemam druge nego da čekam, ali nisam mogao da se ne oglasim. Intelektualac sam i mogu s pravom reći iskusan, a sve ovo samo vrijeđa moju inteligenciju! Ja sam lično već na velikom gubitku kada je cijena u pitanju i svestan sam da neću moći povratiti uloženo jer ne vjerujem više nikome, pa ne vjerujem niti u značajno veću cijenu dionice... Od sigurno velike i perspektivne firme napravili su ruglo, napravili su simbol korupcije, kriminala, ličnih interesa nekoliko pojedinaca!
U Hrvatskoj je počelo, doći će i kod nas vrijeme kada će hapsiti sve redom!!! Kad tad će odgovarati pred zakonom i Arslanagići i Šepe i Polići i svi njihovi pajdaši i svi slični njima!!!

Pa takvi smo ljudi. Nažalost, nije ni meni drago živjeti sa takvima ali mora se. Ako se već podrazumijeva da sam ja ispravan i pošten, a mogu li garantovati sam sebi).

E sada, kada već spominjemo "dobre bosance", šta je onda sa revizorom Deloitte-om koji godinama radi izvještaj za Bosnalijek. Godinama je sve bilo u redu a onda odjednom na zadnjem, daju ocjenu sa rezervom kao ograđuju se od nekih postupaka koji su bili predhodnih godina. Odjednom nešto ne valja, odjednom im se otvorile oči. Gdje je tu odgovornost?
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Nažalost držao sam se po strani, a očito je to bio najgori izbor jer sam se jeo prateći sva ova dešavanja. Definitivno ću biti jasan i glasan naravno uz argumentaciju i nastojanje da budem objektivan , jer vidim da i ovdje ima "šuplje" koliko mašta može dozvoliti... Mišljenja sam da bi se svi dioničari trebali aktivirati kako god znaju i umiju da sve što treba izađe na vidjelo. Bojim se da će na kraju od Bosnalijeka ostati samo krš i priča kao o mnogim velikim firmama koje su bile ponos ove zemlje, nažalost sve mi vodi na to... Ponajviše bi volio da se aktiviraju dioničari-radnici Bosnalijeka. Moja pamet niti obraz ne mogu da prihvate da ti ljudi mogu podržavati Arslanagiće i sve te oko njih među kojima je i Polić zasigurno (imam informaciju da svaki dan obavezno sjedi sa dvojicom ljudi, Amarom Arslanagićem i bojanom Kebeom što je jedna od činjenica koja govori da je u stvari Arslanagićev igrač). Pa ljudi jel vi vidite kako žive Arslanagići i Šepe i ta klika oko njih??? Korištenjem isključivo resursa Bosnalijeka oni žive životom kao da su na drugoj planeti, bahate se i ponašaju kao da su bogom dani da tu sjede vječno i potkradaju sve NAS!!! Pa ljudi doveli su Polića, čovjeka koji je svjesno kršeći zakone i zloupotrebljavajući položaje u politici smaknut iz politike, a danas u manirima "pravog" političara izjavljuje i spušta loptu na zemlju jer zna da samo ako svi budemo šutili on u ime Ede Arslanagića može nastaviti tamo gdje je Edo stao! Zato vas preklinjem da budete objektivni i da dignete svoj glas protiv kriminala i korupcije, protiv ljudi koji godinama žive isključivo na naš račun, dok mi nismo u stanju dobiti niti dividendu za uložen vlastiti novac! Zašto da Arslanagićeva i Šepina djeca voze Porsche e, ljetuju u ekskluzivnim ljetovalištima, imaju vile, kuće, vikendice i jahte, a naša djeca da strijepe da li će ti isti isplatiti dividendu na uloženi novac svojih roditelja koji su stekli isključivo vlastitim radom?!!!
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Mali su imali više prilika ove godine da se pokažu i da dignu glas pa eto. Ne znam jesi li ti bio na skupštinama ili dao punomoć.

Ako kako god, već je neko spomenuo da onaj ko je uložio više od 15 mil KM neće dati da se radi bilo šta što se radilo do sada.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Naravno da sam učestvovao na skupštinama, sada nije bitno na koji način, al sam upućen u sve detalje! Što se tiče toga da neko nešto spominje, ja kao intelektualac vjerujem samo u činjenice i djela, a ne u kafanske šuplje i lovačke priče! To šta će se desiti i šta će neko raditi pustimo da se vidi kada se ljudi zvanično izjasne, samo znam da ovi moraju da odu i to u zatvor, a ne samo iz firme! A vidjet cemo kako će se formirati nova većina i šta i kako će se dalje odvijati... Ne treba trčati pred rudu!

Samo više nisam siguran koliko Bosnalijek zaista i vrijedi, siguran sam da su frizirali finansijske izvještaje i ko zna kada odu šta će neko novi zateći, kakav džumbus i kolike rupe će trebati krpiti. Žalosno je sve to... Al sve u svoje vrijeme!
Post Reply